Soma Karaelmas Gazetesi

‘Maden işçimiz En iyisini hak ediyor’
2.189 views
16 Ekim 2020 - 12:14

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkezi, Soma Şubeleri bir araya gelerek Basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, Maden İşçilerinin hangi sendikaya üye olduğuna bakılmaksızın her türlü sorunda yanlarında olduklarını dile getirildi.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkez Genel Sekreteri Tamer Küçükgençay, basın açıklaması yaparak 1950’den bu yana 11 bin maden işçisinin her sorunununda ve her talebinde yanlarında olduklarını söyledi.
Dışarıdan gelerek madenlerde çalışmayan insanların kurduğu sendikanın işçileri bölüp nemalanmaya çalıştığını belirten Küçükgençay açıklamasında şu sözlere yer verdi;
‘İşçimizin en ufak sorununda
Genel Merkez olarak yanlarındayız’
‘Türkiye Maden İşçileri Genel Merkezi 3 yönetim kurulu üyesi ile birlikte Soma’da olduklarını dile getiren Genel Sekreter Tamer Küçükgençay ‘Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak, Genel Merkez Yönetimi ve Soma’da kurulu dört şubemizle birlikte işçilerimizle beraberiz. İlçemizde yaklaşık 11000 maden emekçisi çalışmaktadır. Yaşanılan en ufak sorunda Genel Merkez Yönetimi olarak yanlarındayız. İlgili şubelerimizle birlikte çözüm üretmekteyiz. Daha geçtiğimiz günlerde işçilerimizin işyerinde yaşadıkları ünvan sorununu görüşmek sebebiyle eylem yerine geldik. Şube Başkanımız ve Yönetimi ile birlikte Genel Merkez Yönetimi olarak işçilerimizin sorunlarını dinledik. Karşılıklı görüşme sonrası işçi arkadaşlarımızın talepleri doğrultusunda sorunlarını çözdük ve hiçbiri ekmeğinden olmadan işçilerin işlerinin devamını sağladık.
‘Sendikamızda İşçi ayrımcılığı yok’
Türkiye Maden İşçileri Sendikası işçilerimizin hangi sendikaya üye olduğuna bakmaksızın hepsini kendi üyemiz gibi kucaklayıp sorunlara böyle yaklaşmıştır. Türkiye Maden İşçileri Sendikasında işçi ayrımcılığı yoktur. Başka sendikalara üye olan işçi arkadaşlar dahil buna şahit olup bize güvenmişlerdir. Bizler onurlu maden işçi arkadaşlarımızın en iyisini hak ettiğini düşünen bir sendikayız. Bu tür olaylardan nemalanmak isteyenler hüsrana uğramışlardır. Onlar taşerondur. Kime hizmet ettikleri belli olmayan, sendika altında icraat yapan, üye bulma adına her yolu deneyen gruplardır.
‘Soma’ya değer katan
Köklü sendikayız’
Soma’da Türkiye Maden İşçileri Sendikaları vardır. 1950’den bu yana Soma’ya değer katan köklü bir Sendika’dır. Soma’da bulunan bütün maden emekçilerinin tek bir Sendika adresi vardır, oda Türkiye Maden İşçileri Sendikası’dır. Bunu herkes bilsin.
‘Yöre halkının
istihdamı önceliğimiz’
Madenler, altın kömür krom hangi maden olursa olsun bir yerleşim birimine yakındır. Yada o yerleşim biriminin altındadır. Yani bir firma bir maden sahası alırken yöre halkına karşı sorumlukları olduğunu, istihdam konusunda madene yakın köy ve ilçelerin vatandaşları, açılan maden ocaklarında istihdam edilmesi konusunda önceliğe sahip olduğu bilinmelidir. Soma ve Kınık ilçesinde de durum budur. Bu insanlar yıllardır ekip biçtiği tarlalarından ve köylerinden olmuştur. Bu yüzden o insanların toprağını kaybettiği işyerinde çalıştırma zorunluluğu vardır.
Türkiye Maden İşçileri Sendikası bu konuda mağdur olan köylülerin yanındadır. Arazileri kamulaştırmaya uğramış maden sahalarına yakın köylerden daha fazla işçi istihdam edilmesi konusunda işverenlere tavsiyelerde bulunmaya devam edeceğiz. İşyerlerimizin ve şehrimizin huzuru için Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak üzerimize düşen sorumlulukları bu zamana kadar aldık ve bundan sonrada almaya devam edeceğiz.’sözlerine yer verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!