Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Maden İşçileri Maaşlarını Aldı

Maden İşçileri Maaşlarını Aldı
1.339 views
20 Haziran 2014 - 7:30

Soma’da meydana gelen ve 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği maden faciasının ardından maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle iki gün boyunca eylem yapan işçiler, maaşlarını almaya başladı.
Maaşların yatırılmasıyla ilgi açıklama yapan Türkiye Maden işçileri sendikası Ege Bölgesi Şube Başkanı Ali Gökmen, “ Soma Kömürlerinde çalışan arkadaşlarımızın maaşları bugün itibariyle ödenmeye başladı. Maaşlar iş veren tarafından yatırılmış bulunmaktadır. Maaşların 16 günü yeraltı 15 günü yerüstü olarak yatırılmıştır.
Ankara Genel Merkezimizin yapmış olduğu görüntülerde, maaşların tamamı yeraltı olarak yatırılması gerekmektedir. Çalışma bakanlığı müfettişleri tarafından yapılan görüşmeler devam etmektedir. Bizim savunduğumuz durum zorunlu hallerden dolayı ocaklar katıldığı için maaşların hepsinin yeraltı olarak yatırılması ve tam yatırılması talebimiz vardır ve görüşmeler devam etmektedir.
Yapılan Eylemler Yerini Buldu
Yapılan eylemlerde maaşların yatmasına biraz etkisi olmuştur. Eğer maaşların düzenli şekilde yatırılması devam etmezse eylemlerimiz bundan sonra büyüyerek devam edecektir.
22 Haziran Eylemine Davet Ediyoruz
Türk iş ve Maden iş tarafından düzenlenen Türk iş’e başlı tüm konfederasyonlar ve Soma haklıyla beraber özelleştirmeye karşı ocakların tamamı kamu ile çalıştırılması için
22 Haziran da yapacak olduğumuz eyleme tüm Soma Halkını davet ediyoruz.
Yer Üstündeki Kesinti Yer Altına Göre Farklıdır.
Maaşların eksik alınmasının sebebi işveren tarafından maaşları ödendiği için 16 gün yeraltı 15 gün yerüstü olarak düzenlenmiştir. Yer üstündeki kesinti olayı yer altına göre farklıdır. Yeraltında sadece sigorta primi kesilmektedir yerüstündeki maaş ödemelerinde sigorta primi ve vergi kesildiği için maaşların kesintileri ondan kaynaklarınıyor”dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!