Soma Karaelmas Gazetesi

MHP’li Akçay: “AKP Hükümeti Soma’ya Sırtını Döndü”

MHP’li Akçay: “AKP Hükümeti Soma’ya Sırtını Döndü”
1.336 views
15 Ağustos 2014 - 7:28

MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY, TBMM Genel Kurulunda torba tasarının görüşmelerinin sonlandırılmasıyla ilgili olarak “AKP hükümeti Soma’ya sırtını dönmüştür. Binlerce Somalının ve milyonlarca vatandaşımızın beklediği torba tasarı AKP hükümetinin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla bir başka bahara kalmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.
TBMM Genel Kurulu 13 Ağustos 2014 tarihli toplantısının ardından sürpriz bir gece yarısı kararıyla 1 Ekim’e kadar tatile girdi. Böylece binlerce Somalının ve milyonlarca vatandaşımızın beklediği torba tasarı görüşmeleri de yarıda kalmış oldu.
MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY konuyla ilgili olarak yapmış olduğu değerlendirmesinde “Bu karar Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel ve keyfi bir dayatmasıdır” ifadesini kullandı.
MHP’li AKÇAY açıklamasına şöyle devam etti: “TBMM Genel Kurulu 15 Temmuz’dan itibaren gece gündüz torba tasarının kabul edilmesi için çalışmıştır. Tasarı kamuoyu gündemine Soma’daki elim maden kazası sonrasında gündeme gelmiş olsa da gerek Plan ve Bütçe Komisyonu gerekse de Genel Kurul safhasında eklenen maddelerle milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren bir torba tasarı niteliğine kavuşmuştur. Memleketimizin dört bir yanında vatandaşlarımız resmi işlemleri için torba tasarının yasalaşarak yürürlüğe girmesini beklemektedir. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde bile ara vermeden çalışmalarına devam eden TBMM Genel Kurulu dün gece ani bir kararla kapanmıştır. 1 Ekim’e kadar kapalı kalacak olan Genel Kurulda binlerce Somalının ve milyonlarca vatandaşımızın beklediği torba tasarının görüşmeleri de yarım kalmış oldu.”
TBMM’nin çalışmalarına son vermesinin ardında Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel ve keyfi iradesinin olduğunu belirten MHP’li AKÇAY, Meclisin AKP’nin iç hesaplaşması neticesinde kapandığına dikkat çekti. AKÇAY, “Recep Tayyip Erdoğan sonrası AKP kulisleri hareketlenmiştir. Bu hareketlilik Erdoğan’ı tedirgin etmiştir. AKP’nin kendi elinden kaydığını gören Erdoğan Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL’ün ‘partime döneceğim’ açıklamasından sonra harekete geçmiştir. Meclisin kapanması da bizzat Erdoğan’ın bu tedirginliğinin sonucudur. Meclisi kapatarak milletvekillerini Abdullah Gül’ün etkisinden uzak tutmaya çalışıyorlar. Neticede Erdoğan ve AKP hükümeti torba tasarıyı yarım bırakıp kaçmıştır.” dedi.
“Hükümet Soma’yı unutmuştur.”
Torba tasarı görüşmelerinin son gününde de meclisin gündeminde Soma vardı. MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY mecliste yaptığı konuşmada Soma’daki maden kazasından sağ kurtulan madencilerin psikolojik sorunlarını ve kamu bankalarına olan borçlarının ertelenmesi konusunu gündeme getirdi.
Konuşmasında Soma faciasının üzerinden üç ay geçtiğini belirten AKÇAY, “Faciadan sağ kurtulan madencilerin ağır psikolojik travması devam etmektedir. İşçiler kendi imkânlarıyla psikolojik destek almakta, kazazede işçiler arasında alkolizm ve hap kullanımı yaygınlaşmaktadır.” dedi. MHP’li AKÇAY, Hükûmetin bu konuda bir tedbir almayı düşünüp düşünmediğini sordu.
Soma’daki maden kazasından sağ kurtulan maden işçilerinin bankalara olan kredi borçlarını da gündeme getiren MHP’li AKÇAY, “Soma’da özel bankaların neredeyse tamamına yakını -buna Yunan sermayeli bankalar da dâhil olmak üzere- kazadan sağ kurtulan maden işçilerinin banka kredi borçlarını altı ay ila bir yıllık bir süreyle erteledi. Devlet bankalarında ise böyle bir erteleme yapılmadı. Daha önce de dile getirmemize ve Hükûmeti uyarmamıza rağmen bu konuda bir gelişme yoktur. Herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?” şeklinde konuştu.
AKÇAY’ın soruları üzerine hükümet adına söz alan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati YAZICI, “Özel bankaların kredi borçlarının ertelendiği, kamu bankalarının erteleme yapmadığı yönündeki sorunuzu not aldım, bunu sorgulayacağız, soracağız çünkü bizim bankalarla ilgili çalışmaları yürüten arkadaşlarımızın beyanları, değerlendirmeleri Soma’da, özellikle esnaf ve sanatkârın bu facia dolayısıyla mağduriyetlerini hafifletmek için gerekli önlemlerin mutat olduğu şekilde alınması yönündedir.” ifadelerini kullandı.
MHP’li AKÇAY ise Bakan Yazıcı’nın açıklamasını yetersiz bulduğunu belirterek “Sorularım ve verilen cevap ortadadır. Üstelik AKP binlerce Somalı ve maden işçisi için hazırlanan torba tasarının görüşmelerini de bitirmiştir. Anlaşılan o ki, Soma ve maden işçileri AKP gündeminden çıkmıştır. AKP, Soma’yı, maden şehitlerimizin yakınlarını, kazadan sağ kurtulan maden işçilerini ve yakınlarını kendi kaderlerine bırakmıştır. Özellikle maden kazasından sağ kurtulan madencilerimizin psikolojik ve sağlık sorunları ile borçlarına sırtını dönmüştür.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!