Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Merkezi Ortak Sınav Yapılıyor

Merkezi Ortak Sınav Yapılıyor
1.467 views
29 Nisan 2014 - 7:10

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB) ortaokul 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen ikinci dönem ortak sınavları başladı. Soma’da 16 Okulda 1603 öğrenci Merkezi ortak sınavlara katıldı.
Ortak sınavların dün ve bugün yapılıyor. ilk gün (dün) ilk oturumda Türkçe, matematik, Din kültürü ve Ahlak bilgisi ders yazılıları,bugün ise ikinci oturumunda ise Fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı dil ders yazılıları gerçekleştiriliyor. Her yazılıda 20 soru soruluyor.
Ortak sınavların yapılacağı her bir ders yazılısı 09.00, 10.10 ve 11.20’de başladı ve  Türkiye’nin her yerinde aynı anda gerçekleştiriliyor. Sınav süresi her bir ders yazılısı için 40’ar dakika, ders yazılıları arası dinlenme süresi 30’ar dakika olacak.  Soma’da toplam 113 salonda yapılan ortak sınavlarda 8. sınıf öğrencileri katıldı.
Okullara sivil gelen Emniyet Personeli üst araması yapmadı. Her öğrenci sanki okula gidiyormuş gibi sınavına gitti. Ancak sınav evrak kutularının açılması sırasında her okulda bir emniyet personeli bulundu.
Soru kitapçıkları Bakanlığa geri gönderilmeyecek. Yarın yapılan ikinci oturum tamamlandıktan sonra soru kitapçıkları isteyen öğrencilere verilecek. Alınmayan soru kitapçıkları milli eğitim müdürlükleri tarafından değerlendirilecek.
Sınavlara katılamayanlar için mazeret sınavları, 10-11 Mayıs 2014 tarihlerinde yapılacak. Sınav sonuçlarının Haziran ayında açıklanması planlanıyor.
Öğrencilerin, 6, 7 ve 8’inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak. Elde edilen toplam, ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan belirlenecek. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!