Soma Karaelmas Gazetesi

OKULLARDAKİ KIYAFETLERE VELİ KARAR VERECEK

OKULLARDAKİ KIYAFETLERE VELİ KARAR VERECEK
4.449 views
26 Temmuz 2013 - 6:57

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okullarda uygulanacak kıyafet yönetmeliği değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, okullarda velilerin yüzde 50’sinden fazlasının ortak kararı ile forma ya da serbest kıyafet uygulamasına gidilecek.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, daha önceki açıklamalarında yer alan, “Özel okullarda olduğu gibi veli kararıyla forma mı yoksa serbest kıyafet mi giyileceğine karar verilebilir” ifadelerinin ardından, geçen yıl Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe giren okullarda uygulanacak kılık kıyafet yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yönetmelik değişikliği bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda velilerin yüzde 50’sinden fazlasının ortak kararıyla forma ya da serbest kıyafet uygulamasına gidilecek.
“TEK TİP KIYAFETE ZORLAMA YAPILMAYACAK”
    Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğinde: ‘Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamaz. Ancak, okul yönetimi ve okul-aile birliğinin koordinatörlüğünde, 4’üncü maddede yer alan sınırlamalara aykırı olmamak kaydıyla, velilerin yüzde ellisinden fazlasının muvafakati alınarak ilgili eğitim-öğretim yılı için okul kıyafeti veya kıyafetleri belirlenebilir. Bu fıkranın uygulanmasına dair usul ve esaslar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yönerge ile belirlenir.’
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 3 Temmuz 2013 tarihli yazısı üzerine 8 Temmuz 2013 tarihinde  Bakanlar Kurulu’nca alınan karar bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
   “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!