Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

‘Müjdeli Haberler Geçmişin Enkazıdır’

‘Müjdeli Haberler Geçmişin Enkazıdır’
1.290 views
16 Ocak 2015 - 8:12

CHP Soma Belediye Meclis Üyeleri Basın açıklaması yaparak 2014 yılını değerlendirdi. Üyeler ‘Asıl Soma Halkı aylardır Bölgesel Isıtma Sistemi konusunda oyalanmasına, bir türlü bitmeyen Hastane İnşaatının durumu konusundaki çelişkili açıklamalara, seçim zamanı verilen sözlerin unutulmasına üzülmüştür’ dedi.

Cumhuriyet Halk Partisinin Soma Belediye Meclisi Grubu üyeleri Okan Copkıran, Gülay Yıldız, Levent Elbinsoy, Gönül Karakuzu ve Ali Ünlü bir basın açıklaması ile geride kalan 2014 yılını değerlendirdi. Açıklamalarında geçtiğimiz günlerde Ak Parti İlçe Başkanı Şeref Kavruk’un açıklamalarına da değinen Meclis Üyeleri ‘Verilen müjdeli haberler geçmişteki enkazları temizleme çalışmalarıdır ’dediler.

Cumhuriyet Halk Partisi Soma Belediye Meclisi Grubu üyeleri yaptıkları açıklamalarına şöyle devam ettiler; ‘30 Mart 2014 yerel seçimlerinden sonra başlayan yeni dönemde, yenilenen Soma Belediye Meclisi; Büyükşehir Yasası kapsamına giren bir ilçe belediyesi olmanın sorumluluklarının yanı sıra yaşanan geçiş sürecinin bütün zorluklarını da üstlenmiş bir meclis kimliğini taşıyordu. 13 Mayıs’ta yaşanan maden faciası Soma’yı hem ülkemizde, hem de dünya çapında bir ilgi odağı haline getirirken; geleceğe ilişkin düşleri, hedefleri ertelenmiş bir kent kimliğiyle de baş başa bırakıyordu. Bu facianın  oluşturduğu siyasal ve toplumsal baskı ile, ulusal ve uluslararası medyanın yoğun ilgisi tükenmeye yüz tutup; hızlı değişen gündemin de etkisiyle, Soma’yı hafızalardan yavaş yavaş silmeye başladığında, artık yeni eklenen ve çığ gibi büyüyen sorunlarıyla yalnız ve yitik bir kent kaldı geriye.

Ne yazık ki bu facia sonrası Soma’ya dört bir yandan akan yardım ve destek furyasının en göze çarpan örnekleri, futbol sahası, futbol okulu, yarış teknesi, yardım konseri olarak gündemde yer işgal ederken; sürüncemede kalan Bölgesel Isıtma Sistemi, Devlet Hastanesi İnşaatı, etraflıca gözden geçirilmeyi bekleyen altyapı sorunları, yollar, seçim öncesi vaadi olarak kalan yeni pazaryeri, otopark projeleri, çevre sorunları Soma için ilgiye değer ve elinden tutulup yeniden ayağa kaldırılacak hizmetler olarak görülmemiştir.

Meclis grubumuz gerek Bölgesel Isıtma Sistemi konusunu ve gerekse tamamlanamayan Devlet Hastanesi inşaatını soru önergeleri ile gündeme taşımış; bu konuda belirsizlik yaşayan halkımıza doyurucu açıklamaların yapılmasını beklemiştir. Bölgesel Isıtma Sistemi için Büyükşehir Belediyesi ile devir protokolünün imzalanamayışını gerekçe gösterip sisteme abone olup aktif hale geçmeyi bekleyen insanlara hiç bir resmi açıklama yapmayan Soma Belediyesinin bu konudaki sessizliğini bozan Hasan Ergene’nin “bu ara da kış da geldi çattı” ifadesi çaresizliğinin itirafı olmuştur sadece. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün de, “..İşin açıkçası milyonluk yatırımın devamı noktasında bizimle 10-15 kişinin pazarlığı yapılıyor. Elbet bu iş sonlanacak ancak biraz daha zaman var…” dediğini de üzülerek okumaktayız. Yarım kalan hastane inşaatı için yanıt bekleyen sorularımızı gündeme bile almayan Ak Parti çoğunluğundaki meclis iradesi, bu inşaatın belediye hizmetleriyle ilgisinin olmadığını gerekçe olarak sunmuştur. Oysa aylar önce bu inşaatı bir belediye hizmeti olarak gösterip oy avcılığına çıkanın kendileri olduğunu görmezden gelmeyi çok da güzel başarmış oldular böylece.

Manisa Büyükşehir Belediyesi kapsamındaki ilçelerin hemen hemen tümünden proje haberleri gelirken ve bu ilçelerin bir kısmı hizmetlerini, ya kendi güçleri ile ya da değişik sektörlerde etkinlik gösteren kurumlarla işbirliği yaparak gerçekleştirirken; Soma’nın, yaşadığı büyük yıkımı da düşündüğümüzde, çok kıyıda köşede kaldığını ve gelecek adına umut vermediğini görmekteyiz. Yerel seçim öncesi havalarda uçuşan projelerin adının bile anılmadığı bugünlerde, son iki dönemin mirası olan sorunlar dağ gibi büyürken, bu “müjdeli haberlerin” aslında geçmişin enkaz temizleme çalışması olmaktan öte bir anlam taşımadığını hepimiz bilmekteyiz. Yılın son günü çatısının kimi bölgeleri çöken pazaryeri bile bu tezimizi doğrulurcasına SOS verirken, sessizliğini bozmayan Belediyemiz yönetenlerinin “müjdeli haberler” paketine bu mekanın yenilenmesine ait bir projeyi niye ekleme gereğini duymadığını bizler de merak ediyoruz.

Yırca’da yaşanan hukuksuzluk karşısında sessiz kalan, orada devlet gücünü elinde tuttuğunu düşünen bir zihniyetin şiddetine maruz kalan insanlarını kucaklamayı düşünmeyen ve bu konudaki sosyal sorumluluğunu yerine getirmeyen Soma Belediyesi; şimdi mülkiyetindeki arazileri, bırakın ulusal medyayı, dünya medyasında bile karizmasını çizdiren ve kendini affettirmeye çalışan şirkete teslim ederek, yine tarafını belli etmekten çekinmemiştir. Aslında “Termik santral ile zeytin arasında bir tercih yapmayan o şirket değil” bizlerdik, tüm Soma halkıydı. Şirket özrünü kendi olanakları ve samimiyetiyle bu insanlara iletebilirdi ve  daha inandırıcı olurdu. Soma Belediyesi şirketle aralarındaki protokolün meclisten onay almasını beklemeden; binlerce zeytin fidanı dikme gösterisinin parçası olmakta acele etmekle kalmamış; meclisteki çoğunluğuna güvenerek bizlerin görüşlerini alma zahmetine katlanmamıştır.

Milletvekilimiz Sakine Öz’ün Sayıştay raporunda geçen satırlarda vurgulanan ifadeleri kaynak göstererek verdiği soru önergesini yanıtlayan Belediye Başkanımız Hasan Ergene’nin basın açıklamasına eklediği “Bu sözlere Soma Halkı da üzülmüştür” şeklindeki ifadesi de çok talihsizdir. Asıl Soma Halkı; aylardır Bölgesel Isıtma Sistemi konusunda oyalanmasına, bir türlü bitmeyen Hastane İnşaatının durumu konusundaki çelişkili açıklamalara, seçim zamanı verilen sözlerin unutulmasına üzülmüştür.’

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!