https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

MHP’li Akçay, ” Soma’ya Verilen Sözler Tutulmuyor”

MHP’li Akçay, ” Soma’ya Verilen Sözler Tutulmuyor”
1.169 views
22 Eylül 2015 - 8:58

Milliyetçi Hareket Partisi Manisa milletvekili Erkan AKÇAY, AKP hükümetinin Soma’ya verdiği sözleri yerine getirmediğini belirtti. Akçay, “Soma’da tazminatlar ödenmedi, esnaf borç batağında, Soma ekonomisini durmak üzere.” dedi.
Milliyetçi Hareket Partisi Manisa milletvekili Erkan AKÇAY Soma’da yaşanan sosyal ve ekonomik sorunlara dair bir açıklama yaptı. 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden faciasının üzerinden 502 gün geçmesine rağmen hükümetin Soma’da kanayan yarayı saramadığını belirten MHP’li AKÇAY, “Soma sosyal ve ekonomik bir travmanın eşiğindedir. Maden faciası sonrasında verilen sözler göstermelik girişimlerden öteye gidememiştir. Hükümet Soma’ya adeta gözünü kulağını kapatmış, sırtını dönmüştür.” dedi.
Hükümetin Soma’da verilen sözleri yerine getirmediğini belirten MHP’li AKÇAY maden işçilerinin ödenmeyen tazminatlarını gündeme getirdi. 7 Haziran seçimleri öncesi tazminatların ödenmesine ilişkin verilen sözlerin hasır altı edildiğini belirten AKÇAY açıklamasına şöyle devam etti: “Soma Kömür İşletmeleri tarafından işten çıkarılan 2 bin 831 madencinin gerekse de Uyar Madencilik tarafından işten çıkarılan 804 madencinin ödenmeyen tazminatları sorunu Soma’da giderek büyük bir ekonomik sorun haline gelmektedir. Oysa mecliste girişimlerimiz ve desteklerimiz neticesinde 3 Nisan 2015 tarihinde Somalı madencilerin tazminatlarıyla ilgili bir düzenleme yapılmıştı. Bu yasal düzenlemenin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Haziran seçimleri öncesinde 4 Haziran 2015 tarihindeki Manisa mitingi öncesinde Somalı işçilerin tazminatlarının ödeneceğini açıklamıştı. Seçim öncesinde de göstermelik bir miktar tazminat ödemesi yapılmış ancak bu ödemelerin devamı gelmemiştir. AKP adeta seçim başarısızlığının cezasını Somalı işçilere ödetmektedir. Mecliste yasal düzenlemenin yapıldığı 3 Nisan günü uygulamayı dikkatle ve ihtiyatla takip edeceğimizi ve ödemelerin vakit geçirilmeden yapılması gerektiğini söylemiştim. Oysa bugün tazminat ödemeleri AKP’nin gündeminden çıkmış durumdadır.”
Uyar Madenciliğe ait Darkale Maden Ocağının 622 işçisi 2 maaşlarını ve tazminatlarını 2 yıl geçmesine rağmen alamadıklarını belirten MHP’li AKÇAY, “Soma Kömür İşletmelerindeki işçilerin tazminatlarının sadece ilk taksitini ödedi. 7 Haziran seçimleri öncesinde AKP milletvekilleri Soma’da ödemelerin yapılacağına dair sözler verdiler. Oysa bugün tazminat ödemeleri yapılmamaktadır ve Soma’ya büyük bir tedirginlik hakimdir. Somalı işçiler ‘kandırıldık’ demektedirler. Bakınız önümüz Kurban Bayramı. Maalesef Soma’da maden işçisi ailelerinin evlerine kurban eti giremeyecektir. İşçilerimizin kurbanlıklarını alamamaktadır. Ayrıca okullar da bayram sonunda açılacaktır. Maden işçilerimiz çocuklarının kitap, defter, kırtasiye masraflarını karşılayamamaktadırlar. Bütün bu nedenlerle bayram öncesinde önümüzdeki 2 gün içerisinde tazminat ödemelerinin yapılması gerekmektedir.” “Soma’da ekonomi durma noktasına gelmektedir”
301 maden işçimizin hayatını kaybettiği facia sonrasında Soma ekonomisinin durma noktasına geldiğini belirten MHP’li Akçay hükümetin bu gelişmeyi görmezden geldiğini belirtti. Somalı esnaf ve sanatkârların borçlarını ödemekte zorlandığını belirten AKÇAY açıklamasına şöyle devam etti: “Soma’da esnaf ve sanatkarlarımızın en önemli sorunu borçlarını ödeyememeleridir. Özellikle banka kredi borçlarındaki ödeme zorlukları tehlikeli bir noktaya doğru gitmektedir. Bakanlar Kurulu kararlarıyla esnafların ertelenen borçları maden faciası öncesindeki borçlarını kapsamaktadır. Oysa 13 Mayıs faciası sonrasında Soma esnafı şirketten alacaklarını tahsil edemedi ve açığını yeni banka kredileriyle kapatmaya çalıştı. Gerek 21.07.2014 tarihli ve 2014/6653 sayılı Bakanlar Kurulu kararı, gerekse de 19.08.2015 tarihli ve 2015/8049 sayılı Bakanlar Kurulu kararı Somalı esnafın 13 Mayıs 2014 tarihi öncesindeki kredi borçlarını ertelemektedir. Oysa Soma esnafı maden faciası sonrası kötü giden ekonomiden çıkış için yine banka kredilerine başvurmak zorunda kalmıştır. Şimdi esnafımız bu borçlarını da ödeyememe tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu sebeple esnafın ertelenen borçlarının 13 Mayıs 2014 tarihinden sonraki borçlarını da kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte yine esnaf ve sanatkârlarımızın Sosyal Güvenlik ve vergi borçlarının da affedilmesi gerekmektedir. Hükümet Soma’nın sorunlarını sadece seçim dönemlerinde hatırlamaktadır. Oysa bu sorunlar göstermelik hamlelerin ötesinde çok daha köklü ve planlı çözüm arayışlarını gerektirmektedir.”

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!