Soma Karaelmas Gazetesi

Maden İşçileri Aşı’lanma istiyor

Maden İşçileri Aşı’lanma istiyor
240 views
19 Nisan 2021 - 12:16

Yeraltında kesintisiz ve bir arada çalışmak zorunda olan Maden işçileri aşıda öncelikli grupta yer almak istiyor.

Covid-19 salgınında vaka artışlarının gittikçe artması üzerine Maden işçileri aşıda öncelikli grupta yer almak istedi.
Ocak ayında Sağlık Bakanlığına başvuruda bulunduklarını ifade eden Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkez Genel Sekreteri Tamer Küçükgençay, ‘Yer altı maden iş emekçilerine aşılamada öncelik istiyoruz. İşyerlerimiz ne kadar önlem alırsa alsın kesintisiz olarak bir arada çalışmak zorunda olan maden işçileri risk taşımaya devam ediyor’dedi.
Şube yönetimleri ile birlikte açıklamada bulunan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkez Genel Sekreteri Tamer Küçükgençay;
“Sizleri Türkiye Maden İşçileri Sendikası adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Herkese sevdikleriyle beraber hayırlı ramazanlar diliyorum.
Bugün toplanma nedenimiz covid-19 virüs belası yüzünden. Covid-19 dan Dünya da olduğu gibi ülkemizde etkileniyor ve hastalığa yakalanan sayısı artıyor,ölüm oranları yükseliyor.
Değerli basın mensupları;
18.01.2021 de hem Sağlık Bakanlığımıza hem de Enerji Bakanlığımıza yer altı maden işçileri adına Maden-İş Sendikası olarak öncelikli grupta aşı talebinde bulunduk. 15.02.2021’de Sağlık Bakanlığımızdan gelen cevapta öncelikli grupta olmadığımız bildirildi.
Değerli Basın Mensupları;
Yeraltı madenlerinde vakalar artarak devam etmektedir. Zaten dünyanın en zor işini yapan maden emekçileri üretirken de birde virüs belasıyla uğraşmak zorunda.
Ülkemizde aşılama konusunda Bilim Kurulunun belirlediği ölçütlerde hareket edilmekte ise de, konunun önemi ve aciliyeti nedeniyle yer altı maden işletmelerinde devamlı ve kesintisiz olarak bir arada çalışmak zorunda olan maden işçileri yer altı koşullarında sıcaklık ve nemde sosyal mesafenin de zaman zaman sıfırlanabildiği bu riskli durumda aşılama da öncelikli olduğunu düşünmekteyiz.
Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Sağlık Bakanımızdan yer altı maden iş emekçilerine aşılamada öncelik istiyoruz. İşyerlerimiz ne kadar önlem alırsa alsın maden işçileri risk taşımaya devam ediyor.
Devletimizden acilen maden işçileri için elinden geleni yapmasını istiyoruz’dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!