Soma Karaelmas Gazetesi

Otizmli çocukların eğitimine Demir Export ve Defaş desteği

Otizmli çocukların eğitimine Demir Export ve Defaş desteği
36 views
15 Ekim 2021 - 5:46

Tohum Otizm Vakfı , Demir Export ve Defaş desteği ile Soma Ayhan Şahenk Ortaokulunda bir sınıf Otizmli çocuklar için materyaller ile donatıldı.

Tohum Otizm Vakfı tarafından Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı olan öğrencilerin eğitime ulaşmalarını sağlamak, çağdaş toplum koşullarında yaşamlarını sürdürebilmelerine yönelik gereksinimlerini karşılamak ve ihtiyacı olan devlet okullarına materyal desteği sunmak amacıyla yürütülen Sınıf Donanım Projesi kapsamında materyal donatılan 124. özel eğitim sınıfın açılışı yapıldı. Demir Export ve Defaş desteğiyle Ayhan Şahenk Ortaokulunda gerçekleşen programa Kaymakam Fatih Akkaya, Belediye Başkanı Ali Tulup, İlçe Mill Eğitim Müdürü Bekir Çakmak, Demir Export Genel Müdürü Ramazan Yön, Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Suat Kardaş, Demir Export Eynez İşletmesi Grup Direktörü Selim Saral, Otizmli öğrenciler ve ailelerin katılımı ile gerçekleşti.
“Çocuklarımız
eğitimde dezavantajlı olmasın”
Açılış sırasında söz alarak konuşan Demir Export Genel Müdürü Ramazan Yön “Şirket olarak her zaman eğitime odaklı bir şirketiz. Bu aslında bir başlangıç. Biz sadece işin madd kısmını destek kısmını üstleniyoruz. Dezavantajlı çocuklar olarak adlandırılan bu grubun hiçbir eğitim faaliyetinden geri kalmamasını istiyoruz. Bunun için de elimizden geleni yapmaya hazırız. Bugün bu çocuklarımızın materyal desteğini sağladık ama yarın başka bir sıkıntılarında yanındayız. En büyük savaş cahilliğe karşı verilen savaştır diyerek biz bu yolda gönülden sizlerle birlikte olmak istiyoruz”dedi.
“Özel çocuklar
Eşit fırsatlara sahip olmalı”
Demir Export Eynez İşletmesi Grup Direktörü Selim Saral “Herkesin eğitimde eşif fırsatlara sahip olması gerektiğine inanıyor ve sonuna kadar destekliyoruz. Özel çocuklarımızın gelişimlerinin sadece onlara değil, toplumun her kesimine kazançlar sağladığını düşünüyoruz”dedi.
” 124. sınıfımız
Soma’da açılıyor”
Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Suat Kardaş “Bugün burada olmaktan çok mutluyuz. Bugün doğan 4 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya geliyor. Biz Vakıf olarak bu çocuklarımızın mümkün olduğundan erken tanı alması ve özel eğitim imkanı olan bir eğitim kuruluşunda eğitim alması, bu çocuklarımızın ileride ayakta duran bireyler olarak hayatlarına devam etmesi açısından son derece önemli. İtalyan bir eğitimci bir çocuğun 3 eğitmeni vardır der, öğretmeni, akranı ve fiziksel mekan. Mekan çok önemlidir. Biz genelde bunu Türkiye’de çok göz ardı ederiz. Eğitim sınıflarının bu nedenle çok önemli bir özelliği var. Bu çocuklarımızın özel malzeme ihtiyacı var, Bu sınıfları Demir Export gibi firmaların desteği ile daha çok açmak ve Soma gibi ilçelerimize daha çok destek vermek istiyoruz”dedi.
‘Koç ailesinin
katkıları sonsuz”
Plaketleri takdim eden Kaymakam Fatih Akkaya ise yaptığı açıklamasında “Bugün yaptıkları işin ne kadar kıymetli olduğunu anlamak için otizmli bir çocuğa sahip olmak ve Otizmli bir ailenin yakın çevresinde bulunmak gerekir. Bu yapılan yatırımın en çok annelere yapıldığını düşünenlerdenim. Öğrencilerimiz özel öğrenciler ve çok fazla etraflarında olan bitenden haberdar değiller. Otizmli çocukların dünyası aslında annenin dünyası. Hayatı kolaylaştırmak adına çok önemli bir iş yaptınız. Koç ailesi kurulduğu günden bu yana memlekete sonsuz katkıları olan bir kurum. O kurumun adı altında ilçemize böyle bir sınıfın kazandırılmış olması çok kıymetli ve değerli bir durum. Bir milim dahi annelerin yükünü bu sınıfla alabilecek isek ne mutlu sizlere” dedi.
Kurdela kesimi ile yapılan açılışın ardından eğitim materyalleri Okul Müdürü Tevfik Yeşil tarafından katılanlara aktarıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!