https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

ORUÇA DEĞİLSE, KİŞİLERE SAYGI DUYALIM.

ORUÇA DEĞİLSE, KİŞİLERE SAYGI DUYALIM.
1.290 views
30 Mayıs 2017 - 8:38

Selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli dostlarımın olması dileği ile tüm İslam aleminin ve değerli okurlarımın mübarek Ramazan-ı şeriflerini tebrik ediyorum.

Değerli dostlarım, kıymetli okuyucularım, hepimiz çok şükür olsun nüfusunun % 99 Müslüman olan demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Hepimizin inançları, ibadetleri ve dinine karşı görevleri ardır, ister yapar, ister yapmaz, bu kişinin kendi tercihidir, hiç kimse diğer bir kişiye din ile ilgili bir baskı yapamaz, isteyen oruç tutar, isteyen tutmaz, isteyen camiye gider, isteyen gitmez fakat hiç birimiz diğer arkadaşlarımıza , vatandaşlarımıza karşı, saygısızlık yapmak zorunda değildir. zira insanların birbirlerine karşı saygı göstermesi erdem ve nezaket gereğidir.

Hani bazen hayıflandığımız nerede o eski ramazanlar, nerede o eski bayramlar deriz ya, hatta bazı tv kanallarında eski bayramlar ile yeni bayramları karşılaştırır, aradaki farkı yansıtmaya çalışırlar, evet bende ne olursa olsun o eski ramazan aylarının feyiz ve bereketini, güzelliğini, saygısını, sevgisini arayanlardan biriyim. Şimdi burada neden diye soranlar sorgulayanlar olabilir, o günleri dün gibi hatırlıyorum ve özlüyorum,  hemen hemen her evde içli börek kokuları yükselir, evlerden tarhana çorbasının o mis gibi kokusu bir tütsü edası ile yayılır, ihtiyaç sahiplerine iftara doğru her evden karınca kanatınca yemek yardımı yapılır, gaz lambasının eşliğinde açılan iftar sofralarında büyük bir neşe, mutluluk ve huzur hakimdi. Teravih sonralarında sokak önlerinde atılan kilimlerin üzerinde içilen çayların tadı hiçbir şeye değişilmezdi, çocuk cıvıltıları, sahur hazırlıkları, beraber yenilen yemekler, yapılan dualar, okunan hatmi şerifler ramazan ayına özel bir anlam ve güzellik katardı, hiçbir vatandaşımız oruç tutmasa bile sokak da veya kahvelerde bir şey yiyip içmezlerdi, zaten lokantaların camları gazeteler ile kaplanır, içerisi gözükmezdi, açık kahve bulmak nerede ise imkansızdı.

Gelelim zamanımız ramazan ayının farkına, maalesef ki ne saygı kalmış, ne  sevgi, nede  birlik beraberlik aidiyet duygusu kalmış, gerçekten çok yazık. Bu hafta sonu  Cengiz Topel meydanında yaklaşık yarım saat oturarak bir mola verdim, inanın yanımdan veya önümden geçen insanların her birinin ellerinde sigara izmariti, meyve suyu şişeleri, dondurma külahları ve tost , hamburger paketleri vardı, yanlış anlamayın eve götürmek için alınan paket değil aşikara yenilen yiyeceklerden bahsediyorum. Nerede kaldı saygı, nerede kaldı sevgi, nerede kaldı  düşünce gerçekten bir tuhaf oldum,  en çok da  bazı bayanların ellerinde sigara dumanını savura savura  içip, izmaritlerini, sigara kutularını yerlere fırlatmasına gerçekten çok üzüldüm, evet geçmiş senelerde de sigara içilirdi, daha çok yaşlı ninelerimiz içerdi, ama evlerde içerler, izmaritini söndürür , kağıda sararlar ve çöpe atarlardı, nerede kaldı bilinç nerede kaldı çevre bilinci, nerede kaldı saygı ve nerede kaldı, gelecek nesillere bırakılacak Türkiye, yazıkkkkkkkk hem de var ya gerçekten çok yazık maalesef  kim ne desin bilinçsiz ve ehilsiz bir nesi l yetiştiriyoruz, istisnalar tabii ki hariç ama çevreye bu kadar zarar veren, çevrede bu kadar kıyım yapan, oturduğu, yediği, ikamet ettiği yeri pisleyen insan kadar vahşi bir yaratık yoktur.

Değerli arkadaşlarım, bazı sohbet toplantılarında, dost meclislerinde konu oruç olunca bazılarının doktor tavsiye etmiyor, başım ağrıyor,işim ağır geliyor diye savunma mekanizmasını kullana insanları görüyorum, nedenini de anlamış değilim, hiç kimse tuttuğu orucu, kıldığı namazı, yaptığı iyilik ve sevabı açıklamak zorunda değildir, dinde, ibadet de gizli yapılır,hayır hasenatta gizli yapılır, gösteriş için yapılmaz, şirk olur, bazıları alıp dağıttığı birkaç pidenin bile aklı sıra reklamını yapıyor, sözünü konuşuyor, iş de bu sevap olmaktan çıkmıştır, neden dinimiz de sağ elin verdiğini sol el görmeyecek diye söylenmiştir, çünkü bunlar Allah rızası için yapılan  ibadetlerdir, öyle ise yaptığınız ibadetleri, yardımları,

Sevgili dostlarım, değerli, okurlarım, her ne kadar Müslüman olan bir ülke de yaşıyor olsanız da oruç  tutmayabilirsiniz, mazeretiniz olabilir, rahatsızlığınız olabilir, ama  diğer insanlara saygılı olalım, bakınız tarihimizde  Hıristiyan ve Yahudi toplulukları bile ramazan ayında Müslümanlara karşı saygı göstermiş ortalık yerde yiyip içmemişlerdir, ve böylece saygı, nezaket ve sevgi içerisinde yaşamışlardır. Oruç’un Allahın emri olduğunu unutmamalıyız, üstelik oruç ibadeti  bütün  ilahi dinlere farz kılınmıştır.Öyle ise oruç tutmasak bile en azından saygı göstermenin sevabına ulaşalım.

Hepinizin mübarek Ramazan ı Şerifini tebrik ediyor, nice güzel kandillere, bayramlara yetişmek  dileği ile saygılar, sevgiler sunuyorum.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!