Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Öğrenciler Rüzgâr Santrallerini Gezdi

Öğrenciler Rüzgâr Santrallerini Gezdi
1.488 views
19 Nisan 2014 - 7:29

Soma Özel Birlik Anadolu Lisesi’nde 11. Sınıf öğrencilerine Coğrafya dersinde Soma Rüzgâr Santrallerine inceleme gezisi düzenlendi.
Soma Özel Birlik Anadolu Lisesi, 11. Sınıf öğrencileri, Coğrafya öğretmeni İbrahim Türkhan gözetiminde Soma Rüzgâr Santrali’ne inceleme gezi düzenledi. Öğrenciler, yetkililer eşliğinde rüzgar türbininin maliyeti, kurulması ve bakımı gibi süreçler hakkında bilgi aldılar ve çalışmasını yerinde incelediler. Rüzgâr türbinlerinden bir tanesinin teknik donanımını yakından görme fırsatı bulan öğrenciler, bakımı yapılan bir türbinin çalışmaya başlamasını ilgiyle izlediler.
Özel Birlik Anadolu Lisesi Coğrafya öğretmeni İbrahim Türkhan yaptığı açıklamada: “Sene başında ders planımızı yaparken, konularla ilgili Soma çevresinde yer alan kuruluşları dikkate alarak plan yapmıştık. Coğrafya dersi, görselliğin ve pratik yapma imkânının fazla olduğu bir ders olduğu için bu güne kadar yakın çevrede çeşitli inceleme gezilerimiz olmuştu. Bu gün de Soma RES’ne yaptığımız bu gezi ile öğrencilerimize ülkemizin enerji kaynaklarından birini daha yerinden gösterme ve konumuzla ilgili öğrendiklerimizi pekiştirme fırsatı bulduk. Bu yönüyle öğrencilerimiz geziden çok memnun kaldılar. Bu gezinin gerçekleşmesine verdikleri destekten dolayı, okul idaresiyle, bize ev sahipliği yapan Soma RES İşletme Müdürü Koray Özulukale Beyin şahsında Bilgin Enerji yetkililerine teşekkür ediyorum.” dedi.
11C sınıf öğrencilerinden Sefa Bahri Yılmaz, “Öğretmenimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz Soma Rüzgâr Santrali gezisi çok verimli geçti. Derste teorik olarak işlediğimiz ve hakkında birçok bilgi edindiğimiz enerji kaynakları ve bunların hayata geçirilme alanlarını yerinde inceleme şansı bulduk. Okuldaki derslerimizde almış olduğumuz bilgileri bu tip gezilerle pekiştirme imkânı bulduğumuz için sevinçliyiz. Bu geziler sayesinde gelecek yıl gireceğimiz üniversite sınavından sonra seçmeyi düşündüğümüz meslekler hakkında şimdiden bilgi sahibi olmamızdan dolayı da arkadaşlarımız adına, böyle bir gezi düzenlediği için okulumuza teşekkür ediyoruz.” dedi.
11D sınıfı öğrencilerinden Yiğit Ünlü de, “Çoğu zaman uzaktan görerek merak ettiğimiz Rüzgâr Santrallerini bu gün gezerek, bu tip santrallerin çalışma prensiplerini öğrenme fırsatı yakaladığımız için memnunuz. Geziye katılan arkadaşlarımızla birlikte doğal kaynaklarımızı kullanmanın yeni yöntemlerinden biri olan rüzgârdan enerji üretimini yerinde görerek ve inceleyerek, teorik bilgilerimizi pekiştirmeye çalıştık. Soma’nın linyit madeni sayesinde Türkiye’de enerji üretimi alanındaki yerinin pekişmesine katkı sağlayan rüzgâr santrallerinin önemini öğrenmek de güzeldi. Okulumuza bu geziyi düzenlediği için teşekkür ediyorum.” diyerek duygularını dile getirdi.
Soma RES İşletme Müdürü Koray Özulukale ise yaptığı açıklamada, “Ülkemizin ekonomisine katkı sağlayan işletmemizi, Soma’da ilk defa ziyaret eden okul olduğunuz için teşekkür ediyorum. Bundan sonra da geldiğiniz zaman her zaman yardımcı olmaya hazırız. Derslerinizde başarılar diliyorum.” dedi.
Özel Birlik Anadolu Lisesi Müdürü Hamza Yakar, “Okulumuzun Yıllık Planında yapmayı planlayarak yer verdiğimiz etkinliklerimizden biri olan bu geziyle, öğrencilerimiz derste öğrendikleri konuları yerinde görerek pekiştirme imkânı buldular. 11. sınıf öğrencilerimizin ‘Türkiye’de enerji kaynakları’ konusunda gerçekleştirdiği geziden duydukları memnuniyetlerini ifade etmeleri, bizi de memnun etmiştir. Bundan dolayı emeği geçen öğretmenimize ve geziye katılan öğrencilerimizle, geziye ev sahipliği yapan Soma RES yetkililerine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!