https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

‘Önder Adar yalancıdır’

‘Önder Adar yalancıdır’
983 views
13 Nisan 2017 - 10:28

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Eski Belediye Başkanı Önder Adar’ın yaptığı açıklamalara cevap verdi. Başkan Ergene,  “Şüphesiz Eski Belediye Başkanı Önder Adar yalancıdır. Milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyordur” dedi.

 

 

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, “Önder Adar basın açıklamasında demiş ki, “ 2003 imar planına Hasan Ergene O dönemde saadet partisinde meclis üyesiydi aslanlar gibi imzasını attı” külleyen yalan. Elim 2003 yılında söz konusu imar planının görüldüğü belediye meclisinin görüşüldüğü tutanakları var. Bu tutanakların birer örneği de elimde. Bu tutanaklarda diyor ki; belediye meclisinde birinci birleşiminde, söz konusu 2003 imar planının hazırlanmasının hava edilmesi görüşülüyor. Söz konusu toplantıda diyor ki, “Müzekka Gülcüler ve Hasan Ergene’nin yokluğunda” yani ben bu toplantıya katılmamışım. Sonra yine ikinciye yapılıyor toplantı. Bu toplantıda imar planının kabul edilmesi için düzenlenmiş bu toplantıda yine Hasan Ergene’nin yokluğunda diye kayıtlara geçmiş. Ben yine bu toplantıda yoktum. İmar planının görüşmesine katılmadığım bir kararın altında imzam olamaz. Eğer bu imza benim yokluğumda var ise, usulsüzlüğü kendi yapmış demektir. İşte bu Önder Adar’ın söylediği belgeli ispatıdır.

Önder Adar, türlü çeşit iftiralarla ve laf kalabalığı ile hem şahsımı, hem meclis üyelerimi, hem de belediye personelini zan altında bırakacak bir sürü iddialardır.

“Soma’ya kazandırdığımız eserlerin hepsine bir kulp takmış”  

Ergene, “ Önder Adar, Soma’ya kazandırdığımız eserlerin hepsine bir kulp takmış. Hepsinde bir yolsuzluk olduğunu iddia ediyor. Belediye binasında biz yolsuzluk yapmışız. Belediye binasının altındaki dükkânların değeri bugün 20 trilyonmuş. Dükkanlar 20 trilyonsa herhalde üzerindeki binada 50 trilyondur. Bunun neresinde yolsuzluk var. Biz açık ihale ile Soma’ya belediye binası kazandırdık arsamızı kat karşılığı yöntemi ile değerlendirdik. Üzerine de 700 milyar değerinde de belediye kasasına para aktardık”

“İkiz kulelerde arsanın sahibi belediyedir”

İkiz kulelerde biz yolsuzluk yapmışız. İkiz kulelerde arsanın sahibi belediyedir. Belediye, Soma’da birçok vatandaşımızın yaptığı gibi kendine ait olan bir arsayı kat karşılığı yöntemi ile encümen huzurunda ihaleye çıkarmış herkese açık bir ihale ve bir müteahhit firmasının bu işi alması üzerine Soma’ya bir eser kazandırmıştır, iki tane kulenin bir tanesine tamamen alttaki dükkanları ile beraber belediyeye kalmıştır. Belediye buradaki daireleri ve dükkânları satmak suretiyle elde ettiği gelir ile bölge ısıtma sistemi işine başlamıştır. Bunun neresinde yolsuzluk var. Orada bahsedilen anlaşmazlıklar müteahhit’ten daire alan vatandaş ile müteahhit arasındaki anlaşmazlıklardır. Buda Soma genelinde sık sık karşılaşan sorunlardan bir tanesidir.

“Gürmin düğün salonu belediyenin malıdır”

Gürmin düğün salonunda yolsuzluk olduğu iddiasını öne sürüyor. Orası belediyenin malıdır. Belediye kendi malını 10 yıl işletmek şartıyla ve bütün yatırımı da istekli tarafından yapılmak ve üstüne üstlük yıllık kira ödeme şartıyla vermiştir. Ve o dönemde bizim muhatabımız, Soma Kömürleri Çalışanları Derneği di. İşçilerin maaşlarından ödedikleri aidatlarla bir eser kazandırmak için başlattı. Yaşanan maden faciası sonrası dernek dağıldı, dağıldığı dönemde dernek borçluydu salonun yapımıyla alakalı ve aldıkları işi devrettiler yani ortada mı kalsaydı. Herkes parasını aldı cebine koydu ve şuanda o salon yine bütün Soma halkına bir hizmet olarak devam ediyor.

“Mühendis ama hesap işlerinden hiç anlamaz”

Medigün (eski adıyla Vefa) Hastanesi, burada yolsuzluk olduğunu ifade ediyor. Sayın Önder Adar Mühendistir benim gibi ama bu hesap işlerinden hiç anlamaz. Nereden anlaşıyor bu hesap işlerinden anlamadığını, 2004 yılında ben Belediyeyi devraldım bu belediyenin 17 Trilyon borcu vardı bütçesi 11 trilyondu.

“5 sene Soma’yı idare etti, belediyeyi de batırdı”

Önder Adar’ın devraldığı belediyenin hiç borcu yoktu. 5 sene Soma’yı idare etti belediyeyi de batırdı. İşte hesaptan kitaptan anlamadığını ben oradan anlıyorum. Şimdi bu Medigün (eski adıyla Vefa) Hastanesi iddiaları da böyle mesnetten yoksundur. Arsa orada belli, üzerine yapılan yatırım belli, şimdiki tıbbi cihazlar belli yıllardan beride bütün halka sağlık hizmeti veriyor. Somanın bir zenginliğidir. Benim gurur duyduğum eserlerden de bir tanesidir. En doğru yaptığım işlerden de bir tanesidir. Ama gezici zihniyet bunları anlamaz. Bunlar Soma’nın gelişmesini kalkınmasını istemezler.

“Klasik CHP zihniyeti”

10 yıllığına yap-işlet-devret yöntemiyle ihale edilen kapalı halı saha içinde belediye meclis üyesinin işlettiğini söylüyor Önder Adar. Çıkaralım bakalım evraklara hiçbir meclis üyesi teklif veriş değil. işe teklif veren İstanbul’dan bir firmadır. Gelmiştir yatırımını yapıştır. Her yıl belediye kira ödemek suretiyle o halı sahayı 10 yıl çalıştırmıştır. Belediye bütçesinden 5 kuruş para harcamadan oraya bir tane belediye personelini bağlamadan Somalılara spor hizmeti alabilecekleri bir eser kazandırılan yerin neresini kötülüyor. 10 sene sonra yine aynı oranın tapusunu kimseye vermedim. Mal belediyenin malıdır. Ve bugün kime hizmet ediyor bu halı saha? Çocuk Gelişim merkezine oradan elde ettikleri 3 kuruş gelirle Soma’daki madenci çocuklarının gelişimi için faaliyet gösteren bir derneğe hizmet veriyor. Buna da karşılar. İşte klasik CHP zihniyeti. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşlar çünkü ön yargılılar” dedi.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!