Soma Karaelmas Gazetesi

Manisa’da Çöp Tarih Oldu

Manisa’da Çöp Tarih Oldu
1.402 views
06 Ekim 2017 - 7:23

Manisa Büyükşehir Belediyesinin şehrin 40 yıllık çöp sorununu tarihe gömdüğü Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’nin açılışı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Günlük 650 ton çöpün işleneceği tesisin Manisa’ya hayırlı olmasını dileyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Açılışını yapmaktan kıvanç duyduğumuz tesis, milletimizin bize verdiği emanete layık olduğumuzun göstergesi, güvencesidir. Projenin planlama ve yapım aşamasında özverili çalışmalarda bulunan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün Bey başta olmak üzere, tüm belediye personelimize, dava arkadaşlarımıza, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Her birini ayrı ayrı tebrik ve takdir ediyorum. Ülkemize, Manisa’mıza ve siz değerli vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün 2012’de ilk adımları atılan uzun ve meşakkatli bir sürecin ardından 8 Mart 2016’da temelleri atılan Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi, görkemli bir törenle hizmete açıldı. Dev tesisin açılış törenine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün yanı sıra Büyükşehir ve ilçe belediye meclis üyeleri, Büyükşehir ve MASKİ daire başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Manisa İçin Tarihi Gün

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, tesisin tanıtımının yer aldığı film gösterisi gerçekleştirildi. Ardından törenin açılış konuşmasını yapmak üzere Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün sahneye davet edildi. Şahsı adına ve Manisa adına önemli ve tarihi günlerden birini yaşadıklarını belirten Başkan Ergün, Bugün Manisa’mız için şahsım için ve hatta ülkemiz için önemli bir gün. Şehircilik ve çevre adına bir devrin kapandığı ve yeni bir devrin başladığı gün. Bugün Manisa’mızın geleceğini kurtaracak ve ülkemiz ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak Türkiye’nin yerel yönetim kaynaklarıyla yapılan en büyük entegre tesisinin açılış günü. Bu kutlu günde bizi yalnız bırakmayan, öngörüleriyle ne kadar haklı olduğu bugünlerde çok daha net anlaşılan, ülke gündemi bu kadar yoğunken bizlere vakit ayıran Türkmen Beyimiz, değerli Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’ye ve Manisa’mıza dışarıdan teşrif eden tüm konuklarımıza hemşerilerim adına hoş geldiniz diyorum” dedi.

Manisa sevdamızla dağları delip yolları ve dev tesisi yaptık”

8 Mart 2016’da tesisin temelinin atıldığını hatırlatan Başkan Ergün, “O günü Manisa’nın bayram günü olduğunu belirtmiş, açılışını yapacağımız günün de düğün günü olacağını ifade etmiştim. Aradan tam 1,5 yıl geçti. Bugün Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi olarak gördüğünüz bu alan, o dönem ot bitmeyen bir dağ başıydı. Buraya çıkacak yol bile yoktu. Kendi ekiplerimizle kendi imkanlarımızla ilk olarak buraya çıkacak yolları yaptık. Manisa’ya olan sevdamızla dağları delip, yolları ve nihayetinde bu önemli tesisi hayata geçirdik. Manisa’mızın 40 yıllık çöp sorununu çözecek Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisimiz, toplam 440 dönümlük arazi üzerine kurulmuş olup günlük 650 ton çöp işleme kapasitesine sahiptir. Peki bugüne kadar ne yapılıyordu? Toplanan çöpler merkezde ve ilçelerimizde vahşi depolama alanlarına götürülüp istifleme usulüyle biriktiriliyordu. Biz bugün buna son veriyoruz. Merkezin yanı sıra ilçelerimizin çöpleri de, kuracağımız transfer istasyonlarından alınarak semi treyler vasıtası ile bu tesise getirilecek. Mekanik ayrıştırma tesisinde el değmeden metal, plastik, alüminyum, poşet, kağıt-karton gibi geri dönüşebilir atıklar ayrıştırılarak lisanslı geri dönüşüm tesislerine gönderilecek. Kompost üretilebilir nitelikli organik atıklar da membran kompost alanına gönderilecek. Kompost tesisinde gübre üretilecek ve üretilen gübre, belediyemizin park bahçe işlerinde kullanılacak” diye konuştu.

Manisa gözümüzün bebeğidir”

Başkan Ergün’ün konuşmasının ardından Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kürsüye davet edildi. Manisa’da olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Genel Başkan Bahçeli, “Bizleri bir kez daha bir araya getirdiği için Cenab-ı Allah’a şükrediyorum. Ne mutlu ki Manisa ile tekrar kavuşmak nasip oldu. Hasretimiz dindi, özlemlerimiz son buldu. Manisa bizim gözümüzün bebeği olan bir ilimizdir. Manisa geçmişimizin tapusu, bugünümüzün garantisi, yarınımızın teminatıdır. Şehzadeler şehri Manisa’mız istikbale açılan ufuk kapımızdır. Burada asırlara uzanan hatıralarımız vardır. Bizler Manisa’ya bakınca sadece yalnızca kutlu ecdadımızın emanetlerini değil, yarınları inşa edeceğimiz heyecanı da buluyoruz. Sizler huzurluysanız bizler müsterih oluruz. Sizlerin yüzü gülüyorsa bizler rahat oluruz. Bu yüzden Manisa bizim için değerlidir, ülkemiz için hayati önemdedir. Manisa bize önce kutlu ecdadımızın sonra siz aziz vatandaşlarımızın emanetidir. Bu emanet başımızın üzerindedir” dedi.

Bahçeli’den Başkan Ergün’e Teşekkür

Böylesine değerli bir emanete layık olabilmek için Milliyetçi Hareket Partisi’nin kadrolarının büyük bir azim ve fedakârlıkla çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Bahçeli, “Manisa şanlı geçmişimizle, güçlü ve parlak geleceğimiz arasında sağlam bir köprüdür. Bu çerçevede Manisa’ya yapılan her türlü yatırımın değeri tartışmasızdır. Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenleme Tesisi’nin faaliyete geçirilmesine de aynı anlayışla bakıyoruz. Tamamı kamu bütçesiyle yapılan bu tesis, ülkemizin en büyük katı atık bertaraf tesislerinden birisi olacaktır. Gerçekleştirilen yatırımla Manisa’nın 40 yıllık çöp sorunu ortadan kaldırılacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi’nin üretken belediyecilik anlayışı umut saçmaktadır. Açılışını yapmaktan kıvanç duyduğumuz tesis, milletimizin bize verdiği emanete layık olduğumuzun göstergesi, güvencesidir. Projenin planlama ve yapım aşamasında özverili çalışmalarda bulunan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün Bey başta olmak üzere, tüm belediye personelimize, dava arkadaşlarımıza, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Her birini ayrı ayrı tebrik ve takdir ediyorum. Ülkemize, Manisa’mıza ve siz değerli vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını Allah’tan niyaz ediyorum” diye konuştu.

Açılış Kurdelesi Kesildi, Tesis Hizmete Girdi

Konuşmaların ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, genel merkez yöneticileri ve protokol üyeleri ile birlikte 110 milyon liralık çevreci tesis Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’nin açılış kurdelesini kesti. Kurdele kesiminin ardından ayrıştırma tesislerinin bulunduğu makine alanına gelen Genel Başkan Bahçeli, Başkan Ergün ve beraberindekiler, burada Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım’ın tesisin çalışma sistemiyle ilgili sunumunu dinledi. Sunumun ardından MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin düğmeye basmasıyla tesis çalışır hale geldi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!