Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Maden de İncelemeler Başladı

Maden de İncelemeler Başladı
1.257 views
14 Ekim 2014 - 7:17

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait Işıklar maden ocağının tam olarak üretime geçmesi için müfettişler dün maden ocağına girerek, incelemelerde bulundu.

Cengiz Topel Meydanı’nda toplanan işçilere açıklama da bulunan Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı, “Teftiş kurulu başkanı ile görüştük. Teftiş Kurulu Başkanı da eğer eksikler giderilmişse, bunun derhal bize bildirilmesi lazım. Benim ricam bugün müfettişleri gönderin dedim, onlarda kabul etti. Tekrar İşletme Müdürü ile görüştük. Dilekçesini yazdırdık, o eksikliklerin giderildiğine dair fotoğraflarını koyun dedik. Maden işleri Genel Müdürlüğünün açılmasıyla ilgili yazıyı da koydurttuk. Dosyayı hazırlattırdık ve İzmir’e gönderdik. Bunu da teftiş kurulu başkanlığına bildirdik. Kendisi de ben İzmir ile görüştüm bekliyorlar, gereğini yapacağız” dedi.

Kaymakam Atçı, “Biraz önce bana haber geldi. Görüşülmüş, dosyayı almışlar, işlem yapmışlar. Hemen yola çıkmışlar. Şuanda İzmir’den buraya doğru geliyorlar. Ve bugün bakılacak.Üç tane eksiklik bulunmuş, üçü de giderilmiş.Büyük bir ihtimalle bugün onların tespitini yapıp tamam diyecekler. Bu akşam itibariyle yarın sabah itibariyle ocak inşallah sorun olmadan üretime başlayacak. Ama denetim bundan sonra da devam edecek. Denetim olmasını biz arzu ediyoruz. Orada uygun çalışma koşullarının oluşması ve bunun devamı çok önemli. Hepinizden de rica ediyoruz. İş güvenliğini tehlikeye düşürebileceğini düşündüğünüz her hangi bir şey gördüğünüzde bunu mutlaka başta yönetime bildirmeniz, sendikaya bildirmeniz. En son olmadı hiçbir yere ulaşamadıysanız bir şekilde emniyete ve bana bildirmeniz çok iyi olur. Çünkü baktıralım. Belki tespitiniz doğrudur. Orada sizin güvenliğini tehlikeye düşürecek hiçbir olumsuz durumun olmasını arzu etmiyoruz. Ancak müfettişlerin “burada çalışma koşulları vardır” dediği durumlarda çalışmanız gerekiyor. Onun dışında çalışmanın olmaması gerekiyor. Tabi ki firmanın da kendisine çeki düzen vermesi ve bu şartların bu koşullarda oluşturması lazım. Sizin işyerlerinizin iş güvenliği birimi var, sorumlusu var. O sorumluları tanımıyorsanız mutlaka onların kim olduğunu tanıyın.ve bu türde bir olumsuzluk olduğunda bunu mutlaka bildirin. Orada uygun koşulların oluşmasını el birliğiyle sağlayacağız. Müfettişlerimiz çağırdığımız zaman geliyor. Bu meydana gelen elim kazadan ders çıkarmamız lazım. Ve bundan sonra da daha güvenli daha sağlıklı bir ortamda çalışma koşullarını hep birlikte oluşturmamız gerekiyor”dedi.

İşçilerin sorularını yanıtlayan Kaymakam Atçı, “Gündemimizde Işıklar Ocağı var. Evvela buranın başlaması lazım. Burası başladıktan sonra firmanın normal çalışması devam ediyordu. Tabi burada bir aksama olunca oradaki çalışmalar da durdu. Eğer müfettişlerimiz uygun görürlerse, çalışma koşulları var derlerse, üretim başlarsa burada işler rayına girecek. Eynez’de ve Atabacası’nda düzeltme, tamirat, bakım çalışmaları devam edecek.Atabacasında sorun kalmadığını söylüyorlar. Ama Eynez’deki sorun biraz daha büyük. Eynez’de de hepsi yapılacak, evvela firma “ben üretime hazır hale geldim. Bütün olumsuz koşulları ortadan kaldırdım” diyecek.Bunun üzerine yine Maden İşleri genel Müdürlüğü’nden Çalışma Bakanlığı Müfettişlerinden gelip bakılacak. Onlarda “tamam” derlerse, üretim başlayacak. Onlar eksiklikler bulurlarsa, yeni tadilatların yapılmasını uygun görürlerse, bunu rapor edecekler. Bu rapor doğrultusunda firma bunları yapacak. Tekrar gelinip, bakılacak” dedi.

Atçı işçilere; “Ocaklar üretim yapsın-yapmasın maaşlarınız çalışacak. Bu işe gitmediğiniz en son 3-4 gün de yine yevmiyeleriniz yatacak. Onuda firmayla konuştuk. Orada da her hangi bir kesinti olmayacak. İnşallah bu sorun aşılırda, yolumuza devam ederiz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!