Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Okul Aile Birliği ve Veliler Ayaklandı

Okul Aile Birliği ve Veliler Ayaklandı
2.061 views
17 Eylül 2014 - 7:28

Soma’nın en eski okullarından biri olan Soma Anadolu Linyit Lisesi’nin, sanayi devlet hastanesi altına yapılan Soma İmam Hatip Ortaokulu ile yer değiştirmesi ve verilen yer değişikliği kararından biran önce vazgeçilmesi için okul aile birliği ve öğrenci velileri, karardan acilen vazgeçilmesini istedi.
Soma Anadolu Linyit Lisesi önünde toplanan okul aile birliği üyeleri ve öğrenci velileri, karardan vazgeçilmesi için imza kampanyası toplayacaklarını belirtti.
Grup adına basın açılaması yapan “Linyit Lisemize sahip çıkalım”  komitesi üyesi Önder Adar, “Linyit Lisesi, Soma’nın tarihi ve simgesi olan bir okul. Bu okul yapıldığı yıllarda tamamen Somalıların kendi cebinden verdiği paralarla, o dönemde çalışan madencilerin paralarıyla yapılan bir okuldur. Linyit Lisesi 40 yıla yakın hizmet verdikten sonra Somalılara danışmadan, Somalıların fikri alınmadan tamamen emri vaki bir şekilde yerinden alınmış ve İmam Hatip Ortaokulu olarak yapılan okula taşınmak mevcudiyetinde bırakılmıştır. Bu okul yıllar boyu binlerce çocuğumuzu eğittikten sonra ve bu Ülkeye yüzlerce binlerce mühendis, avukat, doktor, bilim adamı, belediye başkanları, milletvekilleri çıkaran bir okul maalesef bazı arkadaşların tamamen şahsi uygulamalar sonucu Linyit Lisesi taşınmak mecburiyetinde bırakılmıştır. Bizler, bunu hesabını sormak ve bu yanlış uygulamadan geri dönmek üzere yola çıktık ve aramızdan bir komite oluşturduk. Kurduğumuz komite marifeti ile hem idari yönden hem hukuki yönden mevcut uygulamanın durdurulması ve geriye dönülmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.
Linyit lisesinin taşınmasının altında başka sebeplerin olduğunu ifade eden Adar, “Soma Anadolu Linyit Lisesi’nin taşındığı okul aslında İmam Hatip Lisesi olarak inşa edilmiştir. Çünkü Turgutalp’teki İmam Hatip Lisesi çürük olduğundan en ufak bir depremde yıkılma tehlikesi bulunduğundan Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Fakültesi tarafından riskli raopru verilmiş ve Turgutalp’teki İmam Hatip Lisesi’nde öğrencilerin okumasının son derede tehlikeli olduğu şehrin mülki amirine tebliğ edilmiş olmasına rağmen şuanda ortamda çocuklarımız maalesef eğitime mecbur bırakılmışlardır. Turgutalp’teki İmam Hatip Lisesi’nin boşaltılıp buraya gelmesi durumunda oranın Diyanet Vakfına geçeceği var sayımı sözleşmesinden dolayı maalesef çocuklarımız göz göre göre o okula sokulmaktadır” şeklinde konuştu.
Biz İmam Hatip Lisesine Karşı Değiliz
   Somada İmam Hatip Orta okulunun olamasın dan son derece mutlu olduğun belirten “Linyit Lisemize sahip çıkalım”  komitesi üyesi Önder Adar sözlerine şöyle devam etti.
“ hepimizin inancı tam, karşı taraftaki insanlar bu durumu provoke etmesinler. Bizler Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde daha iyi koşullarda daha sağlıklı ortamda hizmet görmesini istiyoruz”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!