Soma Karaelmas Gazetesi

Madenciler Gününde Yürüdüler

Madenciler Gününde Yürüdüler
1.217 views
05 Aralık 2014 - 8:34

Dev.Maden-Sen üyesi grup Cengiz Topel meydanında toplanarak, ELİ Müessese Müdürlüğü önüne kadar yürüyerek, basın açıklaması yaptılar.

DİSK’e bağlı Dev. Maden-Sen ve bir grup sendika üyesi Dünya Madenciler Günü dolayısıyla Cengiz Topel Meydanı’nda toplanarak, sloganlar eşliğinde ellerinde dövizlerle ELİ Müessese Müdürlüğü önüne kadar yürüdü.

Beşyol kavşağı üzerinden ELİ Müessese Müdürlüğü önüne gelen grup adına Maden Sen Ege Temsilcisi Hacay Yılmaz basın açıklaması yaptı.

Hacay Yılmaz, “13 Mayıs 2014 günü Soma’da, Linyit Ocağında bütün ülkeyi yasa boğan bir katliam yaşandı. Bu katliamda 301 kardeşimizi yitirdik. 301 kardeşimizin acıları henüz yüreğimizde tazeliğini korurken bu defa başka bir felaketle sarsıldık. 2821 maden işçisi kardeşimiz işten atıldı.

Bunun içindir ki Dünya Madenciler Günü’ne buruk giriyoruz. Bugün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü. Dünya Madenciler Günü’nde Soma’da ve Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan madencilere düşen pay ölümdür, işsizliktir. Yine de madenci kardeşlerimizin Dünya Madenciler Günü Kutlu olsun.

DİSK/DEV. MADEN – SEN olarak son 6 aydır Soma’da maden işçilerine yeni katliamlar yaşatılmasın, hak gaspları olmasın maden işçisi belirsizliği ve geleceksizliğe sürüklenmesin diye bir takım çalışmalar, eylem ve etkinlikler yaptık. Bu etkinliklerde maden işçisi kardeşlerimizle birlikte geleceğimizi kurmak üzere bir takım talepler oluşturarak yetkililere sesimizi duyurmaya çalıştık.

DİSK/Dev. Maden – Sen olarak ocakların eksiklerinin acilen giderilmesini üretime açılmasını istiyoruz. Güvenceli iş insanca yaşam için ocakları asıl sahibi olan TKİ işletsin dedik. Şimdi burada bir kez daha tekrarlıyoruz, bu ocakların sahibi zaten devlettir TKİ’dir. O halde TKİ her türlü rödevans, hizmet alımı ve taşeron anlaşmalarını feshetmeli, tüm ocakların işletmesini üzerine almalıdır. Bu anlamda işten çıkarılan işçi arkadaşlarımız TKİ tarafından işe geri alınmalıdır”dedi. Grup konuşmanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!