Soma Karaelmas Gazetesi

Muhtarlar İle İstişare Yapıldı

Muhtarlar İle İstişare Yapıldı
1.435 views
21 Ekim 2014 - 7:18

Soma İlçesinde, Mahalle muhtarları toplantısı Ak Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir’in katılımı ile kahvaltılı olarak ilk kez yapıldı. Bölge Isıtma Sistemi’ni gündeme getiren Ergene ‘devir protokolünü imzalamadık’ dedi. Milletvekili Aydemir ise Cengiz Ergün’ün alışma devresinde olduğunu dile getirdi.

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene tarafından geçtiğimiz yıl uygulamaya koyduğu mahalle muhtarları toplantısı seçimlerin ardından ilk kez yapıldı. Manisa’nın büyükşehir olması ile birlikte mahalle sayısının artması sonrasında toplantı kahvaltılı olarak geniş katılımla yapıldı. Toplantıya Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Özkan ve Yönetim Kurulu’nun yanı sıra tüm mahalle muhtarları katıldı.

Toplantıda söz alan Pir Ahmet Mahallesi muhtarı 2011 yılından bu yana mahallesini her ziyaret ettiğinde Kaymakam, Belediye Başkanı ve İl Genel Meclis Üyelerine ilettiği Tedaş’ın direklerinin ne olacağını söyledi.

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene yaptığı konuşmasında ‘ Manisa’mızın büyükşehir olmasından dolayı ilk kez geniş katılımlı olarak bir toplantı yapıyoruz. Ak Parti İktidarının Belediye Başkanı olarak iktidarın gücü ile birlikte Somamıza her türlü hizmetleri suna bilmek için gayret göstermekteyiz. Somamız kuruluşundan bu güne kadar en büyük kamu yatırımları Ak Parti iktidarı döneminde aldı ve almaya devam ediyor. Hedefimiz geleceğin hizmetlerini en güzel şekilde vatandaşımızın da arzu ettiği bir biçimde sunulmasını temin etmektedir. Bizde 2015 bütçemizi geçtiğimiz günlerde kabul ettik. 37 milyon TL olarak bağlandı. Maalesef bunun önemli bir kısmı sabit giderlere ait. Ama yatırım için de ayırdığımız kaynaklarımız var. Hiçbir ayrım gözetmeksizin adaletli bir biçimde bu bütçeyi kullanarak sizlere hizmet etmeye devam edeceğiz. Açık yüreklilik ile istişare edebilirsiniz. Vatandaşlar ile hep birliktesiniz. Bize ulaşamayanlar sizlere daha yakın ulaşabiliyorlar. Köy yollarımız mahalle içi ve köy içi yollar bizim sorumluluğumuzda yasa gereği mahalleleri merkeze bağlayan yollar büyükşehir sorumluluğundadır. Bu doğrultuda taleplerinizi iletirseniz memnun oluruz. Geçtiğimiz günlerde 2015 taleplerinizi aldık. İletmeyenler de en kısa sürede bizlere taleplerini iletebilirler. Bu bilgiler Kaymakamlık makamı ile paylaşıldı, Ortak yazışma ile Büyükşehir Belediyesi ve Valilik makamına iletildi. Belki hemen olmaya bilir ama ortak çalışma ile planlama ile inşallah köy olup mahalle haline dönüşen yerlerde yaşayan vatandaşlarımızın sıkıntılarını bizlerde çözmeyi planlıyoruz. 6 aylık geçiş döneminde belediyemizin imkanlarını asla kıskanmadık. Belediyemizin her aracı köylerimizin de imdadına yetişti. Burası Büyükşehire bağlı diye hiç düşünmedik aynı anlayışı büyükşehirden de bekliyoruz. Şu ana kadar hep tek taraflı çalışan mekanizma oldu. Büyükşehir Belediyesi henüz bazı bölümlerde yapılanmasını tamamlayamadı. Personel ve iş makinası eksiği var.’dedi.

