https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Madencilerin Mağduriyeti Giderilemiyor

Madencilerin Mağduriyeti Giderilemiyor
2.596 views
31 Aralık 2013 - 7:50

Uyar Madencilik işçileri yine maaşlarını alamadıklarını ifade ederek Cengiz Topel Meydanında Kaymakam, Belediye Başkanı ve Maden iş Sendikası Yetkilileri ile görüştüler. Maaşlarını alamadıklarını, işyerlerine giremediklerini ve işten çıkmak için bile çıkış alamadıklarını belirten işçiler bu duruma çare bulunmasını istediler.
20 Ekim tarihinde özel sektör maden ocağında 1 kişinin ölümü 27 işçinin yaralanması sonucu meydana gelen maden yangınının ardından kapatılan Uyar Madencilik’in işçileri aynı işverene ait olan Azyak Madencilik’te çalıştırılmaya başlayacakları belirtilmişti. Ancak 27 Aralık tarihinde işe başlaması gereken işçiler ‘ne işyerlerine girebiliyoruz ne de çıkış alabiliyoruz’ diyerek Cengiz Topel Meydanında toplandılar.
Bu madende çalışan madenciler yine maaşlarını alamadıkları gerekçesi ile eyleme gitti. İşyeri önünde toplanan çok sayıda maden işçisi Cengiz Topel Meydanı’na kadar yürüdü. İşçiler, 2 aydır maaşlarını alamadıklarını belirterek, “Ne maaşlarımızı, ne tazminatımızı ne de çıkışımızı alabiliyoruz. Evde bekleyen çocuklarımıza ekmek, mama alamıyoruz. Banka kredilerimizi ödeyemiyoruz. Firma yetkilileri reddi iflas diye birşey çıkarmışlar. İflas ettik diye göstererek tazminatlarımızı ödememek için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Başka yerde bir çok işyeri açıyorlar. Buna bir çare bulunsun” dediler.
Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı ve Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’ye de sıkıntılarını anlatan işçiler çok zor durumda olduklarını ifade ettiler. Kaymakam Atçı da bu maden ocağında işverenin çok sıkıntılı olduğunu dile getirerek “Ne gerekiyorsa girişimler yapılacak, mağduriyeti gidermeye çalışacağız.” dedi. Başkan Ergene ise siyasi yönden gerekli girişimlerde bulunacağını söyleyerek işçilerin mağduriyetini gidermeye çalışacaklarını söyledi.
Maden iş Sendikası Genel Merkez Yöneticileri Vedat Ünal, H. Hüseyin Yıldız, Ege bölgesi Şube Başkanı Tamer Küçükgençay da Cengiz Topel Meydanı’nda işçilerle bir araya gelerek, sorunlarını dinledi.
Sendikacılar, avukatları aracılığıyla işçilerin sorunlarının çözümü için uğraşacaklarını belirterek izlenmesi gereken yol konusunda işçiler ile ne yapılması gerektiğini görüştüler. Maden İş Sendikası Genel Merkez Genel Sekreteri Vedat Ünal ‘ Sendika sizin eviniz. Avukatlarımızla görüşelim. Hep birlikte ne yapılması gerekiyorsa çözümleyelim’dedi.

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!