Soma Karaelmas Gazetesi

“Nerede Kaldı Sosyal Devlet, Bu Nasıl Bir Acziyet!”

“Nerede Kaldı Sosyal Devlet, Bu Nasıl Bir Acziyet!”
3.288 views
13 Aralık 2014 - 9:14

Soma’da beyinde su birikmesi olarak bilinen “hidrosefali” hastalığı nedeniyle yatağa bağımlı yaşayan 20 yaşındaki Emre Kıymaz için ödenen evde bakım parası geçen Nisan ayında kesildi. İki yıl önce emekli olan maden işçisi olan babasının tekrar çalışmaya başlaması gerekçe gösterilip, o zamandan bu yana fazladan ödendiği belirtilen paranın faiziyle 16 bin 605 lira olarak 30 gün içinde geri ödenmesi istendi. Bu parayı ödeyecek güçleri olmadığını belirten anne 38 yaşındaki Hamide Kıymaz, “Her kapı çaldığında icra memurlarının geldiğini sanıp, korkuyoruz. Devlet büyüklerimizden geri istenen paranın iptal edilmesini ve yardıma devam edilmesini istiyoruz” dedi.

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, geçtiğimiz hafta Emre Kıymaz’ı evinde Soma İlçe Örgütü üyeleriyle birlikte ziyaret etti. Emre’ye yaşatılan mağduriyete değinen Öz, “Engelli, yaşlı ve muhtaçlarımıza ödenen aylık onların en temel ihtiyaçları ve hakları. Emre’ye yaşatılan mağduriyet karşısında devlet utanmalı. Engellilerin en temel haklarını, eve giren gelire bakarak kesmek çok gaddarca bir tavır.

Devletin sosyalliği nerede kaldı? Ben, bu sorunun çözülmesi adına, 12 Mayıs’ta bir kanun teklifi vermiştim.  Tek maddeyle, engellilere ya da engelli yakınlarına bağlanan aylıkta sınır sayılan ‘hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir’ ölçütünün kaldırılmasını teklif etmiştim. Soma torba yasası görüşülürken de bu teklifimin birleştirilerek acilen çıkmasını önermiştim, AKP sıraları reddetti.

Bakan Ayşenur İslam’a da Mecliste yaptığım birçok konuşmada engellilerimizin bu sorununu açıkça ifade etmiş ve örnekler vermiştim. Daha 2 hafta önce engelli aylıklarındaki kesintiler konusunda Bakan Sayın İslam’a bu sorunu aktarmıştım ama adım atılmadı. Bakanlığın acilen bu konuyu tam da önerdiğimiz gibi çözmesi gerek. Engellileri aileye giren gelirle sınırlamak, devletin ayıbıdır. Emre’nin tedavisi ve onun durumundaki binlerce engellimizin hakları derhal geri verilmelidir” ifadesini kullandı.

Bakım Parası Kesildi, Gelen Yazı Şok Etti

Emekli olan Kıymaz’ın tekrar çalışmaya başlaması nedeniyle oğlu için ödenen evde bakım parası geçen Nisan ayında kesilip, durumu bildiren bir yazı gönderildi. Yazıda, Halil Kıymaz’ın emekli olmasından bu yana yani son iki yılda Emre için ödenen evde bakım parasının, faizleriyle birlikte 16 bin 605 lira 46 kuruş olarak 30 gün içinde geri ödemesi, aksi takdirde icra takibi başlatılacağı bildirildi. Yazıyı alınca şoke alan Kıymaz çifti, duruma itiraz etti. Ancak, itirazları reddedildi.

“Yardıma Devam Edilsin”

Anne Hamide Kıymaz, bu parayı ödemelerinin imkansız olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Hesabımıza yatırdılar biz de kullandık. Madem öyle yatırmasalardı. Adresimiz, yerimizi yurdumuz belli. Bugüne kadar neredeydiler? Bu parayı geri ödeyecek gücümüz yok. Eşim emekli olduktan sonra toplam 264 gün çalıştı. Ancak bizden 2 yıl boyunca ödenen evde bakım ücretlerinin iadesi isteniyor. Evimiz kira. Emre 18 yaşından büyük olduğu için artık babasının sigortasından da yararlanamıyor. Bezini, sondasını, ilaçlarını hep kendi imkanlarımızla alıyoruz. Çarşaflarının iki günde bir değiştirilmesi gerekiyor. Tüm bunları eşimin 970 lira olan emekli maaşı ile nasıl karşılarız? 16 yaşındaki kızım S.’yi maddi imkansızlıklardan ortaokuldan sonra okutamadık. Evde, ağabeyine bakıyor. Bel ve karaciğerimdeki rahatsızlık nedeniyle ben toplam 5 ameliyat geçirdim. Buna rağmen eve bir katkım olsun diye zeytin toplamaya gidiyorum. Eşim kredi çekmişti. Onun borçlarını ödüyor. Zaten çaresiz bir durumdayken bir de böyle bir durumla karşı karşıya kaldık. Her kapı çaldığında icra memurlarının geldiğini sanıp, korkuyoruz. Devlet büyüklerimizden geri istenen paranın iptal edilmesini ve yardıma devam edilmesini istiyoruz.”

Emekli Olup Çalıştığı İçin

Aile reisinin emekli maaşının yanı sıra çalışıp ayrıca ücret alması nedeniyle, yönetmeliğin belirlediği gelir düzeyine aştığı için yönetmelik gereği evde bakım ücretinin kesildiğini belirtildi. Devlet evde bakım ücretini her yıl yeniden belirliyor. 2014 yılında 769 TL evde bakım ücreti ödeniyor.

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!