https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Madenciler Gecede Buluştu

Madenciler Gecede Buluştu
3.996 views
16 Aralık 2013 - 8:44

Maden Mühendisleri Odası ve Ege linyitleri İşletmesi (ELİ) Müessese Müdürlüğü ortak bir organizasyon ile maden emekçilerini ELİ Sosyal Tesislerinde ağırladı.
4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle düzenlenen geceye Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Turgutalp Belediye Başkanı Ali Tulup, ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran, Nakliyeciler Kooperatifi Başkanı Mehmet Yağcı, Eski Nakliyeciler Kooperatifi Başkanı Yusuf Değirmenci, İmbat Madencilik AŞ, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., Mayda Madencilik  ve Demir Export A.Ş. Fernas İnşaat A.Ş. İş Ortaklığı yöneticileri ve maden emekçileri katıldı.
Gece de açılış konuşmasını yapan, ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran, “4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle düzenlediğimiz bu gece de bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.
Müessese Müdürü Hakkı Duran, “Geventepe yer altı işletmemiz kapatıldı, üretimin sonlanmasından dolayı. Maden kazalarının biraz olduğu ve can sıktığı Darkale Yer altı Ocağımız kapatıldı. Artık üretim orada da durduruldu. Dolayısıyla kurumsal bir yağı görülen diğer yeraltlarımız ilgili saydığımız firmalar nezdinde Allah’a şükür mümkün mertebe kazasız üretim çalışmaları sürdürülmektedir. Bunu yanında yer teslimi bir yıldır sürdürülen Kolin İnşaatın 510 megavat termik santral kurum çalışmaları Çet aşamasına geldi. Kömürden hem gaz hem motorin elde etme projemiz de hızla yürütülmekte ve inşaatı başlatılmıştır” dedi.
Hakkı Duran, “Bizde özelleşmemek için elimizden geldiğince  dinamik, birbirimize kenetlenmiş, çalışmalarımızı sürdürmek gerekir ve sürdürüyoruz da. Kurumumuz Türkiye bazında geçen yıl 1 milyar 286 milyon TL Çan hariç bir cirosu oldu. 500 şirket içerisinde kamu ve özel sektörde 61. sıraya geliyor idik. Bu sene Termik Santral kömürü az alması nedeniyle 1 milyar 100 veya 150 milyon TL bir ciromuz beklenmekte. Buda az bir rakam değil. Türkiye’nin ilk 500 şirketi içinde kamu ve özel sektörde 70. sıralarda olacağımızı tahmin ediyorum. 2014’te hedefimiz daha da büyük.Yine termik santralin 6 milyon ton kömür alması bekleniyor. Bu sene 420 bin ton şuanda bu sezen Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına kömür gönderdik. Yılbaşında 500 milyon ton civarında da kömür sevkıyatımız adrese teslim yapılmakta. Bu kadar emek, bu kadar güç, bu kadar organizasyon, hizmet alanı, redevans çeşitli hizmet alanlarında birlikte olduğumuz da 13 bin kişi sadece bize hizmet veren sektörde çalışmakta.2 bin civarında da biz varız. Bu 15 bin madenci demek. Maden Mühendisleri Odası, maden mühendisleri, tüm mühendisler, idari ve teknik personeller hepimiz bir madenciyiz” dedi.
Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, “4 Aralık Dünya Madenciler Gününü geçtiğimiz günlerde kutlamıştık. Bu çerçeve de her yıl olduğu gibi bugün yine Ege Linyitlerimizin himayesinde ve Maden Mühendisleri Odamızın organizasyonuyla bu gece sizlerle birlikteyiz. Soma’mız bir maden kenti. Soma’mızın var oluş nedeni bugünkü gelişmişliğine ulaşmasının sebebi şüphesiz Soma’daki linyit kömürü üretimidir. Bunu uzun yıllar devlet eliyle yaptık. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu sadece Soma’da değil, Türkiye’nin dört bir yanında linyit madenciliğinin okulu oldu. Sayısız teknik eleman yetiştirdiği, yönetici, idareci yetiştirdi. Hakikaten bu işin hakkını verdiğini düşünüyorum.  Ama geldiğimiz noktada artık her alanda olduğu gibi gelişen dünya da madencilik sektöründe de özel sektörün dinamizminden ve yatırımlardan istifade etme mecburiyeti doğru. Biz Soma’da kendi modelimizi geliştirdik. Ege Linyitlerimizin himayesinde başarılı ve örnek gösterilen bir model Soma’da şuan da yürütülmekte. Bu tabi ki Ege Linyitleri İşletmesinin özelleşmesinin de önünde şuanda bir engel gibi görülüyor Soma modeli. Burada bir özelleştirilmeden bahsedilmiyor. Olsa bu ilk önce bizim kulağımıza gelirdi. Hatta bu yapıyı belki Kütahya’ya belki  Muğla tarafına da uygulanmak isteniyor. Gerçekten her geçen yıl Ege Linyitleri İşletmemizin karlık oranları artıyor. Bu iyi bir gelişme ve gurur verici bir durum” dedi.
Ergene, “Özel sektörün her zaman çok ta başarılı olmadığını görüyoruz. Soma’da kötü örneklerimiz de var. Yeterli yatırımı yapılmayan, yeterli ekonomik kaynağa ve güce sahip olmayan özel sektörümüzle ilgili de bu tür sıkıntıları hep birlikte yaşıyoruz. Soma’mızı madencilik sektöründe iş kazalarıyla da bazen ulusal basında duyuyoruz. Tabi bu kötü tecrübelerden ders çıkarmak lazım. Gerekli tedbirleri alıp, mevzuatta eksiklikler varsa bunları giderdikten sonra gerekeni de yapmak lazım. Bu konu da Soma üzerine düşeni yapıyor.  Çok sayıda mühendisimiz, teknikerimiz, teknisyenimiz ve maden işçimiz bu konudaki başarılarıyla kendini ispat etti. Bundan sonra inşallah önümüzdeki yıllara daha umutla bakar durumdayız. Soma’mız madencilik alanında yeni yatırımlarla büyümesini sürdürecektir. Buna olan inancımız tamdır. Bizde tabi Soma gibi gelişen, büyüyen, geleceğe umutla bakan bir kentte yöneticilik yaptığımız için kendimizi şanslı görüyoruz” dedi.
Daha sonra söz alan Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı, “Böyle bir organizasyonda bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, tüm maden camiasının  4 Aralık Madenciler Gününü tebrik etti. Konuşmaların ardından geceye katılanlar müzik eşliğinde hoşça vakit geçirdiler.

DSC0007.jpg

DSC0009.jpg

DSC0018.jpg

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!