Soma Karaelmas Gazetesi

MISIR HALKI İÇİN NAMAZ KILINIP, DUA EDİLDİ

MISIR HALKI İÇİN NAMAZ KILINIP, DUA EDİLDİ
1.401 views
30 Temmuz 2013 - 7:38

Mısır’da hayatını kaybeden 200 kişi için Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Soma Temsilciliği,  tarafından Türkiye ile aynı anda gıyabi cenaze namazı, dua ve basın açıklaması yapıldı.   Mısır’da açılan ateş sonucu hayatlarını kaybedenler için teravih namazının ardından  Anadolu Gençlik Derneği Soma Temsilciliği binası önünde Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, belediye meclis üyeleri, SP Soma İlçe Yönetimi, dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla Mısır’da hayatlarını kaybeden vatandaşlar için gıyabi cenaze namazı kılınarak, için dua etti.
Kılınan namazın ve edilen dualarında ardından basın açıklaması yapan Anadolu Gençlik Derneği Soma Temsilcisi Gökhan Görhan, “ Irkçı emperyalizmin taşeronluğuna soyunarak Mısır’da halk iradesine karşı darbe yapan sözde Mısır Ordusu Mısır halkına karşı çok daha şiddetli saldırılara başlamıştır. Başta Adeviye meydanı olmak üzere ülke genelinde askeri darbeye karşı barışçıl bir şekilde direnerek tepki gösteren Mısır halkına polis ve asker tarafından gerçek mermilerle saldırılmaktadır. Dün itibari ile Rablatü’l-Adeviyye meydanında iki yüzün üzerinde kardeşimiz şehit edilmiştir. Beş bin civarında yaralı vardır. Meydandaki sahra hastanesi yetersiz kalmıştır. Adeviye Camii şehitlerle ve yaralılarla dolmuştur. Gönüllü doktorlar yardım çağrısı yapmaktadırlar, ancak asker ve polis yaralıların bulunduğu bölgeye tıbbı malzeme girişine izin vermemektedir. Bu durum bir insanlık suçudur, kabul edilemez bir uygulamadır. Halkına kurşun sıkmaktan çekinmeyen bir zihniyetin Mısır’a hizmet etmesi, Mısır’ı yönetmesi ya da Mısır’ı temsil etmesi söz konusu değildir. Kendi halkına kurşun sıkan Mısır Ordusunun bir terör örgütünden farkı yoktur. Bu terör örgütünün başındaki General Sisi artık sadece bir darbeci değil aynı zamanda eli kanlı bir canidir.
Mısır’da yaşanılan bu süreç Büyük Ortadoğu Projesi’nin işletilmeye çalışılmasıdır. General Sisi ve beraberindeki darbe yönetimi işgalci İsrail’in çıkarlarını gözeterek hareket etmektedirler. Sözde Mısır Ordusu ırkçı emperyalizmin ve Siyonizmin taşeronluğunu yapmaktadır. İşine geldiğinde demokrasi havarisi kesilen Batı bu darbeyi alenen desteklemektedir. Başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin tutumu kronik bir ikiyüzlülüğe ve çifte standarda bizleri tekrardan şahit yapmıştır.
Mübarek Ramazan ayı içerisindeyiz. Hasbi yüreklerde kardeşliğin ve merhametin daha da çok hissedildiği bir zaman dilimindeyiz. Tuttuğumuz oruç bize elimizdekini paylaşmayı ve yaralan sarmayı emrederken Müslüman bir ülkede sözde o ülkenin mensuplarından oluşan bir zihniyetin yeni yaralar açması, kan dökmesi ve halkına zulmetmesi kabul edilemez. Seçilmiş bir cumhurbaşkanını zorla alıkoyan ve kendi halkını öldürmekten çekinmeyen bu Firavun zihniyetini esefle kınıyoruz. Mısır Ordusunda yer alan şerefli askerleri istifa etmeye davet ediyoruz. Tüm dünyayı Mısır’da olup bitenlere karşı duyarlı olmaya çağıyoruz. Darbeci yönetimin uluslararası tüm kurum ve kuruluşlar tarafından gayri meşru ilan edilmesini istiyoruz. Darbecilere destek olan birtakım Körfez ülkelerini bu ihanetten vazgeçmeleri noktasında uyarıyoruz.
Mısır’da başta Adeviyye Meydanı’nda olmak üzere mücadele eden tüm kardeşlerimize yanlarında olduğumuzu bir kez daha beyan ediyoruz. Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da, Pakistan’da, Bangladeş’te, Arakan’da, Doğu Türkistan’da, Sudan’da, Somali’de, Libya’da, Tunus’ta ve Mısır’da yaşanan sıkıntılar bir kez daha göstermiştir ki Müslümanlar ancak birlikte hareket ederek kurtuluşa erebilirler. Yaşanan süreç birkez daha göstermiştir ki dünyada yüzlerce uluslar arası birlik bulunmasına rağmen maalesef asıl teşekkül etmesi gereken İSLAM BİRLİĞİ maalesef kurulmamıştır. Hükümet yetkililerimize bu hususta   çağrılarımızı yeniliyoruz.
İslam birliği en kısa zamanda kurulmalı, ülkemizin öncülüğünde rahmetli Prof Dr Necmettin Erbakan’ın yoğun gayretleri ile kurulan D-8 aktif hale getirilmelidir.
Mısır büyükelçisi derhal gönderilmeli, Kahire büyük elçimiz geri çekilmelidir,Mısır hükümetinin meşru olmadığı en yetkili ağızdan dile getirilip meşru hükümet kurulana,    Mısırın ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi serbest bırakılana kadar ilişkiler askıya alınmalıdır.
Biz Anadolu Gençlik Derneği Mensupları olarak zulmün her türlüsüne karşı mücadele etmeye ve İslam Birliği idealimiz için koşturmaya devam edeceğiz. Allah’ın selamı haksızlıklara karşı direnen tüm kardeşlerimizin üzerine olsun” dedi.
Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene ise, “ Bütün bu işlerin altında yatan işleri ortaya koymak lazım. Daha 1 yıl önce meşru seçimlerle iş başına gelmiş olan Mısır Cumhurbaşkanı bir darbe ile görevinden uzaklaştırılıyor. Mısır Cumhurbaşkanının ilk icadı, Filistin’e olan sınır kapısını açmaktı. Demek ki bütün karışıklıkların altında yatan ana sebep İsrail’in bekası. Bütün İslam alemindeki karışıklıkların sebebidir bu.
Gidilecek olan yol bellidir. Kuran-ı Kerimin öğütlediği yoldur. Peygamber efendimizin sünnetidir. Bunun üzerine hareket etmedikçe kurtuluş yakın değildir. Ama dualarımızla zulme uğrayan bütün insanların yanında olmak zorundayız. İslam’ın bize emrettiği budur. Allah yardımcıları olsun. İnşallah o zalimler zulmettikleri, kanını döktükleri şehitlerin kanlarında boğulsunlar” şeklinde konuştu.


DSC_0576.jpg

DSC_0588.jpg

DSC_0592.jpg

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
   “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!