Soma Karaelmas Gazetesi

Neden Bu Kadar Tepkisiz Ve Duyarsız Bir Toplumuz?

Neden Bu Kadar Tepkisiz Ve Duyarsız Bir Toplumuz?
3.393 views
14 Kasım 2013 - 8:08

Soma Taşeron İşçiler Derneği (SOTİDER) Başkanı Emin Kara, “Soma’da Şöyle bir etrafımıza baktığımızda insanların ekonomik ,sosyal,siyasal ve insan hakları gibi konulardaki duyarsızlığını bir (banane) anlayışı içerisinde  olduklarını fark etmek hiç de zor değil, bir tele vole kültürü içerisinde yaşayıp gidiyoruz” dedi.
Soma Taşeron İşçiler Derneği (SOTİDER) Başkanı Emin Kara, “Burada herkesin bir öz eleştiri yapmasını istiyorum. Bizler halk olarak meseleler karşısında bu kadar  vurdum duymazlık içerisindeyken var olan sorunlar karşısında şikayet etme hakkını kendimizde nasıl buluyoruz. Türkiye de 80 bin 757 dernek faaliyet gösteriyor buna göre her 866 kişiden biri dernek faaliyetlerinde bulunuyor.soma ilçemize baktığımızda bir çöküntü söz konusu, Halk olarak bizim bu tepkisizliğimiz yetkili ve etkili makamlarda oturanlarda da bir rehavete yol açtığını söylemek mümkün.Bu tepkisizliğin altında yatan sebeplere bakıldığında bilinçli ve örgütlü hareket edememe gibi bir problemle karşılaşıyoruz.Soma taşeron işçileri derneği olarak ‘guruluk’ peşinde koşturmuyoruz.ilçemizde işçi alımları,taşeron işçilerinin hakir hareket ve ötekileştirmelerin kurbanı olmaları,mağduriyetlerin konusunda herkesi hassasiyete davet etmektir amacımız,ilçemizde kurum ve kuruluşlardaki sistem bozukluğunun çözülmemesi,işçi alımlarında ve mevcut çalışanlarda renk aranması bizleri çok üzüyor. ELİ’ye alınacak olan 292 kişinin soma gençlerinden talep edilmesi için yapmış olduğumuz oturma eyleminin sabote edilmesi, İlginin ve talebin az olması eylemden önceki gün ve saatlerde yaşananlar durumun ne kadar vahim olduğunu göstermektedir. SOTİDER hiç kimsenin güdümü altında değildir.herkese aynı mesafede duran bir derneğiz bizi asimile etmek isteyenleri şaşkınlıkla izlemekteyiz.eylemin sabote sürecinde bize gelen bilgiler bu eylemi yapanların illegal grup oldukları ELİ alımlarını baltalamayı amaçladığımızı ve sokak çocuğu olduğumuzun söylendiği haberini aldık bu söylemler bizi derinden yaraladı ve şaşkınlık yarattı.ELİ’ye alınacak işçilerin listeleri açıklandı.Durum ortada şimdi nasıl bir duruş sergileyelim somada madenlerdeki işçi katliamı ve o kadar olaylara rağmen perde arkasının çözülmemesi,sendikaların gizli komutası,ELİ deki işçi alımındaki görev değişimi,kurum ve kuruluşlarda kara düzen,son olarak ta ELİ alımındaki tablo SOMA bu kadar bilinmeze giderken biz nasıl bir duruş sergileyelim,SOTİDER olarak global bakışımıza devam edeceğiz bize bu konuda herkesin yardımcı olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!