Soma Karaelmas Gazetesi

Maden İşçisi Köle Değildir

Maden İşçisi Köle Değildir
1.769 views
12 Kasım 2013 - 8:10

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün vefatının 75. anma yılını yad ettiğimiz günün akşamında MHP Soma İlçe Teşkilatına Darkale Maden ocağı çalışanları iş yerinden tanıdıkları eski ekip başı olan ağabeyleri yeni Başkan Vedat Erdem’ i ve yönetimini ziyarete geldiler. Hayırlı olsun dileklerini sunmaya gelen maden çalışanları başarı dileklerini sunduktan sonra başkanın hal hatır soruları arkasından bir dokun bin ah işit deyimini tam anlamıyla yerine getirircesine dertleri bir bir sıralamaya başladı.
Geçtiğimiz günlerde yaşanan elim kaza hakkında bilgi veren işçilerin kimileri kazadan sonra senelik izin haklarından kimileri de ücretsiz izinlerle şirket tarafından beklemeye ayrılmışlar. Akabinde Darkale maden ocağının kapatılması sonucu işçilerinin büyük çoğunluğunun işten uzaklaştırılma durumu ortaya çıkmıştır. Fakat ne yazık ki idare çıkaralıcak işçiye ihbar tazminatını ödemeyeceğini, kıdem tazminatlarının da %30 kesintiyle 2015 yılı içerisinde başlayacak taksitlere bölünerek senetle ödeneceğini açıklamış bu da işçiyi çok ağır yaralamıştır. Yerin metrelerce altında ekmeğinin derdinde uzun yıllar çalışmış emekçi kardeşlerimize reva görülen bu yaklaşımı hiçbir vicdanın kabul etmesi mümkün değildir. Yaşadıkları kazalar sonucu iş arkadaşlarını kaybeden ve bundan dolayı da psikolojileri bozulan bütün darkale çalışanları kendilerine yapılan muameleye isyan etmektedir. Tüm bunlar yetmezmiş gibi idarenin baskısıyla Uyar Madencilik’e devlet tarafından yeni bir saha verilmesi için eylem yapmaya zorlanan işçilere;
Saha verilirse tazminatlarınızı, maaşlarınızı vb. haklarınızı öderiz aksi takdirde hiçbir hak alamazsınız gibi tehditler havada uçmaktadır.
Bu durumda ne yapacağını bilemeyen işçiler geçmişte olduğu gibi kendilerine sahip çıkacağına inandıkları Vedat Ağabeylerinden yardım istediler.
Arkadaşlarını dinleyen başkan Vedat Erdem duydukları karşısında şok yaşadığını ifade ederek, sendikalar ne iş yapar neden işçinin hakkını savunmak adına bir adım atmazlar, aidatları hiç geciktirmeden toplayan fakat işçinin haklarını savunmakta bu denli sessiz kalan sendikalar kime hizmet veriyor, işçinin yanında olması gerekenler kimin yanında ya da kimin güdümünde acaba diye soruyoruz, dedi. MHP Soma İlçe Teşkilatı olarak Ülkücü İşçiler Derneği ile birlikte bu işin sonuna dek arkasında olacağını gerekirse bu konuyu TBMM ye kadar taşıyacağını ifade etti.
İşçi memleketinde işçiye reva görülen bunca zulme ve aşağılamaya sessiz kalmak, biz milliyetçilerin yapacağı en son iştir. Tüm ezilen ve hakları gasp edilen halkımızla birlikte Alemlerin Sultanı Peygamber Efendimiz(s.a.v.)’ in şu hadisi ile duruşumuzu belirtmek istiyoruz.
“Haksızlık ve zulüm karşısında eğilmeyiniz. Sadece hak ve hukukunuzu kaybetmekle kalmaz, şeref ve haysiyetinizden de olursunuz.’’
Saygı ve sevgilerimizle Soma Halkının sesi olmaya devam edeceğimizi duyururuz.

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!