Soma Karaelmas Gazetesi

Maden İş Sendikası Bir İlke İmza Attı

Maden İş Sendikası Bir İlke İmza Attı
1.436 views
24 Eylül 2013 - 7:18

Kamu işçilerinin dört gözle beklediği toplu iş Sözleşmesi mutlu sonla bitti. İş Sözleşmesinin imzalanmasının ardından Maden İş sendikasında, Tük İş’in almış olduğu kararlar dışında çeşitli haklar kazanılarak bir ilk gerçekleşti.
Maden İş Sendikası Ege Bölgesi Soma Şube Başkanı Tamer Küçükgençay, Şube Sekreteri Recep Kılıç ile birlikte kamu işçisinin merakla beklediği Toplu İş Sözleşmesinin mutlu sonla bittiğini belirttiler.
Sendika Başkanı Tamer Küçükgencay, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şunları söyledi.
Küçükgencay, “Ocak 1 itibariyle kamu toplu iş sözleşmesi başlamıştı. Maden işçisinin yıllardan beri ciddi kayıpları oluşmuştu. Gelmiş geçmiş en haklı dönemlerindeydi. Sözleşmeye 4600 civarında işçi arkadaşla başladık. Seyit Ömer Özelleştirmesiyle birlikte 475 kişi orada özeleştirme mağduru oldu.
Şuan Yatağan’dan da yaklaşık 625 yani 1100 kişi daha TKİ’de çalışan sayımız azaldı. Bu sözleşmede 3500 kişi adına bitmiş oldu.
Maden İş tarihinde ilk defa Tük İş’in vermiş olduğunun dışında bir şeyler almayı başardık. Bu rakamsal olarak küçük görünebilir ama sözleşmeye yeni madde olarak girmesi iyi bir gelişme. 1999 dahil çalışanlara 1TL, vardiyalı çalışanlara vardiya 1’e 3 buçuk TL, vardiya 2’ye 1 buçuk TL, vardiya 3 (Paşa vardiyası)  olan arkadaşlarında 2 buçuk TL şeklinde oldu.
Atölye gruplarında çalışan arkadaşlara da 1 TL, ücretli izinlere 1 ile 5 yıl dahil kullananlara  1 gün ilave, 15 yıla kadar olanlara da tekrar 1 gün daha ilave. Önceden jübilemizde saat olayı vardı onu da kaldırdık 75 TL paraya çevirdik” dedi.
 “İkramiyeler 10 Ocaktan Önce Verilecek”
  İkramiyelerin 10 Ocaktan önce verileceğini belirten Başkan Küçükgençay, “ Ocak ve Mart ikramiyelerini 10 Ocaktan önce alcağız böyle bir hak geçti elimize. Bu aldığımız haklarda Türk İş’in almış olduğu dışında 15 Eylülde geçerli. Zam farkını da kurban bayramı öncesi almaya çalışacağız” dedi.
“Soma’mız TKİ’nin Göz Bebeği”
   Küçükgencay, “Bu havzada yaklaşık 13 bin’e yakın insan TKİ’nin geliştirmiş olduğu redevans sisteminden dolayı bir geçim olayı buldu. Bu kurumlarda da ve bu işi yapan şirketlerimizde de işçisal işbirliği başta olmak üzere diğer sözleşmeler dahil birçok haklar elde ettik. Onlarda kurumsal olma yönünde hızla ilerliyorlar. Onların sözleşmesi de geçen yıl bitirdiğimizde ciddi hakları onlara da kazandırdık. Taban ücretlerinde çok ciddi iyileştirmeler yaptık. Yapmış olduğumuz bu sözleşme çok iyi değil ama daha öncelerine balkırsa iyi.
Genel Merkezin bunda çok desteği oldu. Başta Genel Başkan olmak üzere bütün Genel Merkeze teşekkür ediyorum.
“ELİ’ ye İşçi Alımında Hala Umutluyuz”
Küçükgencay, “özelleştirme ile ilgili bizler burada kamusuyla, özeliyle birlikte 12 bin 500’ün üzerindeki arkadaş bu tip özelleştirmeye karşıyız. ELİ’ye olan yatırımlar TKİ’nin bakış açısını da bilmek gerekiyor. ELİ’ye yatırımlar çok isteğimiz gibi kamyon alımı gerçekleşmiyor ama işçi alımından hala umutluyuz. İşçi alımının olmasını bekliyoruz o konuda biraz sıkıntılarımız var. Şubemizin bugünkü üye sayısı ise 12 bin 200 çıvarında.Bunda da Genel Merkezimizin hoşgörüsü ve desteği çok” dedi.

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BİR DAKİKA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yusuf’un mutlu günü

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!