Soma Karaelmas Gazetesi

Maden İşçileri Haklarını Arıyor

Maden İşçileri Haklarını Arıyor
1.760 views
04 Aralık 2013 - 7:59

Soma’da Uyar Madencilik’in kapatılmasıyla birlikte işsiz kalan 800 işçi haklarını aramaya devam ediyor.
12 Kasım’dan bu yana defalarca ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran’la görüştüklerini, tazminatlarını ve haklarını alamadıklarını söyleyen bir grup maden işçisi, ELİ Müessese binası önünde eylem yaptı.
“Dilenci Değil, Emekçiyiz”, “Sadaka Değil, Hakkımızı İstiyoruz” diye sloganlar atan maden işçileri, 3 aydır maaşlarını alamadıkları söylediler.
Yusuf Suvay, “Bizler uyar madencilikte çalışan işçileriz.En az çalışan arkadaşımız 4 yıl olmak üzere yıllardan beri bu madende çalışıyorduk.Kar kış demeden her türlü zor koşullarda çalıştığımız bu İşyeri birçok arkadaşımız için mezar olmuştur.İş yerinde işveren yasalara uymadığı iş güvenliği önlemlerini almadığı için bugüne kadar 10 arkadaşımızı iş kazası adı altında yaşamını yitirdi.Bu zor koşullarda canımız pahasına çalıştığımız halde maaşlarımız düzenli olarak ödenmemiştir. Ekim ve Kasım maaşlarımızı ödemeyen işveren 12 Kasım günü bildirimsiz olarak bizleri kapının önüne koymuştur. Madeni kapattığını sözlü olarak bildirilmiştir. Ekim Ve Kasım aylıklarının anında İhbar Ve Kıdem tazminatlarımızı ödememek için yasa dışı şartları içeren bir sözleşme imzalamamızı istemiştir. Ödenmeyen bu haklarımızın tutarını işveren senet olarak 2015, 2016, 2017 yıllarına yayarak vermeyi teklif etmiştir. Ancak bu ileri tarihe ait senetleri vermek için yasa dışı şart öne sürmüştür. Senetleri icraya vermeyeceğimize başka şahıslara devretmeyeceğimize iş verene hiçbir dava açıp hak iddia etmeyeceğimize başka bir alacağımızın kalmadığını taahhüt eden sözleşme imzalamayı kabul ettiğimiz takdirde bu senetleri vermeyi şart koşmuştur. İşveren başka bir yasa ihlali ile yeni mağduriyetlerimize sebep olmuştur. Sözlü olarak ilan ettiği ve fiilen uyguladığı iş yerini kapatma durumunu İŞKUR ‘a bildirmeyerek işsizlik sigortası maaşı almamızı ve yeni iş bulan arkadaşlarımızın işe girmelerini engellemektedir. Diğer yandan bir kamu kuruluşu ve çalıştığımız iş verenin üst iş vereni olan TKİ E.L.İ Müessese Müdürlüğü sorumluluklarını yerine getirmemiştir.
Uyar Madencilik çalıştığı Darkale maden sahasını TKİ den kiraladığı için işçi alacaklarından aynı zaman da TKİ de sorumludur.İşverenimiz Uyar Madenciliğin hak edişlerini içerdeki aylıklarımız ödenene kadar bloke edeceği sözünü tutmamıştır.
Mağdur durumdayız. Bizler Uyar Madenciliğe güvenmiyoruz, maaşlarımızı ve diğer haklarımızı yasadışı koşular öne sürmeden ödenmesini istiyoruz.
Haklarımızın peşini bırakmayacağız. Yasal haklarımızı kullanırken alanlarda da sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.
Maden İşçisi Sancar Esmer, “ Biz Siyaset yapmak için burada değiliz, biz sadece ekmeğimizin peşindeyiz” dedi.
Maden işçileri, attıkları sloganlar ile ELİ Müessese Müdürüyle görüşmek istedi. Görüşlerini dile getirmek isteyen maden işçileri Polis engelini aşarak ELİ Müessesi Müdürü Duran ile görüştü ve alamadıkları hakları hakkında açıklama istedi.

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!