Soma Karaelmas Gazetesi

MONTESSORY METODU EĞİTİMİ BAŞLADI

MONTESSORY METODU EĞİTİMİ BAŞLADI
2.018 views
27 Temmuz 2013 - 7:58

Yaşlı ve engelli bakımında Montessori metodunun Türkiye’de ilk kez Soma’da uygulaması yapılacak. Zafer Kalkınma Ajansı tarafından 180 bin TL proje desteği alan Montessory eğitimleri başladı.
Soma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından hazırlanan Montessory bakım yöntemi projesi Zafer Kalkınma Ajansından destek almıştı. 180 bin TL Zafer Kalkınma Ajansı’ndan destek alan proje ile Huzurevinde kalan yaşlılar üzerinde yeni bakım yöntemleri denenecek. Proje kapsamında 130 personel eğitimden geçirilecek. Kız Meslek Lisesi, Halk Eğitim Merkezi ve Hasta Yaşlı Bakım Kurslarına katılacaklar ise bu eğitimden geçirilecek. Proje kapsamında yaşlıların hayattan koparılmaması ve kendi ihtiyaçlarını kendilerinin görmesi göremedikleri durumlarda ise yardım almaları amaçlanıyor. Bu kapsamda Soma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi eğitim salonunda Huzurevi sakinlerine bilgiler verildi.  Psikolog Fatik Akalın, Fizyo Terapist Nilay Turgun ve Kurum Müdür Yardımcısı Sibel Eylem Çetin tarafından Montessory Bakım yöntemi hakkında açıklamalarda bulunuldu. Yapılan açıklamalarda ‘Proje ile yaşlı ve engelli bireyler iş ve uğraşıya yönlendirilecek. Zamanı aktif ve etkin kullanmak için gerekli şartlar oluşturulacak. Günlük yaşam için gerekli becerilerini yapmasına izin vererek bağımlık düzeyleri azaltılacak ve hareketsizliğe bağlı sağlık sorunları azalacak.’denildi.
Huzurevi Müdürü Mustafa Öztürk konu ile ilgili açıklamasında ‘Montessory Bakım Yöntemi Zafer Kalkınma Ajansı desteğinde gerçekleştirilen bir proje kapsamında Soma Huzurevi ve Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde hizmet alan yaşlı ve engellilere verilen eğitimle başladı. Uygulamanın eğitim ihalesi tamamlandı. İhaleyi Almanya dan katılan Nonna Anna Akademisi kazandı.
Montessory bakım felsefesi engellinin yaşlının kendi gücü, becerisi çerçevesinde kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için desteklenmesini içeren bir anlayıştır. Felsefenin sloganı “Yapabilmem için bana yardım et” tir. Engelli yaşlı kendi işini kendi yapabildiği sürece daha mutlu daha huzurlu olacak hizmet veren personelin de daha nitelikli hizmet vermesi sağlanacaktır.
Ağustos ayı ile birlikte Almanya dan gelecek eğitimci heyet personel eğitimlerine başlayacaktır. Bu eğitim ve yaklaşım Türkiye de ilk defa ilçemizde Huzurevi ve rehabilitasyon merkezimizde uygulanacak ve kuruluşumuz bir eğitim misyonu da üstlenecektir.’dedi.

DSC_6897.jpg

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
   “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!