https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Palyatif Bakım Merkezi açıldı

Palyatif Bakım Merkezi açıldı
1.156 views
26 Ekim 2017 - 6:02

Soma Devlet Hastanesi’nde tıbbi ve cerrahi tedavi şansı olmayan hastaların son günlerini daha iyi bir ortamda, kaliteli bir şekilde geçirmelerini sağlamak ve aynı zamanda yoğun bakım ihtiyacı olan hastaların yoğun bakım ihtiyacını karşılamak amacıyla 17 yataklı Palyatif Bakım Merkezi açıldı.

22 Ağustos 2017 tarihinde İl sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından denetlenen servisimiz ,Manisa Valiliğinin 05 Eylül tarihli onayı ile resmi olarak tescillenmiş oldu.
Konuyla ilgili açıklama yapan Hastane Baştabibi Uzman Dr. Ali Osman ÇAĞLAYAN “Soma’da görev yapmaya başladıktan hemen sonra Soma Devlet Hastanesi’ne palyatif bakım merkezi kazandırmak için çalışmalara başladık ve kısa sürede eksiklerimizi tamamlayıp İl sağlık Müdürlüğüne tescil başvurusunda bulunduk. Hiç bir eksiği olmayan servisimiz 05 Eylül 2017 tarihinde valilik onayı aldı ve hizmet vermeye başladı. Soma için çok önemli bir işlevi olacağını düşünüyorum. Palyatif bakım hizmetimizin amacı ölümü normal bir süreç olarak kabul ederek, hastaların hastalığından kaynaklanan rahatsızlık semptomlarının kontrol altına alınması ve etkili bir şekilde yönetilerek, kişinin olabildiğince iyi yaşamasına yardımcı olmak, yaşamın son döneminde hastanın şikayetleri nedeniyle sık sık acil servise başvurmasını önlemek ve ölümün kabullenildiği durumda da sunulan hizmetlerle hastaların, ailelerinin ve bakıcılarının manevi gereksinimleri karşılanarak, yaşam kalitelerinin artırılmasıdır. Özetlemek gerekirse kanser ve diğer kronik hastalıkların son evreleri ile mücadele eden hastalarımıza ve hasta yakınlarına bu zorlu süreçte destek olmaktır.Palyatif Bakım Merkezimizin tüm Soma halkına hayırlı olmasını diliyorum. Bu merkezde görev yapan arkadaşlarıma da başarılar diliyorum” dedi.
Servisin sorumlu hekimliğini üstlenen Anestezi Uzmanı Feray Baş ise yaptığı açıklamada ” Palyatif bakım merkezimizde yaşamı tehdit eden hastalıklardan (Kanser, ileri evre kronik bronşit, kalp yetmezliği, Alzheimer hastalığı, beyin damar hastalıkları yada trafik kazaları sonrasında yatalak kalan hastalar ve ilerleyen kas hastalıkları vb.) kaynaklanan başta ağrı olmak üzere şikayetleri azaltmak, fizyoterapistlerimiz, psikoloğumuz ve diyetisyenimizle ortak çalışarak gerek beslenme ve fizik tedavi ve gerekse de psikolojik sıkıntılarına çözüm üretilmektedir. Onurlu bir yaşam her hastanın hakkıdır Bu zorlu süreçte sadece hastalarımıza değil hasta yakınlarına da destek vermeye çalışıyoruz.” dedi.
20 Ekim 2017 tarihinde serviste tedavileri süren hastalar, hasta yakınları ve hastane çalışanlarının katılımı ile bir etkinlik düzenlendi. Açılış için hazırlanan pastayı serviste tedavi görmekte olan Oğuz Yaşar kesti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!