Soma Karaelmas Gazetesi

Santral Kurulmalı

Santral Kurulmalı
2.694 views
27 Aralık 2014 - 8:34

Yırca mahallesinde zeytin arazilerine Acele kamulaştırma kararı alınan 45 vatandaş Kolin şirketi ile protokol imzaladı. Asıl mağdurun kendileri olduğunun altını çizen vatandaşlar ‘mağdur olduklarını söyleyen kişilerin zeytinle uzaktan yakından alakaları yok. Asıl arazileri ellerinden giden mağdur olan bizleriz’dediler.

Basın mensupları ile bir araya gelen mağdur vatandaşlar adına açıklama yapan İbrahim Ethem Balcı ‘ Benim 150 ağacım için acele kamulaştırma kararı çıktı. Ama bunu şirket değil Mal Müdürlüğü yaptı. Devletin verdiği parayı az bulan şirket ise buna %60 daha ekledi. Bizleri mağdur durumda bırakmadı. Televizyonlara çıkarak mağdur olduğunu söyleyenlerin zeytin ile uzaktan yakından alakası olmayanlar. Bizim tarlalarımız gitti. Yırca mahallesinde bulunanların bir çoğu devletten emekli. Santralin atık olarak attığı kül barajındaki kömürleri de satarak kendilerine ek gelir elde ediyorlar. Mağdur falan değiller. Dışarıdan kimsenin orada kömür toplamasına da izin vermiyorlar. Biz Zeytin Toplamak için 40 verdiğimizde kimseyi bulamıyoruz. 10 çuval kömür toplayınca zaten 150 lira kazanıyorlar. O kömürde 70 milyonun hakkı var ama dışarıdan kömür toplamak için kimseyi istemiyorlar. Sonra da bizim verdiğimiz 40 TL’yi beğenmiyorlar. Yırca’ya dışarından kolilerce gıda giyim yardımı geliyor. Yırca mağdur durumda değil ki yardım alınsın. Biz Santral kurulmasını istiyoruz. Gençlerimize iş imkanı sağlansın istiyoruz. İşsizliğin azalması için bu yatırım yapılmalı.’dedi.

10 Dönüm zeytin arazisini şirkete veren 70 yaşındaki Cemil Saygılı ise ‘Ağaçlarım 100 yaşında 1 ağaçtan 300 kilo zeytinim çıkıyor. Senelik 30 bin lira kazanıyorum. Ama santralin yapılmasını istiyorum. Gençlerimizin işe ihtiyacı var.’dedi.

7,5 dönüm arazisini veren Zeki Yörük ise ‘ 133 zeytin ağacımı verdim. Santral gelsin isteyenlerdenim’dedi.

Geçtiğimiz günlerde eşini kaybeden Ayşe Çelikkaya ve oğlu Özgür Çelikkaya ‘ 10 dönüm zeytinliğimizi verdik. 20 senelik ağaçlarımız vardı. Yaklaşık 3 ton yağımız çıkıyordu. Ama Soma’da işsizlik var. 3000 kişi işten çıkarıldı. Somalı gençlere iş imkanı sağlayacak. Kolin şirketi 60 bin ağaç dikerek bunun mahsulünü Somalıların hizmetinde kullanılması için bağışlamış. Bunlar güzel olaylar’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!