Soma Karaelmas Gazetesi

Maden sahaları ağaçlandırıldı
587 views
03 Ağustos 2020 - 10:51

Ege Linyitleri İşletmesi işletme Müdürü İsmail CERAN TRT Haber canlı yayınına konuk olarak yapılan ağaçlandırma faaliyetleri hakkında bilgiler vermiştir.
Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü, dekapaj ve üretim çalışmaları nedeniyle bozulan doğal yapının korunması, topoğrafyanın düzenlenmesi ve çevrenin eski haline getirilmesi bilinciyle, kurulduğu yıldan bugüne kadar “ arazinin iyileştirilmesi ve yeniden düzenlenmesi çevre bilinci ile doğayla iç içe, doğa ile birlikte nasıl madencilik yapılılır” konusunda madencilik sektörüne öncü olacak şekilde büyük çabalar sarf etmektedir.
Bu kapsamda, ELİ Müdürlüğü 90’lı yılların sonlarından itibaren binlerce hektarlık alanda milyonlarca ağaç dikimi ile orman ve arazi düzenlemesi yapılmaktadır. Bu alanlar çevrenin korunmasına ve doğal yaşamın devamına katkıda bulunmaktadır. Bugüne kadar 1.589 hektarlık alana, değişik türde 2.431.329 adet ağaç dikimi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaların; 2007 yılında yürürlüğe giren ‘’Madencilik Faaliyetleri İle Bozulan Arazilerin Doğaya Yeniden Kazandırılması’’ Yönetmeliği’nin çok öncesinde başlamış olması ve madencilik faaliyeti öncesinde ormanlık veya ağaçlı bölge olmayan Kuruma ait maden sahalarında da yapılıyor olması çevrecilik açısından önemini daha da artırmaktadır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!