Soma Karaelmas Gazetesi

Ölüm Gelir Hoş Gelir

Ölüm Gelir Hoş Gelir
1.207 views
07 Mayıs 2014 - 6:45

Selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli dostlarımın ve okuyucularımın olması dileği ile hepinize güzel bir hafta geçirmenizi diliyorum.
Hayatta nefes aldığımız sürece acıyı, tatlıyı, yaşamı ölümü tatmadan geçen bir zamanımızın olması mümkün değil. Geçtiğimiz hafta içerisinde iki tane can ciğer dostumu ve çok sevdiğim iki kardeşimi aynı günde kaybettim. Bir tanesi Soma’da eğitim camiasına yıllarca gönül vermiş , yüzlerce öğrenci yetiştirmiş, duayenlerimizden Soma’da hakikaten kendi dürüstlüğü ve kişiliği ile taraflı tarafsız herkesin sevgisini kazanmış sevgili Ayhan Eryiğit hocam ve yine Soma’mızın tanınmış isimlerinden sevgili Servet Eker ağabeyim, Rabbim inşallah mekanlarını cennet eyler.
Ölüm aslında bize dünya nimetlerinden bir nebze uzaklaştırıp gerçeklerle yüzleşmemizi sağlıyor.Bizlerin sevdiklerinden ayrılarak bir daha görmemek üzere toprağa koymayı kabullenmek gerçekten çok zordur. lakin bu hayat geçmişten günümüze dek böyle gelmiş ve böylede gidecektir. İlahi irade ne zaman tecelli ederse ve hak ölüm ne zaman baki olursa hepimiz bu acıyı tadacağız ve yaşayacağız, mezarlığa gidenler kapıdaki yazıyı görmüştür, “ Her canlı nefis bu ölümü tadacaktır” demektedir.Ölümde yaşlı, genç, çocuk ayrımı ne yazık ki yapılmıyor, sıra diye bir şey söz konusu olmuyor, Takdiri ilahi diyerek geçiştiriyoruz.
Sevgili dostlar, dini açıdan ne kadar inançlı olsak ta , ateist olsak da ölüm aslında herkesin ortak acısı ve üzüntüsüdür.Bu güne kadar bir çok alanda her şeyin yapayı bulunsa da maalesef ölümün çaresi ve benzeri bulunmadı, bulunacağını da şimdilik düşünemiyorum,eğer bulunsa da biz o teknolojiye yetişemeyiz. Elhamdülillah bizler inançlı insanlarız, aslında ölüm gerçeklerle yüzleşmektir,ölümden sonraki hayatın varlığı bizleri mutlu kılmaktadır.
Benim için bu hafta gerçekten çok zor yazdığım dönemlerin bir tanesinden geçiyorum , çünkü ölüm’ün o soğuk yüzünün etkisi hala üzerimde duruyor. İnsanların sevdiklerini kaybetmesi, teselli bulması, yalnız kalması hepsi birer evre olarak kaybolup gidecektir ve yine hayat kaldığı yerden devam edecektir, aynı bir tiyatro sahnesi gibi sonunda “ The End” yazacaktır.
Sevgili dostlarım, değerli okurlarım hepimizin bildiği gibi bir süreden beri Soma Devlet hastanesinde tedavi gören eğitimizin duayenlerinden sevgili kardeşimiz merhum Ayhan Eryiğit hocamız yaşama tutunma mücadelesini kaybederek maalesef genç sayılabilecek bir yaşta aramızdan ayrılarak ebediyete intikal etmiştir. Bugüne kadar hemen hemen her meslek dalında ve kademesinde onun izlerine, hatıralarına rastlamamak mümkün değildir, hatta kendisini İzmir’de tedavi eden profesörlerden biriside tesadüfen kendi öğrencisi çıkmıştır, bu çok onurlu ve guru verici bir olaydır, böyle bir eğitmenlik her insana rabbim nasip etmeyebilir.Hocamız bu eğiticiliği ile hiçbir zaman öğünmemiş, herkese aynı mesafede ve eşitlik de saygı duymuştur.
Sevgili Eryiğit ailesinin evleri her geçen gün onlarca ziyaretçi akınına ev sahipliği yapıyor, gerçekten rabbim ailesine metanetler ihsan etsin çok zor ama kendileri de bu gerçeği kabul ediyorlar ve konuşmalarımızda “Soma halkının vefa örneğinden duyduğu memnuniyetleri ifade ederek bugün aynı duyguyu yaşasaydı merhum babamız Ayhan Eryiğit’te dostları için aynısını yapardı, bizler arkasında bıraktıkları olarak Ayhan Eryiğit’in eşi ve çocukları olmaktan gurur duyuyoruz, diyerek acıya duvar vurup sabretmesini öğrenmişler.”Gerek tedavi gördüğü sırada gerekse de vefatı sonrası yaşlısı genci ,öğrencisi işçisi, amiri memuru hepsi son vazifelerini yapmak üzere Park altı camiine akın ettiler ve o cami sevenlerine gerçekten yetmedi, o kalabalık o camiye dar geldi. Çocukken bize yağmur yağdığı zaman birilerinin öldüğünü söylerlerdi, merhumun cenazesinde de gök yüzünden üzerimize boşalan tonlarca yağmur bize bunu teyit etti. Rabbim sevenlerinden razı olsun inşallah.
Büyük reis’imiz her canlı gibi oda ölümü tattı topraktan geldiği gibi toprağa ailesinin yanına gitti.Son vasiyetinde dostları onu büyüklerinin yanından ayırmadılar, sağolsunlar, var olsunlar, Hastane personeli, sağlık çalışanları yine günlerce ,aylarca Ayhan baba diyerek asla görevlerinden sıkılmadılar, dostları ziyaret etmekten, haber sormaktan hiç mi hiç yorulmadılar. Böyle ölüme can kurban olsun. Hz. Mevlana ne güzel söyler: “Allah yolunda olduktan sonra, ölümün şeklinin ne önemi var! Ha urganda, ha yorganda…” Hocamda ölümü severek karşıladı, korkmadı ve son anlarında da sanki herkesle hellaşmış gibi bu dünyaya kendisine yakışır şekilde veda etti gitti.Rabbime kavuştu, huzur içerinde olduğuna inanıyorum. Rabbim ailesine ve sevenlerine sabırlar ve metanet nasip etsin, Başta eğitim camiası ve kederli ailesi olmak üzere hepimizin başı sağolsun.
Gelecek hafta görüşünceye dek şen ve esen kalın, sevgi ile kalın, dua ile kalın inşallah.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!