Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Sağlığımız Allaha Emanet!

Sağlığımız Allaha Emanet!
1.076 views
08 Temmuz 2014 - 6:38

Selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli yarenlerimin ve gönül dostlarımın olması dileği ile hepinize sağlıklı günler dileyerek bu hafta çok önemli bir konuyu gündeme taşımak için yine beraberce olduğumuz için çok mutluyum.
Sevgili dostlarım vatandaş olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek en doğal hakkımızdır, bu hak bizim vazgeçilmez, hastaneler için yerine getirmek üzere en doğal görevleridir. Uzun zamandan duymakta olduğum tepkilerden bir tanesini de benim başıma gelince vatandaşa hak verdim, ne yazık insan kendi başına gelmedi mi bilemiyormuş.
Manisa’nın en büyük ilçeleri arasında yer almakla beraber, en büyük çalışan ve işçi kesimine sahip olan Soma’mızda da vatandaşlar yaşadıkları sağlık teçhizatları yönünden Akhisar ve Manisa’ya gidip gelmekten adeta çılgına dönmüş şekildeler. İlçemiz Hastanelerinde EMG (Elektromiyografi), EEE ( Elektro ensefaulografi) için Manisa devlet hastanesine gidip gelen vatandaşlar önceden randevu alarak bu çekimlerini gerçekleştiriyorlar, yine en büyük sorunlardan birisi olan ve sağlık alanında sıkça kullanılan en önemli malzemelerden birisi olan MR’ın (Manyetik rezonas ) Akhisar Mustafa Kirazlıoğlu hastanesinde 7/24 çalışan MR servisinde hastaneden randevu alarak gitmek zorunda kalıyorlar. Randevu saatlerinin akşam saatlerinden itibaren verilmesi sırasında ise seyahat yönünden arabaların olmaması ise ayrı bir dert olarak görünüyor. Her üç çekimi yaptırmak isteyenlerin aynı günde Hem Manisa’da hem de Akhisar’da randevu bulmaları kolayda olmuyor. Yetkililerle yapılan görüşmeler neticesinde ise EMG ‘nin uzman sertifikalı nöroloji uzmanı ile anlaşmanın yapıldığı malzemenin alım safhasında olduğu, MR’ın ise teknik kapasitesinin yetersiz olduğu , yeni hastane yapıldığı zaman kurulacağını, EEG’nin ise uzman sertifikalı uzmanı bulunmaması nedeni ile yapılamadığını söylemektedirler.Hastanenin yapılmasına kadar geçen süre zarfında Manisa ve Akhisar hastanelerine taşınacak olan hastaların hem maddi hem de manevi olarak sıkıntı çektiklerini söyleyerek şimdiye kadar bu çok çok önemli açığın önemli olmasına rağmen neden anlaşma yapılmadığı ise en çok merak edilenler arasında vatandaşlarımızı gerçekten rahatsız etmektedir.
Geçen hafta içerisinde diş polikinliğine giden hastalardan birisi doktorun diş filmi çekilemediği için tedavinin yapılamadığını belirtip, isterseniz diğer hastanelerde çektirebilirsiniz diyerek gönderilir, bugün diş polikinliğinde hemen hemen her hasta film çekilmeden tedavisi yapılamayacağına göre polikinliğin başka ne işi olabilir veya çalışmasına ne gerek var ki merak edilir ? İkinci hastamız için Yukarıda bulunan Devlet hastanesinde doktor tarafından ulturasyon çekilmesi istenir, hasta ultrasyon servisine gittiğinde ise burada doktor izinli yok, aşağıdaki hastaneye gitmeniz gereklidir diye geri gönderilir. Yani hasta aşağıdan tekrar sıra alacak, sıraya girecek, ultrasyonunu çektirecek, ve tekrar yukarıdaki Devlet hastanesine çıkacak doktorunu bulacak ve sonucunu gösterecek.Bizim oralarda meşhur bir ata sözü vardır “ Ölme eşeğim ölme, yaz gelirse yonca yiyeceksin “ derler.
Geçtiğimiz Cuma günü bir hasta ziyareti için hastaneye gittim, tanıdık eş, dostlara geçmiş olsun dileklerimi iletirken beş dakikada en az beş sızlanmaya şikayet oldum, servis önünde bekle geliyorum diyerek gelmeyenler, içeriye tanıdık vasıtası ile girenler, ilgisilik vs. vs. ancak yukarı hastanede bizzat gördüğüm bir manzarayı burada yazarken bile tüylerim diken diken oldu, lavabo ihtiyacımı gidermek için tuvalete gitmek istedim, keşke gitmeseydim, yazıklar olsun inanın bir kamera görüntüsü olsaydı da yayınlasaydım sanırım daha da tuvalete gitmekten vazgeçerdiniz, hatta cep telefonundan çekmek istedim ama o kokuya katlanma riskini göz önüne alamadım, içerisi bugüne kadar görmediğim şekilde pisliklerle dolmuş taşmış, kapıyı açar açmaz yüzüme vuran acı ve keskin bir koku ile pencereden istifra etmem bir oldu.Gözlerim yaş içinde kalarak hemen dışarı kendimi attım ve bulduğum başhekim yardımcısı Necati Bey’e durumu anlattım ve hemen hastaneden işimi göremeden ayrıldım.Bu durumun bazıları ile ilgili şikayetleri Sağlık Bakanlığına bildirdim ancak ne kadar ilgilenilir bilmiyorum ama bildiğim bir şey var ise her halde yeni hastane yapılıncaya kadar sağlam bile gitsek hasta olarak geri döneceğimiz kesin gibi gözüküyor. Çalışan Doktor, hemşire, ve diğer insanlar gerçekten mükemmel karınca kaderlerince görevlerini yapmaya çalışıyorlar, vatandaşa ellerinden geldiği kadar kısıtlı imkanlarla vatandaşlara yardımcı olmaya çalışıyorlar ama eldeki malzeme bu. Sözümü yine rahmetli babaannemin lafı ile bitirmek istiyorum, “ Allah insanları ne hastaneye düşürsün, ne de Hastanelerin eksikliklerini göstersin”.
Gelecek hafta içerisinde görüşünceye dek şen ve esen kalın, sağlıklı kalın, dualar ile kalın inşallah.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!