https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Ölüm Yasasına Dur!

Ölüm Yasasına Dur!
1.080 views
12 Mart 2014 - 7:46

Selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli dostlarımın olması dileği ile hepinize güzel ve sağlıklı bir hafta geçirmeniz dileği ile bu hafta sizlere 5199 sayılı hayvan Hakları kanunu ile ilgili yasa ve yasa değişikliğinden duyduğumuz rahatsızlıktan bahsetmek istiyorum.
Sevgili dostlarım, içinde HAKDEM’in de bulunduğu 30 STK `hayvanlara ölüm` yasasına dur demek için birleştik. Önceki yıl gündeme gelen ancak 100 binlerce hayvan severin sokaklara dökülmesiyle durdurulan, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliklerin daha ölümcül maddelerle tekrar gündeme gelmesi, hayvan korumacıları,yaşam hakkına saygı gösterenleri tekrar  ayağa kaldırdı. 30 bağımsız Sivil Toplum Kuruluşu olarak 500 bin imzalı bir dilekçe kampanyası başlattık. http://chn.ge/1hgF2W0 linkindeki “5199’uma Dokunma” kampanyasına daha ilk günlerde 50 bini aşkın kişi imza attı.
Tasarıda, sokak hayvanlarının kent merkezlerinden çok uzak, bakım ve sahiplendirilmelerinin çok zor olduğu ,doğal yaşam merkezlerinde toplanması, evlerinde hayvan besleyenlere müdahale içeren maddeler bulunuyor.Tasarı koruma değil tam bir soykırım yönetmeliği..Üstüne üstlük geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanan ve hayvanların deneylerde kullanılmasına izin veren değişiklik de tuzu biberi oldu,tepkileri daha da arttırdı.  Sokakta ,evinizde yaşayan  hayvanlar ölüm kamplarına yollanacak,bu kampların arka yüzlerinde hayvanlar enerjiye ya da mamaya  dönüştürülecek ,işkenceye hayır derken deneylerle,deney yapmaya sağlanan kolaylıklarla  hayvanlar üzerinde yapılan işkenceler artacak.İnsanız,aklımızla övünüyoruz ,güçlüyüz diyorsak bu bize kendi türümüzün dışındakilere acı çektirme,yok etme hakkını vermez.
**DEĞİŞİKLİK YASA TASARISI ;  hayvanlara karşı işlenen suçların TCK’ ya girmesi aldatmacası  ile kazanç amaçsız  STK’lara değil ticari işletmelere danışılarak hazırlanmış olup 5199 sayılı kanunda yapılmak istenilen değişiklikler T.C. tarihinin en büyük hayvan toplu katliam tasarısıdır.
**Sokaklardaki evcil hayvanların doğal yaşam parklarına toplanması ve buradan sahiplendireceği aldatması kabul edilemez.
**evlerde beslenen hayvanlara konulacak sayı ve kilo haddi getirilmesi mülkün temeli olan adaletin hayvanları koruma kanunu adı altında yok edilmesi anayasaya ,kanunun adına ve amacına aykırıdır. Kabul edilemez.
**tehlikeli ırk / yasaklı ırk” diye bir terminoloji bilimsel literatürde yoktur. Teslim edilmesi ve imhasının  dayatımı hayvanları koruma kanununa ve insanlığa aykırıdır. Kabul edilemez.
** bilimsel deneylerde veteriner hekim bulunmasının iptali” ve sokak hayvanlarının deneylerde kullanılmasına izin veren yönetmeliğin resmi gazetede yayınlanması kabul edilemez.
ORTAK İSTEMİMİZ:
Tasarının ve tüm kanun tekliflerinin -konuya vakıf tüm Sivil Toplum Örgütlerince  masaya oturuluncaya kadar-külliyen reddi ve geri çekilmesidir.
Değişiklik mutlaka gerekli ise;
– Sadece ” 3 yıldan  başlamak üzere adli para cezası alternatifsiz hapis cezası ve idari para cezalarının en az 20 misli artırılması maddesinin eklenmesi,
-Ardından 5199 sayılı kanunun uygulamadan kaynaklanan sorunlarının öncelikle tespiti,
– Akabinde konuya vakıf tüm STK’ lara eşit ve demokratik davranılarak ortak görüşlerin yer alacağı akil ve vicdanlı bir konsept ile acele etmeden AB ve ticari sektörün baskısından arınarak,
– Layığı ile bir kanun oluşturulması,
O vakte kadar 5199″a DOKUNULMAMASI yönündedir.
Bu tasarı ve diğer  yasa değişikliği teklifi  idam fermanlarıdır. http://chn.ge/1hgf2w0   linkine atılacak her imza yasa tasarısının geriye çekilmesinde bir adım olacaktır.
Çevre Komisyonu Başkanı Manisa Millet Vekili Sayın Selçuk Özdağ’ın , Manisa adının ölüm yasa tasarılarında geçmesine izin vermeyeceğinden eminiz. Gelecek hafta görüşünceye dek şen ve esen kalın, sağlık ile kalın.
Sevgi ve saygılarımızla,

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!