Soma Karaelmas Gazetesi

Maden İşçileri Ankara yolunda

Maden İşçileri Ankara yolunda
488 views
07 Nisan 2021 - 9:27

8 yıldır kazanılmış haklarını alamayan Uyar Mağdurları Maden İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu tarafından Ankara’ya uğurlandı.

8 yıldır Kıdem Tazminatlarını alabilmek için uğraş veren Uyar Madencilik Mağduru işçiler Ankara’ya giderek Türkiye Büyük Millet meclisinde görüşmeler gerçekleştirecek.
Uyar Mağdurlarını uğurlama sırasında basın mensuplarına açıklamada bulunan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkez Genel Sekreteri Tamer Küçükgençay ‘ Uyar Madencilik çalışanlarının mağduriyetinin devlet eliyle sonlandırılması zaruridir’dedi.
Cengiz Topel Meydanında Uyar Madencilik çalışanları ile birlikte açıklamada bulunan Küçükgençay ‘Soma havzası içerisinde 2013 yılında yaşanan kaza sonucu kapatılan Uyar Madencilik AŞ çalışanları, 8 yıldır mağdur durumdadırlar.
Uyar Madencilik AŞ ile TKİ Genel Müdürlüğü arasında Rödovans ilişkisi bulunduğundan, çalışanlar ne TKİ ne de işverenden alacaklarını tahsil kabiliyeti yoktur.
Türkiye Kömür İşletmeleri ile Rödovans ilişkisi içerisinde olan Soma Havzası içerisinde yer alan Soma Kömürleri AŞ için yüce Meclisimiz kanuni bir düzenleme yaparak tazminatları ödemiş ise de anılan yasal düzenlemede Uyar Madencilik AŞ çalışanları bulunmadığından, TKİ bünyesinden tazminat almaları hukuken mümkün bulunmamaktadır. İşin aslı TKİ ile yapılan rödovans sözleşmesi nedeniyle, TKİ Genel Müdürlüğünün Uyar Madencilik çalışanlarına yasal olarak bir sorumluluğu da söz konusu değildir. Mahkeme de nitekim bu doğrultuda karar vermiştir. Aynı bölgede ve Soma Kömürleri AŞ’nin işyerinde çalışanlarına ödeme yapılıp, aynı havzada yer alan bu işçiler tazminat sorunu yaşamaya devam etmektedirler.
Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak, mağduriyetin yaşandığı ilk günden itibaren Uyar Madencilik çalışanlarının yanında olduk. TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Enerji Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı, TKİ, Siyasi Partilerin yetkilileri olmak üzere baş vurabileceğimiz bütün makamlara ulaştık. Hem yazılı hem sözlü olarak bu sorunları dile getirdik.
Bütün mücadelemize ve girişimlerimize rağmen işçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için gösterilen çabalar sonuç vermemiştir. Hal böyle olunca işçilerimiz, denize düşen yılana sarılır misali bir kısım odakların malzemesi olmuşlardır.
Konfederasyonlarca kabul görmeyen, kendini sendika olarak tanıtan hiçbir geçmişi olmayan ve nereden desteklendiği anlaşılamayan bu kişilerce işçilerimiz kullanılmaya çalışılmaktadır.
Bu kişiler halkı kışkırtmakta, çalışanı işverenine karşı örgütlemektedir ve Soma havzasında çalışma barışını bozmaktadırlar.
İşte tüm açıkladığımız nedenlerle Soma havzasında yer alan Rödovanslı bir saha durumunda olan Uyar Madencilik çalışanlarının mağduriyetinin devlet eliyle sonlandırılması zaruridir. Uyar madenciliğin kıdem tazminatı sorunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin sorunudur. Geldiğimiz noktada bundan başka bir çözüm görünmemektedir.
Bizler Sendika olarak yapılacak bir yasal değişiklikle “ Soma Havzası içerisinde yer alan Uyar Madencilik AŞ çalışanlarının” 3213 sayılı Maden Kanunu kapsamında rödövans sözleşmelerini kapsayacak şekilde özel bir yasal düzenleme ile kıdem ve ihbar tazminatlarının Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğünden ödenmesinin sağlanmasını talep etmekteyiz.
Uyar Madencilik AŞ çalışanları 8 yıldır mağdurdur. Kazanılan haklarının verilmemesi her gün mağduriyetlerini de artırmaktadır. TBMM’den yüzlerce yasa geçerken bu mağduriyetin göz ardı edilmesi inanılması güç bir durumdur.
Evlerine bir lokma ekmek götürmek, vatanı milleti için yaralanmayı ve ölümü göze alarak yerin yüzlerce metre altından kömür üreten, katma değer yaratan, maden emekçilerine yapılan bu durum haksızlıktır.
Şunu tekrar tekrar söylüyoruz. Bu mağduriyetin giderilme yeri TBMM’dir. Manisa milletvekillerimiz başta olmak üzere mecliste grubu bulunan bütün siyasi partilere görev düşmektedir. Gelin elbirliği ile bu sorunu çözün. Bu sorun çözülünceye kadar Türkiye Maden işçileri Sendikası Uyar Madencilik AŞ mağduru maden emekçilerinin yanında durmaya devam edecektir.
Bu doğrultuda bugün Uyar Madencilik mağduru arkadaşlarımızı Ankara’ya gönderiyoruz. Genel Başkanımız sayın Nurettin Akçul’la birlikte TBMM’de görüşmeler yapılacaktır.
Buradan işverenlere sesleniyorum. Çalıştırdığınız her işçinin kıdem tazminatı hakkı olduğunu unutmayın.
Dinimizde de kul hakkı ile ilgili hadisler bulunmaktadır. “Kim birinin hakkını yediyse ahirette zor duruma düşmemek için o kişinin gönlünü alın, helalleşin.
Borcu olan bir kişi cennete giremez” dedi.
Açıklamanın ardından Maden İşçileri Ankara’ya yola çıktı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!