https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Mahalle Sakinlerinin Altın Heyecanı

Mahalle Sakinlerinin Altın Heyecanı
1.466 views
16 Kasım 2015 - 11:51

Soma’ya bağlı Kiraz ve Çatalçam mahallelerinde altın rezervi bulunduğunun açıklanması ilçede sevinçle karşılandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın Soma’da 100 tondan fazla altın rezervi bulunduğunu açıklamasının ardından gözler, zengin linyit yataklarıyla bilinen Soma’ya çevrildi.

Altın rezervinin bulunduğu belirtilen ve Soma ilçe merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıktaki Kiraz ve Çatalcam mahalleleri sakinlerini heyecanlandırdı.

Mahalle sakinleri, madenlerin açılmasının ardından okulu, sağlık ocağı ve marketi bulunmayan 50 hanelik mahallelerinin hareketleneceğini, göç alacağını, ilçeden mahalleye gelen yolların düzeleceğini ve hizmetlerin artacağını belirtti.

Altın madeni beklentisinin kendilerini mutlu ettiğini dile getiren mahalle sakinleri, özellikle gençlerin iş bulamadığı için göç ettiği mahallede, gençlere iş fırsatı sağlanacağı ve arazilerinin değerleneceği için sevindiklerini belirtiyor.

“Bölgeye Topyekun Kalkınma Getirecektir”

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene yaptığı açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun’un açıklamalarının Soma’da büyük bir sevinçle karşılandığını belirterek, “Soma halkına da umut veren bir açıklama oldu. Soma denilince bütün dünya bizi kömür madeni ile tanır. Bu defa da altın gibi Türkiye için önemli bir yeraltı zenginliğine sahip olduğumuz anladık” dedi.

Ergene, Soma’nın söz konusu altın rezervini işleyebilecek iş gücü ve insan kaynağına sahip olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bunun işletilmesinde Soma’da yeterince tecrübeli madenci personel var fazlasıyla. Maden mühendisi, teknikeri her türlü insan kaynağı mevcut. Yeni bir iş ve istihdam kaynağı yaratacaktır ilçemizde. En son kaza nedeniyle işsiz kalan arkadaşlarımızın burada değerlendireceğini düşünüyoruz. İlçede büyük yankı buldu, ilçe genelinde sevinçle karşılandı. Somalılar olarak bu madenin derhal faaliyete geçmesi için sabırsızlanıyoruz. İnşallah iyi bir firma eliyle işletilir, hem çevreci, hem de son teknolojilerin kullanıldığı dünyaya örnek gösterilecek bir işletme olur diye temenni ediyoruz.”

Ergene, rezervin çıkartılmaya başlanmasıyla bölgede önemli değişimler yaşanacağını savunarak, şöyle devam etti:

“Özellikle kiraz köyünün civarında olduğu söyleniyor. Burası bizim biraz mahrumiyet bölgemiz. Yani arazisi dağlık dolayısıyla bu bölgede yaşayan köylerimizde nüfus az ve tarımdan ziyade hayvancılıkla geçinen vatandaşların ikamet ettiği yerde. Hatta birçok köyümüzde sadece yaşlılar kalmıştır. Gençler çalışmak, hayatını kazanmak için ilçe merkezine göç etmiştir. Rezervin buralarda bir canlılık oluşturacağını düşünüyorum. Bu rezervin işlenmesi, bölgeye doğru bağlantı yollarını iyileştirecek dolayısıyla topyekun bir kalkınma getirecektir. Yani Kiraz köyü ve civarına buradaki insanların refah seviyesini arttıracak nitelikte ilave imkanlar doğuracağını değerlendiriyoruz.”

Rezervin en kısa zamanda işletmeye alınmasını temenni ettiklerini ifade eden Ergene, “Sayın bakan açıkladığına göre demek ki kayda değer işletilebilir bir rezerve ulaştığımız ortaya çıkıyor. Böyle bir zenginliğin bir an evvel yeryüzüne çıkarılmasını istiyoruz. İnşallah kısa zamanda bu sağlanır, bizim de bu yönde çalışmalarımız olacak” diye konuştu.

“Mahalle Sakinleri Sevindi”

Kiraz Mahallesi Muhtarı Hasan Kocatepe de Bakan Alaboyun’un açıklamasının mahalle sakinlerinin heyecanlandırdığını, dünden bu yana telefonlarının susmadığını söyledi.

Kocatepe, Kiraz ve Çatalçam arasındaki bölgede sondaj çalışmaları yapıldığını, maden ocaklarının hayata geçmesiyle mahallede birçok şeyin değişeceğini, gençlerin ocaklarda çalışabileceğini ve arazilerinin değerleneceğini belirtti.

“44 Kilometrekare Alanda Arama Yapılıyor”

Bölgede sondaj çalışması yürüten firmanın jeoloji mühendisi Engin Usta da Kiraz ve Çatalçam mahalleleri arasındaki 24 ayrı noktada sondaj çalışması yapılacağını bunlardan 8’inin tamamlandığını belirtti.

Sondajda elde ettikleri numunelerin Maden Tetkik Arama laboratuarlarında incelendiğini ve rezerv içeriklerinin belirlendiğini kaydeden Usta, toplam 10 bin metre derinlikte ve 44 kilometrekare genişlikteki alanda çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı.

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
Görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!