Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Milli Şairimiz Ölümünün 77. Yılında Şiirleri İle Anıldı

Milli Şairimiz Ölümünün 77. Yılında Şiirleri İle Anıldı
1.782 views
28 Aralık 2013 - 8:09

Milli Şairimiz ve İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy vefatının 77. yılında Soma Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen tören ile anıldı.
Mehmet Akif Ersoy’un adını taşıyan Ortaokulu tarafından yapılan programa Kaymakam M. Bahattin Atçı’nın yanı sıra protokol mensupları, çevre okul müdürleri, öğrenci ve vatandaşlar katıldı. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma Okul Müdürü Ahmet Ormancı tarafından yapıldı. Ormancı konuşmasında ‘Her milletin yetiştirmiş olduğu kıymetli insanlar vardır. Bu manada Yüce Milletimizin bağrından nice kıymetli insanlar yetişmiş ve dünya tarih sayfalarında yerlerini almışlardır. Bu kıymetli vatan evlatlarından biri de Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’dur. Merhum Mehmet Akif Ersoy’u, vefatının 77. yıldönümünde bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Onun hayatı, mücadele ateşiyle yoğrulmuş kişiliği ve eserleri dün olduğu gibi bugün de milletimize esin kaynağı olmaktadır. Zira vefatının üzerinden 77 yıl geçmiş olmasına rağmen, yüreğimizin en müstesna köşesinde yerini almaya devam etmektedir.
Mehmet Akif Ersoy gibi değerleri yaşatmak, fikirlerini, eserlerini, kişiliğini, edebi kimliğini bugünkü nesillere anlatmak hepimizin ortak sorumluluğudur.
Mehmet Akif Ersoy Cihan Devletimiz Osmanlı’nın çöküş ve dağılma dönemini yaşadığı ve vatanımızın istila edilmek istendiği ıstırap dolu bir devrin şairidir. O günün elim şartları O’nu her şeyden önce “Vatan ve Millet Şairi” yapmıştır. Mehmet Akif; edebiyatçı, şair, eğitimci, gazeteci, veteriner hekim ve millet vekili olma özellikleriyle çok yönlü bir kişilik sergilemiş; böylece toplumsal verimliliğini ve topluma katkılarını en üst düzeye çıkarmış; etkileri kendi çağını aşarak günümüze kadar ulaşmış bir Türk aydınıdır.
Genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi ve milli şuuru ayakta tutabilmek için Mehmet Akif ERSOY gibi ulvi şahsiyetleri hatırlamak hepimizin içtenlikle yerine getirmesi gereken bir görev olmalıdır.
İşte mücadele günlerimizin göstergesi, kahramanlık destanımız, heybetli kimliğimiz, yurt severlik ve özgürlük aşkımız İSTİKLAL MARŞI ve Çanakkale Şehitleri gibi, milletimizin sinesinden çıkarak onun acılarını, umutlarını kararlılığını” Hayal ile yoktur alış verişim, her ne demişsem görüp de söylemişim ” diyerek adeta kalbimize kazıyan Mehmet Akif ERSOY’dur.
Mehmet Akif Ersoy, kudretli bir Şair olduğu kadar kendini milletinin, vatanının istiklal ve istikbal mücadelesine adamış büyük bir dava adamıdır. Akif, gönül ve fikir adamı olma yanında onur ve cesaretiyle hiç bitmeyen umutlarıyla milli marşımızı kaleme almış ve insanlarımızın kalbine ve ruhuna nakşetmiştir.   Bugün ülkemizde sağlam bir şekilde yol almak isteyen her seviyedeki insanımız için Mehmet Akif, büyük bir rehber, zemin inşa edici ve gönül insanıdır.
Bu anma günü vesilesiyle yüksek ahlakı, özgürlüğe adanmış kahraman kişiliği, yaşadığı toplumun inanç ve mücadele azmini anlayan ve anlatan eserleriyle yarınlarımıza yol gösteren büyük fikir ve düşünce adamı, Milletimizin en önemli millî mutabakat metni olan İstiklal Marşımızın yazarı ve yüreklerimizi titreten şiirlerin edibi, ilk dönem meclisimizin parlamenteri ve istiklal madalyası sahibi Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha rahmetle anıyor, minnet ve dualarla yâd ediyoruz. Konuşmama büyük şair Mehmet Akif Ersoy dizeleriyle son vermek istiyorum.
” Allah’a dayandım ” diye sen çıkma yataktan … Mana-yı tevekkül bu mudur ? Hey gidi nadan ! Ecdadını zannetme asırlarca uyurdu; Nerden bulacaktın o zaman eldeki yurdu ? Üç kıtada, yer yer kanayan izleri şahid: Dinlenmedi bir gün o büyük nesl-i mücahid’ dedi. Okul Öğretmenleri tarafından Soma’nın çeşitli yerlerinde vatandaşlara ve öğretmenlere Mehmet Akif’i ne kadar tanıyorsunuz sorusu sorularak hazırlanan video gösterisi salondakilere izletildi. Mehmet Akif’in hayatı adlı slayt gösterisi sonrasında Mehmet Akif Ersoy’un bestelenmiş şiirleri ve şarkıları okul öğrencileri tarafından okundu. Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kısa bir bölüm canlandırıldı. Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 4. sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan Mehmet Akif Ersoy oratoryosu ile program sona erdi.

okul_mud.jpg

DSC3277.jpg

DSC3285.jpg

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!