https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Bu Nasıl Bir Toplum Zihniyeti!

Bu Nasıl Bir Toplum Zihniyeti!
4.236 views
12 Haziran 2017 - 8:06

Selam ve sevgilerin en güzelini siz değerli dostlarıma sunarak, iyi bir hafta  geçirmenizi  temenni ediyorum.

Maalesef nasıl bir toplum değil, angut bir toplum olma yolunda hızla ilerliyoruz diye bir başlık atsam bunun çok daha yerinde olacağını biliyorum fakat yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için satırlarımda ifade etmek, anlatmak istedim.

Değerli arkadaşlar,gün geçmiyor ki haber kanallarında, sosyal medya da, gazetelerde,radyolar da  şiddet, baskı, ve zulüm haberlerinin yer almadığı bir gün yaşayalım, her haber kanalında kadına şiddet, kadına ölüm, kadına dayak, hayvanlara işkence, eziyet, trafik de magandaları, yol vermedi diye yol ortasında dövülen  gazimiz, yetişkin insan, aile,çocuk tacirleri, cinsel istismarcılar hangi birini sayayım ki! Her taraf korkunç, iğrenç haberlerle dolu. Anlayacağımız yaşadığımız bu tür iğrenç olaylar toplumsal meselemiz olduğunu kabul ettiğimiz, kabullendiğimizdir.

Aslında sanmayın ki bu soruyu burada sadece ben dile getiriyorum, normalde  bu toplum psikolojisinin getirdiği gerginliği zaman zaman herkes birbirine soruyor ama hiç kimse net cevabını alamıyor. Dost meclislerinde bende bu tür sorularla baş başa kalıyorum, bazen dinliyorum vatandaşlarımızın her biri farklı seçenekler üzerinde konuşuyorlar, en basiti idam gelse bu iş çözülür, bunun dillenmesi veya adının  var olması bile şiddet ve zulümleri frenlemeye yeter diyenler çoğunlukta ama biliyorsunuz bunun için yasa değişikliği şart şu an için imkansız gibi görünüyor.

Değerli dostlar, biliyorsunuz Osmanlı zamanında “Kürek cezası” vardı ve mahkumlar belli bir süre gemilerde kürek çekiyorlardı ki, bu kürek cezası idam cezasından daha çok can yakıcı ve caydırıcı bir sistemdi, hatta bazen eski filmlerde bile halen bu konu ile ilgili görselliğe şahit olmuşuzdur, mahkumlar çıplak vücutları ile kan ter içinde kalırlar, bir lokma ekmeği kürek çekerken yerler ve yaptığı hatadan dolayı bir değil, binlerce kez pişman olmaktadır.

  • Değerli okurlar, sevgili arkadaşlar peki akıllarımıza şöyle bir soru elbette geliyordur, acaba toplum olarak, aileler olarak, bireyler olarak bizler nerede yanlış yapıyoruz ? ben bir vatandaş olarak ne diyebilirim ki, branşım toplumbilimcilik değil, sosyolog değil, veya psikolog değilim. Bu ülke sınırları içerisinde yaşayan devletin normal bir bireyi olarak naçizane fikrim öncelikle TV kanallarında yer alan şiddet konulu, içerikli diziler, filmler, yayınlar, bana göre ne kadar denetlenirse denetlensin, konusunda adı “aşk,sevgi,mutluluk” geçen her dizide muhakkak sonu acı ile biten bir dram hikayesi ile birlik de şiddet ve ölüm sahnesi yaşanıyor, bir diğer olay “Sosyal medya “ diye tabir ettiğimiz paylaşım siteleri, maalesef işte buralar üzerinden haberleşen ve hızlı haber dağılım kaynağı olan bu ağlar kullanılması gerektiği amacı dışına çıkılarak yarar yerine zarar veriyor, yine geleneklerimiz, örf ve ananelerimiz, mahalle baskısı, çevre korkusu, aile kavramı, aile içi ilişkilerinin bozulması, yok olması, apartman hayatları, komşuluk ilişkileri de maalesef dejenere olmuş toplum yapısında önemli bir etkendir. Emsal yaş gurubunda olan okurlarım çok iyi bililer ki, bizler çocukluk yıllarımızda mahallemizdeki yaşlı teyzeleri dedelerin korkusu yüzünden kendimizi frenler, anneye babaya şikayet edilmekten korkardık, hatta bazen mahalledeki insanların korkusu aile korkusundan daha fazla etki gösterirdi, şimdi bana söylerimsiniz hangi aile, akrabalık, komşuluk, dostluk ilişkilerinde samimiyet,birlik ve beraberlik,dayanışma ruhu yeteri kadar yürütülüyor da geleceğimiz dediğimiz nesillere iyi bir miras bırakıyoruz diyebiliriz Allah aşkına gören, duyan, bilen veya halen bizim buralarda  bu şekilde yaşanıyor diyen kaç kişi çıkabilir,belki bir elin parmakları kadardır. Günümüz Türkiyesinde  halen hediye olarak çocuğumuza, saçma tüfek, av tüfeği alıyorsak, ödül olarak altına motor verip on bir yaşındaki çocuğu trafik keşmekeşine sokup, öldükten sonra ağlamaya, ağıt yakmaya devam ediyorsak,  yerel yönetimler olarak mahalle aralarında metruk binalar diye nitelendirdiğimiz sahipsiz evlerin içinde ballycilere, tinercilere,hapçılara alanlar yaratıyorsak, çevre bilinci, saygı ve sevgiyi aile içi kavramın ne olduğunu öğretmeden, bayramlarda büyüklerin ellerini öpmek yerine sahilde beş yıldızlı otellere tatile götürüp cep telefonları ile bayram mesajı atıyorsak kusura bakmayın biz toplum olarak angut olmuşuz demektir, kısaca sorun bir değil, şiddet bin maalesef, bunları yaratanlarda yeteri kadar tepki göstermeden seyreden, ısrarcı olmayan, sesimiz çıkarmadan dinleyen bizleriz yani bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantık ve manti latası ile hayatımıza devam ediyoruz.
  • Gelecek hafta görüşünceye dek şen ve esen kalın, sevgi ile kalın, barış dolu, huzur dolu bir dünya toplumu özlemi ile mutlukla kalın, sevgileriniz, umutlarınız hep çiçek açsın inşallah.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!