Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Pepsico Çalışanlarından Soma’ya Anlamlı Destek

Pepsico Çalışanlarından Soma’ya Anlamlı Destek
1.838 views
12 Kasım 2014 - 8:56

 

PepsiCo ve Gap idaresi işbirliği ile Soma’ya yapılan Gap Cheetos Çocuk gelişim Merkezine müracaatların 3000’i geçmesi bekleniyor.

PepsiCo Türkiye ve Gap İdaresi tarafından maden faciasının ardından GAP-Cheetos Çocuk Gelişim Merkezleri projesi  Soma’da hayata geçirildi. Projenin tamamlanmasının ardından Gazi Mustafa Kemal Okulu karşısında merkezin açılışı yapıldı. Açılışa Gap İdaresi Başkanı Sadrettin Kocahocagil, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müsteşarı Ömer Bozoğlu, PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Neil Pryor, Soma protokolü, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Açılış töreninde konuşma yapan GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ise PepsiCo Türkiye ile 10 yıldan fazla bir süredir Güneydoğu Anadolu Bölgesinde faaliyet gösteren 11 GAP-Cheetos Çocuk Gelişim Merkezini başarıyla sürdürdüklerini, GAP İdaresi olarak Soma’da yaşanan acı olay sonrası çocukların sağlıklı gelişimlerinin desteklenmesi konusunda var gücüyle çalışacaklarını söyledi.

Karahocagil  ‘Bugün Soma’da hem travma yaşayan çocuklarımıza hemde diğer çocuklarımıza kendilerini geliştirebilecekleri bir merkez açılacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Herkesi Güneydoğu’ya davet ediyorum.’dedi.

Merkezin açılışıyla birlikte geleceğe umutla bakmak için çok önemli bir adım attıklarını kaydeden Pryor, Maden faciasının yaşandığı 13 Mayıs’ın kara bir gün olduğunun altını çizdi. Merkezin tüm donanım listesinin bedelinin PepsiCo çalışanlarının bağışları ile karşılandığını ve bu bağış organizasyonunun, 5 fabrika ve 2 merkez ofiste bulunan çalışanların düzenlediği kermesler ve etkinlik çalışmaları ile güçlendirildiğini kaydeden Pryor, merkezin tüm GAP-Cheetos Çocuk Gelişim Merkezlerinde olduğu gibi sürdürülebilir bir merkez olarak işlev göreceğini söyledi.

Merkezde pek çok hedefi birden gerçekleştirmeye odaklandıklarını belirten Pryor, “Çocuklarımızın sosyalleşmelerine destek oluyor, okul öğretmenleri ile birebir ilişki kurarak çocukların ders çalışma alışkanlıklarının gelişimi konusunda iş birliği sağlıyoruz. Bunların yanı sıra bilgisayar kursu, yabancı dil, spor, müzik ve tiyatro eğitimi gibi çocukların okulda faydalanamadıkları bazı ek eğitim olanakları yaratarak da çocukların gelişimlerini destekliyoruz’dedi.

Kaymakam Mehmet Bahattin Atçı ‘Buraya kadar gelenlere teşekkür eidyorum. Soma’da bir kaç aydan beri farklı duyguları bir arada yaşadık. Büyük bir facia yaşadık. Türkiye madencilik tarihinin kaydettiği en büyük  faciaydı. Çok sayıda madencimizi kaybettik ve çok sayıda kişi bu faciadan olumsuz etkilendi. Ateş düştüğü yeri yaktı. Türkiye’deki bir çok kişi acımızı paylaştı. Burada yaşayan madencilerimizin profilini bildiğim için bu projenin uygun olacağını düşündüm. Soma’da 15 bin madenci ailesi var. Çocuklarımız var. Projenin böyle bir güzelliğe vesile olacağını gördük. Bugün mutlu bir gün yaşıyoruz. Somalılar olarak artık normalleşmek istiyoruz. Bu proje ile bunun olacağına inanıyoruz. Bu proje büyük bir proje ve sürekli bir proje olacak. Geleceğimize daha emin bakabilmek için onların gelişimine katkıda bulunmak açısından bu tür projelere ihtiyacımız var. 2000 üzerinde katılım var. Bu ciddi bir rakam. Zaman içerisinde bunun sonuçlarını gördüğümüzde her türlü çalışmayı yapacağız. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.’dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müsteşarı Ömer Bozoğlu ‘Faciasnın üzerinden 6 ay geçti. Büyük bir ülke olduğumuzu bu acının paylaşım sürecinde de hep beraber başladık. Afetlerde psikososyal destek birimini yürütüyoruz. Van depreminde bunu çok güzel gördük. maddi ihtiyaçlar gideriliyor ancak manevi yıkımın ardından ellerinden tutup acılarını paylaşmanın ne kadar önemli sosyal faaliyet olduğunu gördük. Gerekli önlemlerin alınması ve bu tür olayların bir daha yaşanmamasını istiyoruz. Bu tür acıların yaşandığında paylaşarak azaltmak için buradayız. Gap idaresi başkanlığı ve PepsiCo çalışanlarına teşekkür ediyorum. Buradan hizmet alacak çocuklarımız Soma’nın geleceğinin yanı sıra Ülkemizin de geleceğidir. Hayatı güzelleştirecek olan insandır. Buradan hizmet alacak çocuklarımız gelecekte hayatın güzelleşmesine katkı sağlayacak. Bu tür çalışmalara bakanlık olarak destek olmaya gayret ediyoruz. Bu çalışmaları yürütürken yerelden destek alıyoruz. Birlikten kuvvet alıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum’dedi. Kaymakam Mehmet Bahattin ATçı ve Belediye Başkanı Hasan Ergene tarafından Gap İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ve PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Neil Pryor’a plaket ve madenci heykeli verildi. Kurdela kesiminin ardından merkez gezildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!