Soma Karaelmas Gazetesi

‘Önceliğimiz İşsiz Arkadaşlarımız’

‘Önceliğimiz İşsiz Arkadaşlarımız’
1.831 views
06 Ocak 2015 - 8:30

Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi Başkanı Recep Satır ‘Önceliğimiz işsiz kalan arkadaşlarımızın bir an evvel çalışmaya başlaması ve tazminatlarını almaları için çalışıyoruz’dedi.

Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi Başkanı Recep Satır basın mensupları ile bir araya geldi. Kamu toplu sözleşmesinin 1 Ocak itibari ile başladığını dile getiren Satır ‘ Kamu Toplu İş Sözleşmesi 1.1.2015 itibari ile başladı. Taslak işçi arkadaşlarımızın talepleri doğrultusunda yaklaşık 80 madde olarak hazırlandı. ELİ’de çalışan arkadaşlarımızın taleplerini topladık. Genel Merkeze teslim ettik. Kamuda çok istedikleri ve alamadıkları bir kaç hakları var. Tavan-taban uygulaması, iş riski ve gece zamları gibi hakları var. Yıllardır çözülemeyen sorunlar bu hakların alınması için uğraşacağız. Sabah Yönetim olarak bir araya gelerek toplantı yaptık. Bazı görüşmeler için Ankara’ya gidiyoruz. İşsiz kalan arkadaşlarımız var. Bunları nerelere yerleştireceğiz. Ayrıca 2831 arkadaşımızın tazminatları var. Daha önce işten çıkarılan 31 arkadaşımız tazminatlarını firmadan aldılar. Ancak 2831 arkadaşımızın tazminatları ödenmedi. Bunları şirket mi devlet mi ödeyecek. Bununla ilgili Ankara’ya gidiyoruz. Yöre milletvekillerimizle görüşmeler yapacağız. İşverenle görüşmelerimizde eğer ben ödersem taksit sayısını arttırırım diyor. Ben ödersem taksitle öderim diyor. Bizde tek seferde ödenmesini istiyoruz. Milletvekillerimize de bu isteğimizi belirttik. Hükümet kanadı ile görüşmelerimiz bu yönde devam ediyor. İşsiz arkadaşlarımız İş-Kur’dan maaş alsalarda yine kaygılıyız. Yarın İş-Kur iş gösterir arkadaşlarımız çalışmazsa maaşlarını kesme gibi bir durum da söz konusu. Arkadaşlarımız yer altından emekli olmak istiyorlar. Bu konuda da endişelerimiz var.’dedi. Madenler hakkında da açıklamalarda bulunan Satır ‘Ata bacasında çalışmalar devam ediyor. 25 Ocak’ta müfettişler gelecek denetlemeler yapacaklar. Bugün öğleden sonra Bölge Çalışma’ya giderek bilgiler alacağız. İş salığı ve güvenliği tedbirleri alınarak ocakların açılmasını istiyoruz. Bir sürü işsiz arkadaşımız var. Ocaklarımız açılsın ki arkadaşlarımız çalışmaya başlasınlar. Işıklar Ocağımızda bir soru yok. 5. ve 6. ayakların açılması için çalışmalar yapılıyor.’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!