Soma Karaelmas Gazetesi

Maden İşçileri Ücret Alamadıkları İçin Yürüdü

Maden İşçileri Ücret Alamadıkları İçin Yürüdü
1.792 views
28 Ekim 2014 - 7:58

Maden faciasının yaşandığı Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait Eynez Maden ocağında çalışan bir grup işçi bu ay ücret alamadıkları için yürüyüş yaptı.

Cengiz Topel Meydanı’nda bir aya gelen yaklaşık 400 maden işçisi “Verilen sözler tutulsun”, “madenci burada, devlet nere de ?” sloganları eşliğinde ELİ Müessese Müdürlüğü binası önüne kadar yürüdü. Burada oturma eylemi gerçekleştiren maden işçilerinin yanına gelen Soma Kaymakamı M.Bahattin Atçı işçilere seslendi;

Kaymakam Atçı, “Bugüne kadar kömür mezunuz ve maaş mevzunuz vardı. Kömür mevzusu inşallah yarına çözülüyor. Maaş mevzusu ise haber bekliyoruz. Bu konuyla ilgili muhatabınız TKİ Müdürü değil. Maaşı ödeyen TKİ değil. Şuanda maaşı ödeyen Çalışma Bakanlığı.Firma kazadan bu tarafa hak ediş almış değil. Zaten tedbir konmuş. Hiçbir para almış değil şuana kadar. Zaten para oraya ödenemez ki, önce sizin haklarınız ödenir. Eğer hak ediş kesilirse, zaten ilk önce sizin maaşlarınız alınır buradan. Firma ödeyemediği için, hak ediş kesilemediği için Çalışma Bakanlığı ödüyor. Ama bunu normale döndüğünde yine de firmadan tahsil edecek. Şuanda Atabacası ile Işıklar ödendi. Sizin maaşınızda ödenmesi için çaba içerisindeyiz. Şuanda bunu çözmeye çalışıyoruz. Şirketin parası herhangi bir şekilde kullanılamıyor. Mahkeme kararı doğrultusunda kullanılacak. Zaten sorunda buradan çıkıyor. Eğer böyle olmasaydı, üretim yapsaydı firmaya kesilen hak edişlerden öncelikle maaşlarınızın ödenmesi, burada tazminat alacak olanlarda var, tazminat da ödenemedi. Tazminat alacağı olanların tazminatları, maaşları alacak olanların maaşları ödenirdi. Ancak sorun olduğu için şuanda bu işler normale dönene kadar Bakanlık ödüyor. Bu güne kadar Çalışma Bakanlığı ödedi. Bununla ilgili yasa çıktı. Torba yasaya madde kondu. Ve bunlar ileride işverenden alınmak üzere şimdilik İş Kur Genel Müdürlüğünce ödeniyor bu paralarınız. Bu ay maaşlarınızın birisinde sorun çıktığı için onu çözmeye çalışıyoruz” dedi.

Daha sonra işçiler Cengiz Topel Meydanına geçerek, bekleyişlerini sürdürüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!