Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Maden İşçileri Bankaları Protesto Etti

Maden İşçileri Bankaları Protesto Etti
1.724 views
25 Eylül 2014 - 5:14

Soma’da bankaları protesto eden yaklaşık 200 maden işçisi Beşyol mevkiinde toplanarak maaşlarını aldıkları Banka önüne bozuk para attı ve basın açıklaması yaptılar.
Soma’da yaşanan maden faciasının ardından ertelenen kredi ödemelerini Somalı madencilerden geri isteyen ve üstüne 3 aylık faiz koyan bankalar madenciler tarafından protesto edildi.
Beşyol Mevkiinden yürüyen Madenciler maaş aldıkları banka önünde bankaların mağduriyetini gidermek için sembolik olarak bozuk para attılar ve basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasının ardından yürüyüşlerine devam eden madenciler daha sonra diğer bir banka önüne bozuk para atarak burada basın açıklamasını tekrarladılar.
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve CHP Soma İlçe Başkanı Murat Bayramoğlu da madencilere destek verdi.
Milletvekili Özel, borçların 1 yıl ötelenmesi için kanun teklifi verdiklerini ve bu kanun teklifi önergesinin meclis kayıtların da geçtiğini vurguladı.
Madenciler adına basın açıklaması yapan Eren Malkoç ’13 Mayıs bir kara gün olarak Soma’mıza ve tüm dünyaya büyük bir acı yaşattı. Ama bu acılar henüz daha bitmemişken bizleri bazı konular ve bazı olumsuz olaylarla baş başa bıraktılar. Bu hem maddi hem de manevi olarak bizi ikilem içersinde bırakmalarıdır.
Bizler yerin derinliklerinde bir avuç kömür için bir ömür verenleriz, ama bu söz artık yerin derinliklerinde kalmayıp yerin üstündekilerde canımızı yakmaya başlamıştır. Bugün ki konumda 301 madenci şehidi vermiş Somamız da, ohal bölgesi ilan edilmesini istiyor ve bununla ilgili acil bir şekilde burada yaşayan halkın vergiden muaf ve kredi borçlarının silinmesini talep ediyoruz.
Soma bir emekçi şehri. Soma’da yaşayan biz emekçiler kıt kanat geçimini sağlayan kişileriz. Bizler halen daha facianın psikolojik sorunlarını atamazken bizlere birde bankaların yaratmış olduğu bu sorun daha da kötüye sürüklemektedir.
Burada en çok mağdur olan taraf biz madencilerdik ama görünen o ki bizden daha çok mağdur olan taraf gözüken bankalarmış.
Sayın devlet büyüklerinden de bu olayı dikkate almalarını istiyor aksi takdirde yakın zaman içersinde düzelmez ise bizleri bu kaosun içinde yalnız bırakırlarsa bu yürüyüşün daha büyük ve daha kalabalık kitle ile Ankara ya yürüyeceğimizi buradan duyurmak istiyoruz.’dedi.
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise ’13 Mayıs’ta ülke ve dünya büyük bir yasa büründüğünde herkes söz veriyordu. Özel bankalar kredileri erteleme, şehitlerimizin ailelerin borcunu silme, mevcut madencilerin borçlarını faizsiz öteleme yarışına girmişti. Devlet bankaları bundan geri kalmadı. Ama bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki özel bankalarda ve şu arkamızda hepimizin gururu olması gereken her bir tuğlasında bu ülkede yaşamış herkesin alın teri olan hakkı hukuku olan Ziraat Bankası da madenciye ötelediği borçları faizi ile geri istemektedir. Maden iş kolunda yer altı yer üstü ayrımı olmaksızın yan yardımcı şirketler dahil olmak üzere çalışan Türkiye’deki 50 bin maden emekçisi için bir kanun teklifi verdik. Şuana kadar bankalara özel ve kamu bankası ayrımı yapılmaksızın olan bütün borçların 1 yıl süre ile tamamen ertelenmesini, yapılmış tebligatları yapılmamış, başlatılmış icra işlemlerinin geri çekilmesini, borçların 1 yıl sonra faizsiz olarak 36 taksite bölünmesini, burada oluşacak masraf veya faiz varsa bunun hazine tarafından karşılanmasını öneriyoruz.’dedi. Konuşmaların ardından grup sessiz bir şekilde dağıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!