https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Manisa’dan önce Soma’da açıldı

Manisa’dan önce Soma’da açıldı
1.240 views
22 Haziran 2018 - 7:52

Manisa’da ilk kez Soma’da hayata geçirilen Menopoz okulu projesini destekleyen İl Sağlık Müdürü Necip Yemenici, Önümüzdeki hafta, tüm hastanelerde uygulanması için talimat vereceğini belirtti.

Soma Devlet Hastanesi ilkleri yaşatmaya devam ediyor. Manisa’da İlk kez Soma Devlet Hastanesinde hayata geçirilen Menopoz okulu eğitimlerinin başlaması ile birlikte Farkındalık yaratmak için KETEM polikliniğinin de açılışı yapıldı.
Çağlayan, ‘Sağlık,
Okur yazarlığını arttırmak’
İl Sağlık Müdürü Necip Yemenici’nin katılımı ile yapılan Menopoz eğitimlerinin ilki yapıldı. Menopoz okulu ile ilgili açıklamada bulunan Başhekim Ali Osman Çağlayan açılacak başka okullarında olduğu müjdesini verdi. Çağlayan ‘Manisa İlimiz içinde ilk kez açılan bir bilgilendirme okulu ile toplandık. Menopoz okulu ülkemizin çeşitli hastanelerinde bilgilendirme amacı ile bir süredir hizmet veriyor. Manisa ilinde ise Soma Devlet Hastanemiz ilk olacak. Amacımız menopoz dönemine giren hastalarımızın bu sürecin hastalık değil de normal bir süreç olduğunu anlamalarına yardımcı olmak. Her hangi bir test gerekiyorsa bu testlerin ne zaman yapılacağını hangi dönemlerde hangi doktora gidilmesi konusunda bilgiler vererek bu süreci sağlıklı bir şekilde yürütebilmek. Bu konuda doktorlarımız hastalarımıza dönem dönem destek olacaklar. Menopoz okulu ilk bilgilendirme okulumuz değil, Gebe bilgilendirme okulu, Diyabet okulu ve bugün müjdesini verebilirim ki bir süre sonra hasta yakını bilgilendirme okulumuz olacak. Amacımız Sağlık okur yazarlığını arttırmak. Bugün toplanmamızın diğer amacı ise Hastanemiz bünyesinde 2,5 -3 yıldan beri hizmet veren Kanser Tarama Teşhis Merkezimiz var. KETEM polikliniğimizin açılışını yapma amacımız ise bu konuda farkındalık yaratmaktır.’dedi.
‘Soma ilklere imza atıyor’
İl Sağlık Müdürü Necip Yemenici ‘ Soma ilklere imza atmaya devam ediyor. Özellikle anne ve bebek sağlığı yönündeki çalışmalar hem İlimize örnek hemde Türkiye’nin örnek hastanelerinden biridir. İlklere imza attıkları için Başhekim ve tüm personelinizi tebrik ediyorum. Hastanemiz bünyesinde bilgilendirme okullarımız oluyor, Menopoz okulu Türkiye’de yeni uygulamaya konulan bir uygulama. Soma Devlet Hastanemizin İlimizde buna öncülük etmesi ise diğer hastanelerimize de örnek olacağı kanaatindeyim. Menopoz bayanlarımızın stresle atlattığı fizyolojik bir olay. Bu dönemi sağlıklı strese girmeden atlatmaları, kalan hayatlarını daha sağlıklı geçirmeleri açısından bu bilgilendirme okullarının olması çok faydalı. Haftaya diğer hastanelere böyle bir uygulama Soma’da var. Sizlerde başlayın diyeceğiz. Hasta Yakını Bilgilendirme Okulu da çok önemli diye düşünüyorum. Bunun yararlı bir proje olduğunu düşünüyorum. Soma’nın öncü olmasından dolayı tebrik ediyorum. KETEM ise Bakanlığımızın yürüttüğü uzun soluklu bir projedir. KETEM sayesinde erken teşhis ettiğimiz bir çok vak’amız var. Erken teşhis ile Hastalarımızın yaşam ömrünü uzatıyoruz. Hastalarımızı erken teşhis etmemiz ve tedavilerini yapmamız, hem onların yaşam standartı yönünden çok faydamız oluyor. Kanser tedavileri çok pahalıdır ancak erken teşhis olduğunda bunun da önüne geçilmiş oluyor. KETEM sayesinde yüzlerce hasta erken tedavi ile hayata tutunmuştur. Erken teşhis edilmesi bazen bir bayanın değil bir ailenin hayatını kurtarmaktadır.’dedi.
Menopoz okulunda işlenecek konular hakkında Ebe, Diyetisyen ve Fizyoterapistler bilgi verirken KETEM ile ilgili ise Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Elçin Peker Akbulut katılanları bilgilendirdi.
2016 yılından beri Soma Devlet Hastanesinde Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde bir çok hastaya erken teşhis uygulanan KETEM polikliniğinin açılışını gerçekleştirdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!