Soma Karaelmas Gazetesi

Madenciler Günü Hüzünle Anıldı

Madenciler Günü Hüzünle Anıldı
1.235 views
05 Aralık 2014 - 8:32

4 Aralık Madenciler günü geçtiğimiz yıllarda sadece basın açıklaması ve yemek ile kutlanırdı. Maden faciasının yaşandığı  ilçemizde artık kutlama değil anma programları düzenleniyor. 4 Aralık Madenciler gününde Madenci Şehitliğinde dualar okunmasının ardından madenci mezarlıklarına karanfiller bırakıldı.

Madenci şehitliğine karanfil bırakılması ile başladı. Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekretei Hasan Hüseyin Yıldız, Ege Bölgesi Şubesi yönetimi ve temsilciler tarafından 4 Aralık Dünya Madenciler Günü olması nedeni ile Mayıs ayında yaşamını yitiren 301 madencinin defnedildiği maden şehitliği ziyaret edildi. Dualar okunmasının ardından şehitlerin mezarına karanfiller bırakıldı. Soma, Zonguldak, Ermenek, Elbistan ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde madencilik sektöründe hayatını kaybeden arkadaşlarını Allah’tan rahmet ve ailelerine başsağlığı dileyen Türkiye Maden İş Sendikası Ege Bölgesi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Satır “Soma’da böyle acı bir iş kazası olmasını istemiyorduk. Bugünden beklentimiz, 301 madenci arkadaşımızı kaybettiğimiz bir maden faciası yaşadık. Daha sonra sağ kurtulan arkadaşlarımız işsiz kaldı. Biz de istemezdik Soma’da 2800 arkadaşımızın işsiz kalmasını ama defalarca ilgili yerlere belirttik bu şirketlere İş Sağlığı ve İş güvenliği konusunda tedbirler alınsın diye. Bu konuda eleştiriler almıştık. İşçi arkadaşlarımızın işsiz kalacağını biliyorduk. Kapansın diyenler şuanda ortalıkta yok. Biz işçi arkadaşlarımızla baş başa kaldık ama arkadaşlarımızın alacakları konusunda arkasındayız. Bir an önce aynı maden sahalarından işsiz kalan arkadaşlarımıza iş imkanı sağlanmasını istiyoruz hükümetimizden” dedi.

İşten çıkarılmaların ardından nasıl bir çalışma yapıldığı üzerine açıklama yapan Satır ‘Enerji Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ile Ankara’da görüşmeler devam ediyor. Ocaklar kapatılsın diyenler şimdi burada yoklar. İşçi arkadaşlarımızın bize güvenmesini istiyoruz, sonuna kadar arkasındayız onları yalnız bırakmayacağız’ dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!