Soma Karaelmas Gazetesi

Muhtarlar Günü kutlandı

Muhtarlar Günü kutlandı
733 views
20 Ekim 2017 - 6:13

 

Cengiz Topel Meydanında Çelenk sunma programı ile Muhtarlar Günü kutlandı.

Muhtarlar Günü çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Cengiz Topel Meydanında Çelenk sunma programı düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Muhtarlar Derneği Başkanı Eynez Muhtarı Hüseyin Ölek tarafından günün anlamına ilişkin konuşma yapıldı.

Ölek konuşmasında ‘188. yılını kutladığımız Muhtarlık teşkilatı ilk olarak Osmanlı Padişahı II. Mahmut döneminde 19 Ekim 1829 yılında İstanbul mahallelerinde kurulmuştur. Yine bu tarihten tam 186 yıl sonra, 19 Ekim 2015 tarihinde Başbakanlık Genelgesi ile yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden Muhtarlık Müessesinin kuruluşu çerçevesinde her yılın 19 EKim günü ‘ Muhtarlar Günü’ olarak kabul edilmiştir.

Muhtarların, vatandaşlarımızın kolay ve hızlı bir şekilde ulaşıp sorunlarını dile getirdiği en yakın yönetim kademesi olması itibariyle de kamu hizmetlerinin yürütülmesindeki önemi büyüktür. Bu anlayışla kamu hizmetlerinin etkin, verimli ve güvenli bir şekilde sunulması, sorunların en kısa sürede yetkili makamlara iletilmesi, muhtarların etkinlik ve işlevlerinin artırılarak, taleplerinin sonuçlandırılması amacıyla İçişleri Bakanlığının 20.02.2015 tarihli 2015/8 no’lu genelgesi uyarında, Soma Belediye Meclisinin 04/08/2015 tarihli ve 121 sayılı kararı gereğince de Soma Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürlüğü kurulmuştur. Bu güzel ve anlamlı günde, öncelikle görevi başında iken bu millete hizmet için şehit düşen bütün muhtarlarımıza Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyor, bu kutsal görevi ifa eden, Devletin, vatandaşa dokunan en sıcak eli ve vatandaş nezdindeki belki ilk kapısı olan siz değerli Muhtarlarımızın ‘Muhtarlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, bundan sonraki görev hayatınızda da başarılar diliyorum’dedi.

Belediye Başkanı Hasan Ergene ve katılanlar muhtarlar ile birlikte Atatürk Anıtı önünde günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!