Soma Karaelmas Gazetesi

Müzik Bir Yaşam Biçimidir !

Müzik Bir Yaşam Biçimidir !
694 views
04 Ağustos 2017 - 8:26

Müzik, Müzik ve yine Müzik diyerek hem merhaba diyelim, hem de müzik severlere selamlar göndererek bu ilk yazımızda tanışmış olalım.  Aslen Bafralı olmama rağmen yaklaşık on beş yıldan beri kömür ve elektrik kenti Soma’da ki güzide kuruluşumuzlar dan olan Musiki Derneğinde ses ve bağlama sanatçılığı yapmaktayım.Yine müzik kültürümüzün ve sanatımızın saygınlığı gereği , Türklerin diğer dünya insanlarından gerek anlam ve önem gerekse musiki yönünden tamamen farklı özelliklere sahip bir müzik yapısına sahip olan “ Mehter Müziği” nin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması adına ŞÜHEDA Mehter  takımının kuruculuğunu  üslenerek değerli müzik sevdalısı arkadaşlarımız ile birlikte  ilçemize  güzel bir takım kazandırdık.

Can dostlar, dünya tarihinin bu ilk bandosu olan mehteran takımı, geçmiş zaman Türk eserlerinin coşkulu ritimlerini de  hepimizin bildiği gibi günümüze taşımakta olup, biz mehteranlarında amacı özünü bozmadan ulaştırılması için bunu kendimize temel hedef olarak benimsemiş bulunuyoruz. Mehteran ekiplerinin çaldığı tüm parçalar  bugün mevcudiyetini ve etkili gücünü yüzyıllar sonrası da devam ettiriyorsa bu Türk insanının gönlündeki heyecan ve coşkusunun her geçen gün artan  Vatan sevdası, Devlet sevdası ve Bayrak sevdası yüzündendir .

Ey şanlı ordu,ey şanlı asker

Haydi gazanfer, umman-ı safter

Bir elde kalkan, bir elde hançer

Serhadde doğru ey şanlı asker.

Deryada olsa herşey muzaffer

Dillerde tekbir, Allahü ekber

Allahü ekber, Allahü ekber

Ordumuz olsun daim muzaffer, diyerek rabbim Devletimizin, Milletimizin, bayrağımızın gücüne gölge düşürmesin diyelim inşallah. Bu arada sırası geldiği zaman mehteran takımında kullanılan enstrümanları sizlere tanıtmaya devam edeceğim.

Değerli müzik dostları, Belki içimizde müzikle uğraşan vardır, bilmiyorum. Eğer aklım biraz daha erken başıma gelmiş olsaydı hayatımın müzik ile iç içe geçmesini çok isterdim. Belki geç değil ama küçüklükten itibaren öyle yetişmek bir başkadır benim gözümde, belki çok geçmeden müziğe başlasam da , müzik eğitiminin ilkokul çağlarında eğitimini alarak başlamak önemlidir, atalarımızın dediği gibi ağaç yaş iken eğilir.

Birçoğumuz şarkı dinlemekten büyük keyif alıyordur, bazen radyoda televizyonda bizlerde eşlik ederiz, Fakat müzik denince insanların aklına sadece şarkı dinlemek geliyor. Halbuki müzik, şarkı dinlemekten ibaret değildir ve olamaz da. Müzik bir disiplin, bir yaşam biçimidir.

Eğer gerçekten müzik yapısına, notalara, anahtara , sözlere, ritimlere ve müzik aletlerine aşina olursanız sizi bu alemden alır başka alemlere alıp götürür, ve her zaman inandığım müzik ile iç içe

yaşayanlar da hali ile bir çeşit farklı özelliklere sahip ve toplum içinde hoş gözle bakılan birey haline gelirler, ve bu insanlar kendilerini her zaman müzik ile daha iyi ifade eder haline gelirler.

Haydi hep beraber müziksiz bir yaşam yerine müzik ile iç içe bir yaşam biçimini seçerek hayatımıza farklı güzel renkler inşa edelim.

Güzelliklerle kalın, müzik ile kalın, sevgi ile kalın.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!