Soma Karaelmas Gazetesi

Madencinin Buruk Sahuru

Madencinin Buruk Sahuru
3.378 views
30 Haziran 2014 - 7:32

Soma’da 13 Mayıs’ta meydana gelen maden faciasında yaralı olarak kurtulan evli ve iki çocuk babası Ahmet Mutluer evinde ilk sahurunu buruk yaşadı. Eşi Zeliha Mutluer ile sahura kalkan Ahmet Mutluer, Ramazan’ın ilk gecesini çocuklarım ve eşim bir şekilde geçiriyoruz. Şehit yakınları ne derece de şuan nasıl bir acı içindeler, nasıl bir hayat içindeler onu düşünüyorum. Yani rahat değiliz” dedi.
Madenci eşi Zeliha Mutluer, “Eşim gözümün önünde her gün eriyip, gidiyor. Çok şükür rabbime. Bana ilk haber verdiklerinde eşimin yaşadığına görene kadar rahat edememem dedim. İlk gördüğümde alnımı secdeye koydum. Ama şimdi eşim sağ-ölü arasında. Hayattan kopmuş bir insan. Eşim sigara içmiyordu, şimdi günde 3 paket sigara içiyor. Bende ne yapacağımı bilmiyorum. İki tane çocuğum var” dedi.
8 senedir maden sektöründe çalışan Ahmet Mutluer, “faciada kaybettiğimiz Çoğu arkadaşımız ekmeğimizi paylaştığımız kişiler.Yeri geldi suyumuzu, ekmeğimizi paylaştık.Bu olay Çok acı. 8 senedir madende çalışıyorum. 6 sene başka madende çalıştım. Orada ölüm riski yüzde yüzdü. Kör ayaklarda çalıştık, baskılı yerlerde çalıştık.Kör ayaklarda hava almakta zorluk çekiyorduk. Defalarca mahsur kaldık, defalarca arkadaşlarımızı kaybettik. Daha önce yanımda arkadaşımızı kaybettim. Acısını 3-4 ay atlatamadım. Yine aynı şekilde 6-7 cenaze çıkarttık. 15 cenaze gördüm. Elimden ggeldiği kadar fazlasını yaptım” dedi.
Madenci Mutluer,”Daha güvenli diye 2012 yılında Soma Kömür İşletmelerine geçtim. Çalışma şartları daha iyi dediler. Emniyetli bir şekilde çalışmalar oluyor.İlk gittiğimizde çalışma ortamları iyiydi. Sonra bozulmaya başladı. Bir sene geçtikten sonra artık kaldırılmayacak durumlara geldi. Çok acı olaylar geçirdik. Baskılı yerlerde çalışmaya başladık. İşimizi bitirip te yer üstüne çıkamıyorduk.İnsan nakil bantları çalışmaya başlıyor. İşimizi bitiremediğimiz için biz o yorgun halimizle o yokuşları zorla çıkıyorduk.Hep sabrediyorduk. Emekli yaşımıza kadar bir avantajımız olurmu diye. Artık son zamanlarda kömür-kömür diye insanların canını hiçe saymaya başladılar. Defalarca yangınlar, göçükler ve ölümler oldu. Bu ölümlerde aynı ocakta bbaşka bir ayakta cenaze oluyor, onu çıkartıyorlar. Haberimiz bile olmuyor. Diğer taraftan yanımıza gelen arkadaşlarımız söylerse ozaman haberimiz oluyor. Diğer tarafta hiç bir şey olmamaış gibi kömür üretmeye devam ediliyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!