Soma Karaelmas Gazetesi

Pomaklar Derneği kuruldu

Pomaklar Derneği kuruldu
70 views
11 Ekim 2021 - 6:46

 

Pomak kültürünü canlandırmak ve nesilden nesile kıymetli bir miras olarak aktarmak amacıyla Soma Pomaklar Derneği kuruldu.

9 Eylül’de Soma Kaymakamlığına kuruluş başvurusunda bulunduklarını ifade eden Kurucular Kurulu üyeleri 7 Ekim itibari ile Derneğin kuruluşunun resmiyet kazandığını belirttiler.
Soma Pomaklar Derneği’nden yapılan açıklamada;
“Dernek üyeleri arasında tanışma, yardımlaşma ve dayanışma sağlamak, Pomak kültür değerlerini ve dilini incelemek, derlemek ve korumak, bu kültürel tarihi ve coğrafi zenginlikleri toplantılar ve yayınlar yolu ile üyelerine, Türk ve Dünya kamuoyuna tanıtmak amacı ile kurulmuştur.
Doğdukları topraklardan koparılık göç etmeye zorlanmış, türlü zporluklara göğüs germiş ve yüzyılı aşkın süredir yapadığımız bu toprakları hep birlikte bir yuva haline getirebilmiş, onlarca farklı ailenin birer ferdiyiz.
Bunca yıldır bizi bir arada tutan dilimizi, tarihimizi, anılarımızı kısacası Pomakköy Kültürü’nü korumayı başardık. Fakat geçen zaman ve değişen sosyal hayat ile bu mirası korumak ve gelecek nesillere aktarmak her zamankinden daha zor bir hale geldi. Bu kaygılar neticesinde, kurucular kurulunda yer alan arkadaşlar başta olmak üzere birçok genç arkadaşımızın ortak arzusu ile Soma Pomakköy Derneği’ni kurmak üzere yola çıktık.
09.09.2021 tarihinde Soma Kaymakamlığı’na yaptığımız kuruluş başvurumuzun 07.10.2021 tarihi itibariyle kabul edildiğini ve derneğimizin kuruluşunun resmiyet kazandığını sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.
Kurmuş olduğumuz bu dernek vasıtasıyla kaybolmaya yüz tutan Pomak kültürünü canlandırmaya ve nesilden nesile kıymetli bir miras olarak aktarmaya çalışacağız.
Bu zorlu fakat bir o kadar da kıymetli yolda siz değerli Pomak dostlarımızı aramızda görmekten onur duyacağız.
Dostluğumuzu, kültürümüzü ve muhabbetimizi sonsuza dek yaşatabilmek umuduyla” denildi.
Soma Pomaklar Derneği Kurucular Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır;
Hüseyin İnal, Ali Yörük, Ali Sarı, Ali Erdal, Hasan Sivari, Mehmet Paytar, Saide İnal, Elif Terzi İlgaz, Dilara Aktay, Deniz Şahan, Emrak İnal, Bilal Ünlü, İsmail Ay, Ahmet Gümüş, Hüseyin Kocaayan ve Halil Baykent.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!