Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ SOMA’YA GELMEYECEK

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ SOMA’YA GELMEYECEK
4.485 views
22 Temmuz 2013 - 7:39

10 yılı aşkın süredir devam eden Organize Sanayi Bölgesi macerasında sona gelindi. Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene ‘Organize Sanayi Bölgesi için treni kaçırmışız’ derken Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Işık ise ‘Organize Sanayi Bölgesinin Soma’ya gelme ihtimali %1’ diyerek Organize Sanayi Bölgesi kurulmasının zor olduğunu belirtti.

Organize Sanayi Bölgesi için büyük çaba sarf eden ve her fırsatta elinden gelen gayreti gösteren eski Ticaret ve Sanayi odası Başkanı Ahmet Raif Dikmeoğlu’nun çabalarının boşa olduğu yapılan toplantı ile birlikte ortaya çıktı. Soma’da düzenlenen bir toplantıda gündeme gelen Organize Sanayi Bölgesi Kurulması çalışmalarının ne aşamada olduğu ortaya çıktı. Somalıların merakla beklediği Organize Sanayi Bölgesinin Soma’ya gelme ihtimalinin zor olduğu açıklandı. 900 dönümlük arazinin kamulaştırma problemi olduğu ve bu nedenle ise Organize Sanayi Bölgesi hevesinin sona erdiği belirtildi.

‘BİZ TRENİ KAÇIRMIŞIZ’

Belediye Başkanı Hasan Ergene, “Organize Sanayi Bölgesi’nde Soma maalesef çok kaldı. Eskiden Organize Sanayi Bölgeleri kurmak biraz daha kolaydı. Burada biz treni kaçırmışız gibi görünüyor. Bu sözlerim birçok kişinin hoşuna gitmez, ama biz bu konuda yine ısrarlı takiplerimizi sürdürüyoruz. Ticaret ve Sanayi Odamız ve belediyemiz bu konudaki takiplerini sürdürüyor. Organize Sanayi Bölgesinin yeri de belirlenmiş. İzinleri de alınmış. Zorla da olsa Manisa Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğünden onayı çıkarıldı siyasi baskılarla, ancak İl Müdürlüğünden onayı alındı çünkü bu işe karşıydı. Gerekçeleri de Soma’da böyle bir şeye ihtiyaç olmadığını, Akhisar, Kınık ve çevrelerindeki Organize Sanayi Bölgelerinde boş alanlar olduğu ve buraların dolmadan yeni bir sanayi bölgesi kurulmasının mantıklı olmadığı konusunda görüşleri vardı. Haklı gerekçelerde harcanan kamu kaynağıdır. Fakat zorla da olsa birtakım baskılarla gerekli izinleri aldık. Bu sorunu da aştık. Fakat şu anda seçilen Organize Sanayi Bölgesi alanı özel mülkiyet bu da bir açmaz. Kamulaştırmak için büyük kaynak lazım. Hazine arazisi olsaydı bütün bunları baştan yapmak işi tamamen işinden çıkılmaz hale getirirdi. Çevre mevzuatları değişti. Mevcut bölge üzerinden yürüme kararı aldık. Burada seçimler yapıldı. Arkadaşlar değişti. Henüz oturup konuşmadık. 900 dönümlük arazinin %51 hissesi Soma Ticaret ve Sanayi Odasının % 49 hissesi ise Soma Belediyesinin hissesidir’ dedi.

‘SOMA’YA GELME İHTİMALİ %1’

Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Işık ise Kamulaştırmanın zor bir dönemeç olduğunu belirterek ‘Soma’ya Organize Sanayi Bölgesi olmaz mümkün değil vermezler. Kamulaştırmayı kendiniz yapın diyorlar Son durum bu şekilde. Soma’nın şuanda böyle bir gücü elinde yok. Yatırımcı arsayı kendi alacak yatırımını kendi yapacak o zaman adı Organize Sanayi Bölgesi olmaz. Biz Belediye ile birlikte alacağız kamulaştırmasını, altyapısını yapacağız onaylayacaklar. 900 dönüm için ödenecek miktar ise çok büyük. Bu da çok zor bir seçenek. Şu anda Soma’ya Organize Sanayi Bölgesinin Soma’da olma ihtimali %1. Sanayi Bakanımız bütün bunlara tamam der, olması gerekiyor buraya der imzayı atar o zaman değişir. Organize Sanayi Bölgemizin 3/1’ini isteyen 300 dönümlük bir araziyi isteyen oraya fabrika kurmak isteyen bir yatırımcımız var. Büyük ihtimal biz Organize Sanayi Bölgesi kurmayacağımız için bu yatırımcı Bergama’ya gidecek. Yatırımcı bilgisini biz bakanlığa vereceğiz ancak yatırımcıya siz kendiniz alın dediğinizde büyük sorun olacak.’ dedi.

jtS.jpg

E0PTL.jpg

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
   “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!