Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Ören,”İnsan Hayatını Hiçe Sayan Anlayışı Kınıyorum”

Ören,”İnsan Hayatını Hiçe Sayan Anlayışı Kınıyorum”
1.492 views
03 Ocak 2015 - 9:59

Soma’da yağan kar nedeniyle ulaşıma kapanan Kayrakaltı köyünde rahatsızlanan bir hastayı, hastaneye yetiştirmek için yola çıkarılan paletli ambulansı taşıyan çekiciye fazla yük cezası kesildi.

Bu duruma tepki gösteren CHP Manisa Milletvekili Hasan ÖREN “insan hayatını hiçe sayan sorumsuz bir davranış” diyerek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi ELVAN’ın yanıtlaması için verdiği soru önergesinde, hayat kurtarmak için dakikaların bile önemli olduğu bir zamanda Bakanlığınız görevlilerinin paletli ambulansı taşıyan çekiciyi durdurması ve işlemler için yolda bekletmesi, insan hayatını hiçe sayan davranış olarak nitelenmiştir,  diyerek Manisa il Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirildiği bilinen 112 Acil Paletli Ambulansını Somaya taşıyan çekicinin bakanlığınız görevlileri tarafından yolda durdurulması, bekletilmesini, insan hayatını hiçe sayan sorumsuz bir davranış olarak değerlendiriyor musunuz diye sordu.

Hasan ÖREN yaptığı açıklamada;   Soma ilçemize bağlı Kayrakaltı köyünde solunum yetmezliği nedeniyle rahatsızlanan 84 yaşındaki İbrahim PAYCI’yı hastaneye yetiştirmek için herkes seferber olmuşken, 112’ye ait paletli kar ambulansını taşıyan çekicinin yolda durdurulması, uzun süre bekletilmesi ve fazla yük gerekçesiyle para cezası yazılmasını anlamak mümkün değildir.

Ağırlığı fazla olan yük nedir? Paletli kar ambulansı

Amaç nedir? Bir hastanın hayatını kurtarmak

O zaman ağırlığın hiçbir önemi olmaması gerekir. Çünkü olağanüstü bir durum söz konusudur.

Ayrıca paletli kar ambulanslar yavaş hareket ettiği için bütün dünyada yolların karla kaplı olduğu bölgeye kadar en hızlı şekilde ulaşılması için çekicilerle taşınmaktadır.

Soma’daki hastamızın hayatını kurtarmak için de Manisa’da bulunan paletli ambulans gece saatlerinde bulunan ilk çekici ile hastaya ulaştırılmak üzere yola çıkarılmıştır. Hastanın kurtarılması için dakikaların bile önemli olduğu bir zamanda yapılan doğru bir davranıştır.

Fakat Manisa-Soma karayolunda Ulaştırma Bakanlığına bağlı tonaj kontrol noktasında, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilmiş paletli ambulansı taşıyan çekici durdurulmuştur. Çekicinin yüklü ağırlığı 8500 kg yerine 8680 kg geldiği için 1.480 TL para cezası yazılmıştır.

Cezai işlemlerin ardından hasta mağdur olmaması için paletli ambulans köye ulaştırılmış ve hasta alınarak Soma Devlet Hastanesine ulaştırılmıştır. Tek tesellimiz hastamızın zamanında hastaneye yetiştirilerek tedavisine başlanmış olmasıdır.

Burada unutulmaması gereken hastaların hayatını kurtarmak için geçiş üstünlüğü olan ambulansı taşıyan çekicinin de kamu hizmeti yaptığıdır. İnsan hayatı her şeyin önündedir dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!