Soma Karaelmas Gazetesi

“Ne zeytinden ne de santralden vaz geçmek istemiyoruz.”

“Ne zeytinden ne de santralden vaz geçmek istemiyoruz.”
1.238 views
25 Aralık 2014 - 8:51

Sivil toplum örgütleri tarafından gazetelere verilen “Sivil Toplum Örgütü Bildirisi” başlığı altındaki açıklamalar ile ilgili Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Işık ve Soma İlçe Ziraat Odası Başkanı Adil Yörük beyanda bulundular.
Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Işık konuyla ilgili şunları söyledi. Işık, “Somamız yaşadığı süreçte çok ciddi badireler atlatıyor. Maden kazasından sonra ekonomik ve psikolojik bir çöküntü içine girdik.En son 2800 civarında işçimiz işten çıkartıldı. Bu işçilerin çalışmaya ihtiyacı var. Soma’da yatırım olarak madenler, termik santral önem arz etmektedir. O yüzden de Soma’ya yeni yatırım gelmesi yönünde gerçekleşmiş, onaylanmış bir proje olan yeni santralin yapılmasına destek veriyoruz. Ancak burada bazı hassasiyetler de var. Bu hassasiyetlerin göz önüne alınması gerekiyor. İnsanları yerlerinden etmek yerine daha uygun alanda bu santralin yapılmasını talep ediyoruz. Açıklamamız da da belirttiğimiz gibi, “ne zeytinden ne de santralden vaz geçmek istemiyoruz.” Dolayısıyla da bu yolda ilerliyoruz. Biz Ticaret Odası olarak yatırımların önünün açılmasını istiyoruz.O yüzden diğer kurumlarla da ortak görüşmeler yaptık. Bunun için hep beraber bir çözüm yolunun bulunması gerektiğine inanıyoruz. Soma için çok önem arz ediyor. Bir an önce zeytin sahalarımızın artırılarak bu santralimizin yapılmasını istiyoruz. Mutlaka zeytin kesimi olabilir, bir takım kişileri rahatsız edebilir bu. Onlarda haklıdırlar. Ancak ülke gelişmesi, sanayinin gelişmesi için elektrik çok önem arz etmektedir. Bu yatırım için de en uygun yer Soma’dır. Burada Yırca Köylülerimizi rahatsız etmeyecek şekilde onların taleplerinin göze alınacak şekilde bu santrali yapabileceğine inanıyoruz. İnşallah en kısa sürede uzlaşmayla beraber bu santralin yapımı başlar” dedi.
Soma İlçe Ziraat Odası Başkanı Adil Yörük, “Gazeteye verilmiş ilanda biz sivil toplum örgütleri olarak bu konuda hem fikiriz. Kolin Şirketler Grubu, Soma Yırca Köyünde 5600 ağaç kesti ama Ziraat Odası ve Belediye Başkanıyla da 60 bin zeytin dikme protokolü imzalamıştır. Bu Soma için bir kazançtır. Santralin yapılması konusunda da konu yargıdadır. Yargının vereceği karara göre hareket edilecek. Yargı santralin yapılmasına izin verirse, bu santralin yapılması da Soma için bir kazanç olacaktır” dedi.

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!