Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

‘Madenci Müzesi’ İstiyoruz

‘Madenci Müzesi’ İstiyoruz
1.533 views
30 Aralık 2014 - 9:15

Soma’da facianın ardından bir çok projenin hayat bulduğunu belirten vatandaşlar dört gözle madenci müzesinin kurulmasını bekliyoruz. Artık zamanı gelmedi mi diyorlar.
Maden faciasının ardından Soma’da bir çok proje hayata geçirildi. Çocuklar için Çocuk Gelişim Merkezleri, Kadınlar için el işlerini yapıp satabilecekleri bir çok proje üretildi. Bir çok hayırsever tarafından Soma’ya Okullar, Futbol okulları gibi bir çok proje hayata geçirilmeye amaçlanıyor. Ancak Somalıların isteklerinin başında ise Madenci müzesi yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilmesi istenen ancak bir takım eksiklikler nedeni ile vazgeçilen projenin Soma’da hayata geçirilmesi isteniyor. 13 Mayıs’ta yaşadığımız Maden Faciası yaralarının sarılması için bir çok sivil toplum kuruluşları, hayırsever vatandaşlar ellerinden geleni yapmaya çalışıyor. Ancak Somalılar Maden faciasının da anlatıldığı Madenci müzesinin Soma’da hayat bulmasını istiyor. Bazı vatandaşlar ise duygularını şöyle ifade ediyor; ‘Soma yıllardır madenci kenti olarak anılıyordu. Soma deyince aklımıza kömür Termik Santral, Ege Linyitleri İşletmesi, Kömür havzaları geliyordu. Karaelmasımız bizim için elmas kadar değerliydi. Soma’da ilk kömürün çıkarıldığı bölgede madenci müzesinin kurulmasını istemiştik. Madenci müzesinin şuana kadar hala açılmamış olması zaten üzüntü vericidir. Ancak bazı nedenlerden dolayı bu proje değerlendirilmedi. Ancak hiç yaşanmayacak dediğimiz bir faciayı hep birlikte yaşadık. Bu facianın da anlatıldığı hatta şehit olan madencilerimizin isimlerinin ve fotoğraflarının da yer alacağı bir müzenin Soma’da kısa zamanda yapılmasını istiyoruz. Soma’yı ve Soma’da yaşananları en güzel anlatacak bir müzenin bir an evvel yapılmasını istiyoruz’diyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!