   -‘Cengiz bey’in sözünün  arkasında durmasını bekliyoruz’-

Belediye Başkanı Ergene ‘Bölge Isıtma Sistemi projesi bir Türkiye projesidir. Türkiye’de örnek gösterilen bir projedir. Soma’da oturan vatandaşlarımız bu işle ilgili yatırımların hemen başlamasını talep ediyorlar. Bununla ilgili ben her gün telefonlar alıyorum. Henüz biz devir protokollerini imzalamadık. Bununla ilgili teknik çalışmaları yürütüyoruz. 30 Eylül’de bunların bitirilmesi gerekiyordu. 30 Eylül tarihini geçtik. Kış geldi geçen yıldan bağlı olanlar 2000’in üzerinde abonelerimizin endişeleri var. Bu sene bu sistem acaba çalışmayacak mı diyorlar. Endişelenmesinler biz Termik Santral ile yazışmalarımıza başlıyoruz. En azından geçen yıldan bağlanan abonelerin mağduriyet yaşamamaları için önümüzdeki bir kaç gün içinde sistemi tekrar çalıştıracağız. Biz devralmak istedikleri noktada çalışır vaziyette teslim etmeyi planlıyoruz. Maalesef yasa böyle. Merkezi ısıtma sistemlerini kurma ve işletme görevi büyükşehir belediyelerine verilmiş. Bu hizmetin büyükşehir eli ile sürdürülmesi gerekiyor. Biz kesinlikle yetki gaspı anlayışı içerinde değiliz. Yasa Soma Belediyesine devrine karar verseydi bu görevden asla kaçmazdık. Ancak devredilecek hizmetler arasında sayılmıyor. Yatırımların onlar tarafından yapılması gerekiyor. Seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Aday olduğu zaman toplantılarında bu yatırımın devam edeceğini ve Soma’nın en uzak mahallesine kadar götürüleceğini söylemişti. Şimdi bu sözünün arkasında durmasını kendisinden bekliyoruz. Soma için önemli bir konudur. Soma’da hava kirliliğini bitirecek bir konudur. Somalıların sağlığı için çok önemlidir. Mutlaka devam ettirilmesi lazımdır’dedi.

 

      -‘Cengiz bey alışma devresinde’-

Ak Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir ‘Beni böyle bir toplantıya davet ettiği için teşekkür ediyorum. 30 Mart’tan sonra ilk kez böyle bir kalabalık ile bir aradayız. 30 Mart’ta Ak Partimize ve Belediye Başkanımıza göstermiş olduğunuz teveccühten dolayı Soma halkına teşekkür ediyorum. Hizmetler durmasın ve devam etsin dedi Soma halkı, 10 yıldan beri başarılı bir hizmet sunan çok değerli Belediye Başkanım inşallah bu ustalık döneminde de hizmetlerin en güzelini Somamıza sunar. Soma halkının yaşamını daha da kolaylaştırır. Somamızı daha yaşanabilir bir Soma haline çevirir. Muhtarlarımız, Belediye ekibimiz ve Belediye Başkanımızın gayretli çalışmaları ile inşallah yerine getirilir. 30 Mart’ta Manisa büyükşehir oldu. Büyükşehir yasasını geldik sizlere anlattık. Büyükşehir yasası çıktığında bizler sevinmiştik. Geliri artacak, hizmetlerin ulaşımını daha çabuk olacağını düşündüğümüzden dolayı çok sevinmiştik. Büyükşehir yasasını anlattık. Büyükşehirin nimetlerinden nasıl yararlanacağımızı anlattık. Manisa halkımız sağ olsun Cengiz Başkana teveccüh gösterdi. Bizde milletimize saygı duyuyoruz. Biz Manisa’da en güzel şekilde yaşamak istiyoruz. Cengiz Başkanımızda o belediye bu belediye ayrımı yapmaksızın gece gündüz çalışarak Manisa’mıza hizmet olup yağar diyoruz. Ancak geldiğimiz noktada sıkıntılar büyük. Somamızda sıkıntı büyük. 17 ilçemizde sıkıntılar yok desek gerçekleri söylememiş oluruz. Biz buna alışma devresi diyoruz. Cengiz bey çabuk şekilde alışır ve 17 ilçeye de en güzel hizmeti getirir diye düşünüyoruz’dedi.

 

    -Mahalle muhtarlarına söz alanlar sıkıntılarını iletti.-

2011 yılında henüz köy iken dikilmesi için bırakılan 13 elektrik direğinin akıbetinin ne olacağını soran Pir Ahmet Köy muhtarı Mehmet Gümüş ‘ Bu konuyu herkese ilettim. Ancak 2011 yılında köyümüz girişine bırakılan direkler bir türlü dikilmedi. Köy girişinde çürüyüp gidecek’ dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BİR DAKİKA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yusuf’un mutlu günü

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!